Schleichers nye kompromisløse åbenklasse-raket, AS 35 Mi kommer til at give Jonker og co. lidt at tænke over. En ekstremt høj vingeloading med profil-teknologi fra AS 33 løfter high-speed-polaren direkte op i et territorium, hvor forgængeren ASH 31 Mi, trods sine mange kvaliteter ikke kunne være med.
Schleicher er kommet med på vognen – på flere måder. Det hele startede for godt 14 dage hvor en kryptisk nyhed fra Schleicher ”teasede” om et mystisk nyt fly ved navn AS 35. Intet andet?
En sådan markedsføringsmæssig modus operandi havde været utænkelig for for bare 5-10 år siden.
Men AS-markedsføringen har udviklet sig til at være mere åben, progressiv, direkte og moderne og er nu i fin form for en næsten 100-årig! Der er ligefrem ansat en medarbejder med ansvar for kommunikationen i virksomheden. Som NG før har skrevet, kan vi i øvrigt takke Jonker for det. De var nemlig de første til at gå denne mere offensive vej, og de andre fabrikanter har nok set og konstateret, at den strategi lønner sig.
Men så til sagen!
Men AS 35? Rygterne svirrede og journalisterne spekulerede over, hvad det mon kunne være? Ny ASK 21 – nej, Schleicher siger, at ASK 21 fortsat sælger godt. Kunne det være et nyt standardklasse-fly? Næh, hvorfor så gøre sig ulejligheden med at elektro-opdatere ASW 28 til AS 34 Me? Måske kunne det være noget spændende åbenklasse-fly – måske en fortsættelse af ASH 30 eller ASH 31?
Selv ikke denne redaktørs email-charmeoffensiv overfor Schleicher-chefen Ulrich Kremer havde nogen effekt i forsøget på grave mere information frem før tid:
”Hvem ved?”, var det humoristiske svar fra Kremer på NORDIC GLIDINGs spekulationer over flere emails. Der kom vi ikke længere.
Virkeligheden AS 35 Mi
Men for et par dage siden viste det sig, at den mystiske AS 35 dækker over en reel opdatering af forgængeren ASH 31 Mi. Nemlig et selvstartende single-seater åbenklassefly med den klassiske IAE 50 R-AA-wankelmotor.
Den måske vigtigste nyhed i AS 35 mi er dog, at Schleicher adopterer det nye high-speed-dogme, som har været fokus for det seneste profildesign fra AS 33.
”Vi vil have at AS 35 skal flyve hurtigt hele tiden. Bedste glidetal ved en given lav hastighed er ikke længere noget særligt anvendelig målestok for præstationerne”, siger Ulrich Kremer til NORDIC GLIDING.
Det vigtigste er, at AS 35 kan stige i termikken og derefter flyve hurtigt. Den lave ende af hastigheds-polaren under 150 km/t er ikke så interessant. Vi ved allerede, at AS 33-vingeprofilen både stiger fint med høj vingebelastning og har god performance ved høj hastighed”, forklarer han.
I sammenligning med ASH 31 får AS 35 en meter kortere spændvidde, altså 20 meter, og totalvægten stiger til 730 kilo. Det betyder, at med 11,75 m2 vingeoverflade kommer vingebelastningen helt op på 62 kg/m2, hvilket er i liga med AS 33 og burde sikre top-performance. Jonkers nye selvstartende JS2 med 21 meter vinge har til sammenligning 58 kg/m2.
AS-chef Uli Kremer på plads i cockpittet før jomfruflyvningen på AS 33. Ulrich Simon, som har været primær aerodynamisk designer, giver de sidste input før flyvningen. Profilteknologien fra AS 33 giver det tekniske fundament for AS 35-vingen. Det er ikke så enkelt at designet et profil som både er tilgivende, manøvredygtigt og kan stige med høj vingebelastning.
Forgængeren ASH 31 Mi – et åbenklasse-fly som har fundet sit publikum blandt touring-piloter som ønsker sig et fly med god performance og høj komfort. Men de internationale mesterskaber har ikke været hjemmebane for modellen. Måske kan AS 35 ændre på dette? Den nye AS 35 får markant højere vingebelastning og forventes at tage et markant trin opad i performance. Her er det den svenske toppilot og dobbelte verdensmester Göran Ax (1942-2018) og Leif Nilssons “VY” fotografet over Landskrona i sensommeren 2013, da typen var ny og blev testet af NORDIC GLIDING.
Den teoretiske AS 35-polar er lovende – det er svært at klage over 180 km/t og 1 m/s synk – eller hvad med 210 km/t og 1,5 m/s synk?
Der er tale om en helt ny vinge – altså intet genbrug fra ASH 31 – heller ikke indervingen som i øvrigt også bliver en meter kortere end ASH 31-indervingen, hvilket burde lette montering.
”Vi håber, at den kan blive lidt lettere end ASH 31-indervingen”, siger Uli Kremer.
Som udgangspunkt bliver fuselagen identisk med ASH 31 (og stamfaderen ASH 26). Den fungerer godt, og cockpittet har plads til store piloter:
”Men vi monterer styrbart, indfældbart halehjul og cockpit som AS 33 med nyt instrumentpanel, inklusiv den nye mere effektive cockpit-sealing”, fortæller Uli Kremer.
Fra AS 33 kommer også det nye elektroniske vand-ballast-management-system samt optimeret propel fra den tunge 2-sædede ASG 32 MI.
”Den giver 8 % højere static trust end ASH 31-propellen”, forklarer Kremer som også afviser en elektrisk selvstartende variant med det velkendte motorsystem fra AS 34 ME (SLG) / AS 33 ME (SLG) / ASG 32 EL (turbo). Den er ganske enkelt for tung til det koncept.
Propellen kommer fra ASG 32 (foto: Jens Trabolt)
Den nye AS 35 får indfældbart og styrbart halehjul – formentlig hentet fra ASG 32 (foto viser det indfældbare hjul på AS 33)
Elektrisk styring af vandtankene stammer fra AS 33 (foto).
Video af AS 35 Mi
Prototype klar i foråret 2023
”Vi regner med at bruge det meste af 2023 på flight testing af prototypen, og vi tror, at vi kan levere det første kunde-fly i starten af 2024”, siger han. Der er i øvrigt udsolgt på produktionskapaciteten hos Schleicher som er i fuld gang med serieproduktionen af AS 33.
Her oplever man, at der for tiden kommer flere AS 33-ordrer. Sikkert et produkt af de gode mesterskabsresultater for typen, hvor AS 33 vandt årets Räyskälä Masters samt de nationale mesterskaber i Polen og Østrig.
Præcis som det gamle amerikanske slogan fra 60’ernes bilindustri dikterer: ”Win on Sunday, sell on Monday”
Danske Lars Sverre Rasmussen og Morten Hugo Bennick fra Polyteknisk Flyvegruppe har delt fly de seneste 24 år. Nu har de efter længere tids research bestilt et nyt svævefly – en AS 33 Me. Her er deres vurdering efter at have prøvet flyet på fabrikken.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/04/IMG_0229-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-04-28 09:04:102023-05-01 09:10:40Hvorfor valgte Lars og Morten en AS 33 Me?
Nordic Gliding har skrivit flera artiklar om Schleichers ”Me-koncept”. Mest av den anledningen att segelflygets framtid är elektrisk och Schleicher ligger långt framme i elektrifieringen av segelflyget. Nu har vi - som första media, testat AS 33 Me som är Schleichers nyaste produkt. Den sofistikerade tekniken i drivlinan och den eleganta integrationen är summan av fabrikens erfarenhet av elektrifiering hittills. AS 33 Me är en fröjd att flyga, rapporterar Robert Danewid.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/04/IMG_0938-REV-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-04-27 13:25:132023-04-29 08:29:29Test: AS 33 Me – “Dreamglider”
Den första ASW 28 B levererades i slutet av juli till Rhönflug Fulda (RFF). I början av oktober besökte jag Poppenhausen. Nordic Glidings chefredaktör hadegett mig i uppdrag att flyga 28 B. För hur man än vänder och vrider på det är ASW 28 B det första som hänt i standardklassen på mer än 20 år, även om flygplanet inte saluförs som ett ”standardklassflygplan”. Frågan är så klart; vem köper ett sådant flygplan?
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/10/ASW-28B-airborne-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2022-10-28 09:25:282023-04-15 09:05:54Test: ASW 28 B – Nygammal standardkärra i ny tappning för klubbruk
Lige før påske kørte danske Lars Sverre Rasmussen og Morten Hugo Bennick (forfatteren) fra Polyteknisk Flyvegruppe til Poppenhausen for at prøve den nye AS 34Me. Fungerer den efter hensigten?
Ja, er det korte svar!
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/05/IMG20220413113924-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2022-05-19 14:48:012022-05-20 10:03:38Klub-folk tester AS 34 Me
Sebastian Kawa fra Polen vandt det 10. FAI Sailplane Grand Prix-finale i St Auban, September 2021. Denne gang i en lånt AS 33 Es. Her er hans tanker om flyets performance og hans egen strategi.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/03/1re-journe_51426620053_o-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2022-03-22 14:02:562022-03-22 14:05:21Kawa og AS 33 – tanker om performance
Schleicher har netop dokumenteret, at deres nye elektrisk selvstartende AS 34 Me larmer cirka halvt så meget som en benzindrevet ASH 31 Mi. Det er gode nyheder i en ganske nær fremtid, hvor flyvesporten kommer til at blive vurderet på evnen til at være fossilfri og støjsvag.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/11/b-IMG_6900-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-11-10 15:02:242021-11-16 09:50:58AS 34 Me reducerer støj med 50 %
AS 34 Me är den första serietillverkade elektro-seglaren från en av de stora tillverkarna; Härlig att flyga och en drivlina som är det enklaste jag använt och som har goda prestanda, säger NORDIC GLIDINGs testpilot Robert Danewid.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/09/AS-34-me-takeoff-huhnrain-@-Jens-Trabolt-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-09-30 15:06:322021-10-01 12:01:03Test: AS 34 Me: ”Man tager vad man haver”
AS 34 Me er et historisk vigtigt fly. Det er det første certificerede elektriske selvstartende svævefly fra en volumenproducent, og NORDIC GLIDING fik – som det første medie – mulighed for at flyve AS 34 Me på en brugbar septemberdag.
Før testflyvningen brugte vi en halv dag på en længere teknisk gennemgang sammen med design- og konstruktørteamet. Her er de vigtigste muligheder og begrænsninger ved flytypens elektriske motorsystem.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/09/b-IMG_6978-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-09-23 14:31:082021-09-23 14:31:50AS 34 Me: Enkelt betjening, kompleks teknologi.
Schleicher forventer at levere den første elektrisk selvstartende AS 34 ME til en kunde i slutningen af august, oplyser fabrikken.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/09/b-IMG_6178-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-08-03 08:42:512021-07-27 14:15:01AS 34 ME leveres snart til første kunde
Schleichers nye kompromisløse åbenklasse-raket, AS 35 Mi kommer til at give Jonker og co. lidt at tænke over. En ekstremt høj vingeloading med profil-teknologi fra AS 33 løfter high-speed-polaren direkte op i et territorium, hvor forgængeren ASH 31 Mi, trods sine mange kvaliteter ikke kunne være med.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/07/350_Blueprint-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-07-07 15:16:202021-07-08 08:32:17“AS 35 skal flyve hurtigt. Hele tiden!”
En dansk andelsgruppe på 3 piloter har bestilt en selvstartende ASG 32 MI. ”Det skulle altså bare være et Schleicher-fly”, siger Luise Bruen fra Kalundborg Flyveklub om valget.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/03/141478975_2524529384523688_3924454417584004230_o-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-03-10 12:56:312021-03-15 10:22:30Drømmen om frihed
Som den første svæveflyveklub i Norden købte svenske Borås SFK et elektrisk 2-sædet klubfly, en ASG 32 EL. Efter et år gør vi status: Hvad er klubbens erfaringer efter en sæson?
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/02/IMG_3806-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-02-24 12:18:302021-03-01 09:57:08Status for elektrisk klubfly: So far, so good!
Det siger Schleicher-chefen Ulrich Kremer om rækkevidden i de nye elektrosystemer som lanceres i de nye AS 33 Me og AS 34 Me. Motorteknologien strækkes til det yderste.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/12/AS-33-Me-Systemkollage-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-12-17 14:48:032020-12-17 14:48:49Uli Kremer: “100 km er minimum”
Formand for den danske Svæveflyver Union Peter Eriksen, mangeårig ASG 29-ejer er en ”first mover” på bestilling af AS 33. Her er hans første indtryk af AS 33 efter besøget hos Alexander Schleicher:
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/12/IMG_6751-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-12-11 13:30:192020-12-14 12:42:54Peter Eriksen: Fra ASG 29 til AS 33
AS 33 fick sitt typcertifikat för 18m versionen den 29 september och den 1 oktober fick NGs ”utsände”, som första utomstående, tillfälle att flyga AS 33.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/12/AS-33-IMG_4592.jpg6801020Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-12-11 13:21:252020-12-14 12:34:48Test: AS 33: State of the art i 18 m-klassen?
Schleichers revolutionerende elektriske standardklasse-selvstarter baner vejen for en helt ny klasse af fly.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/09/b-IMG_6178-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-09-04 13:28:582020-12-14 13:02:27Nu med video: Grundkonceptet fungerer: AS 34 ME endelig i luften
Tillsammans med Hans Jacobs är Rudolf Kaiser utan tvekan den främste av alla segelflygkonstruktörer. Enbart Schleicher Segelflugzeugbau har byggt mer än 4 900 exemplar av hans konstruktioner och ASK 21 tillverkas fortfarande. Dessutom har flera hundra byggts på licens av andra tillverkare.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/05/AS-His-GAL-Kaiser-und-Waibel.jpg6801004Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-05-27 13:41:522022-02-01 10:20:33Pionerer: Rudolf Kaiser
AS 33 er i luften. Det markerer en nye æra for Schleicher, hvor et ungt og dynamisk team er ansvarlig for udviklingen.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/AS-33-IMG_4388-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-02-28 10:44:372020-12-14 14:26:31Uli Kremer:”Jeg var ikke nervøs før AS 33-testflyvningen”.
Borås Segelflygklubb er første klub i Norden til at købe fly med elektrisk drivlinje. Efter lang tids diskussion, og analyse bestilte klubben endelig en ASG 32 EL sidste år. NORDIC GLIDING var med, da de gode Borås-folk hentede det nye vidunder i Poppenhausen.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/IMG_2901.jpg-udvalgt-billede.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-02-25 14:56:502020-04-07 17:39:40Første klub med 2-sædet elektro
Alexander Schleicher Segelflugzugbau är världens äldsta tillverkare av segelflygplan. Företaget grundades av möbelsnickaren och segelflygläraren Alexander Schleicher i november 1927
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/12/AS-His-Alexander-Schleicher-001-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-02-10 11:31:402020-12-14 13:53:30Pionerer: Alexander Schleicher
Efter lang tids research, læsning, diskussion og besøg på fabrikker har Borås SFK gået ”all in” på elektrokonceptet og har bestilt en ASG 32 EL.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/03/ASG-32-El-Zulassung-001-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2019-07-11 13:13:412020-04-07 17:43:55Første elektriske 2-seater i klubregi i Norden
Med den nye AS 33 bryder Alexander Schleicher Segelflugbau i Poppenhausen med en lang tradition om at navngive flytyperne med konstruktørens efternavn. En af årsagerne til dette er, at udviklingsarbejdet nu håndteres af et stort team.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/03/Stromlinien-2-udvalgt.jpg7351400Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2019-07-11 11:02:382020-04-07 17:45:43Fra computer til virkelighed
ASK 21 B ser ut som en ASK 21 och flyger som en ASK 21. Det handlar om ”produktutveckling”, en massa förbättringar, stora som små. Men utan tvekan är det en rejäl ansiktslyftning och ASK 21 B har blivit ett ännu bättre skolflygplan
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2018/07/21B-Luftbild-009-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2018-07-17 17:43:382021-12-07 15:20:10Test: Alexander Schleicher ASK 21 B-model
Da den svenske chefinstruktør Lennart Ståhlfors rejste til Tyskland for at forhandle med Schleicher, kom han hjem med Scheibe Bergfalke istedet.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/04/P1010242-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2017-02-08 14:21:392020-04-08 15:04:43Ka 2 b Rhönschwalbe: The Swedish Connection
ASG 32 El med elektrisk ”turbo” är Schleichers första elektro-produktionsflygplan. NG har flugit serienummer 1, ett fantastiskt flygplan (men det visste vi), med en elegant motorinstallation, som ligger rätt i tiden.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/05/ASG-32-El-002-M-forlænget-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2016-12-06 10:22:412021-12-07 15:26:01Test: Alexander Schleicher ASG 32 EL
Turbo, Flautenschieber, Heimkehrhilfe, hemflygningsmotor, self-sustainer, SSG – kärt barn har många namn. På AERO-mässan våren 2015 visade Schleicher upp en ny version av ”E”, nu med ett ”s” tillagt - ASG 29 Es. ”s” står för starter, den vanliga SOLO 2350 har försetts med en elektrisk startmotor. Man slipper alltså ”milla” igång motorn. Är det den ultimativa bensinturbon?
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/03/29Es-luft-028-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2016-01-24 15:02:312022-04-04 11:14:03Test: ASG 29 Es – Den ultimata bensinturbon?
NORDIC GLIDING sætter her fokus på to interessante fly som fik en dårlig debut i standardklassen - LS7 fra Rolladen-Schneider og ASW 24 fra Schleicher. Begge er dog interessante i dag: Priserne er relativt moderate, og flyenes performance er høj. Dog er udbuddet forskellige. LS7 er ofte at finde på markedet, mens ASW 24 er mere sjældent til salg. Er der en grund til det?
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/02/IMG_9001-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2014-10-09 13:53:012022-02-11 09:48:31Test: LS7 vs ASW 24: I skyggen af Discus
Konstruktøren Michael Greiner er sammen med kollegaen Martin Heide den centrale figur i Schleichers udvikling af svævefly. Selv er han en underspillet og beskeden person, der nødig taler om sig selv. Det vigtigste er flyene, mener han. NORDIC GLIDING har mødt konstruktøren på hjemmebane for et eksklusivt panorama.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/12/IMG_6511-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2014-01-17 10:14:422022-01-24 11:27:52Fremtidens svævefly er i deres hoveder
Tidligere i april publicerede NORDIC GLIDING et tankevækkende debat-indlæg af Ib Wienberg om turbostarter.
Men ikke alle erfaringer er gode: Her er danske Morten Hugo Bennick fra Polyteknisk Flyveklub med et supplerende svar på Ibs indlæg – og for sportens skyld med en passende mod-provokativ titel: ”Turboen starter aldrig”
Ekstrem naturoplevelse; Den netop afsluttede Ekstremsportveko i Voss, Norge er en fest for alle typer af outdoor-sportsgrene med fællesnævneren natur, fart og spænding. I år var det noget helt særligt, da Voss FK var vært for Norges Cup Grand Prix i svæveflyvning samtidig med, at gæster fra hele verden stod i kø for passagerflyvning i noget af verdens flotteste natur. En uge med et helt unikt mix af svæveflyvning, kammeratskab, store naturoplevelser, koncerter og fest
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/07/IMG_5218-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2022-07-05 16:01:542022-07-05 16:18:02Svæveflyvning i festival-mode
Det siger den tyske svæveflyver Klaus Ohlmann. Han har sine egne ideer om svæveflyvning og lykkedes med en mega-flyvning d. 17. maj fra Frankring til Grækenland. Flyvningen er summen af mange erfaringer som Klaus Ohlmann har gjort sig i de senere år.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2021/05/Auf-hoher-See-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2021-05-28 16:47:042022-01-19 15:18:17”Begrænsninger er bare noget oppe i vores hoved”.
Nordic Gliding bruger cookies til at forbedre din oplevelse af websitet. Du accepterer vores cookies, hvis du fortsætter med at bruge nordicgliding.com Cookie indstillingerOK
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.