Bröderna Hütter – pionjärer och innovatörer

Bröderna Hütter har nog gått under radarn inom segelflyget, men de är upphovsmän och medskapare till några av segelflygets viktigaste innovationer.

Text: Robert Danewid

Link to automatic translation

Pionerer
serie i NORDIC GLIDING
Konstruktører, piloter og tænkere som har udviklet flyvningen

Bröderna Hütter, Wolfgang (1909-1990) och Ulrich (1910-1990), föddes i Pilzen i Österrike-Ungern, i dagens Tjeckien. Deras pappa var arkitekt och de flyttade i tidig ålder till Salzburg i Österrike. Bröderna studerade olika ingenjörsfack. Runt 1930, under studietiden, började de deltidsjobba för RRG (Rhön Rossitten Gesellschaft) och 1932 började de segelflyga. I samma veva gick de med i nazistpartiet. Något man hade nytta av på 30-talet om man ville komma fram i karriären. Många storheter och blivande dito inom flygbranschen gjorde detsamma. Nazityskland var uppbyggt kring korruption och nepotism. Men efter krigsslutet låg det dem så klart i fatet.

Ulrich började sin karriär som segelflygkonstruktör. Han doktorerade på vindkraftverk 1942 och i slutet av 50-talet blev han professor i Stuttgart. Han var en världsauktoritet på vindkraftverk och rotorer i komposit, något han alltså jobbat med redan under kriget. Han hade även en karriär som konstnär (!).

Wolfgang blev flygindustrin trogen hela livet. Under kriget jobbade Wolfgang med flera av tyskarnas tekniskt avancerade och hemliga flygprojekt, t ex fjärrspaningsflygplanet Hütter Hü 211.

Hü 211 ett av Wolfgangs projekt från 1944. Ett höghöjds spaningsflygplan
med tydliga drag från segelflygplan. Det byggdes i två exemplar

Bröderna började tidigt konstruera segelflygplan. 1934 konstruerade de Hütter 17. 17 kommer av att det skulle vara flygplanets bästa glidtal. Tveksamt om det hade det. H 17 är ett litet segelflygplan med bara 9.7 m spännvidd och en tomvikt på ca 80 kg. Den är slående lik Grunau Baby, fast avsevärt mindre. Her en engelsk Hütter 17. Ägare och pilot är Nick Newton, f d president i Vintage Glider Club

Idén var att H 17 skulle vara ett litet och billigt övningssegelflygplan, som kunde byggas ”hemma” i garaget, lägenheten eller någon lokal. Prestanda skulle vara hyfsade så man kunde lära sig segelflyga på ”riktigt”.

På den tiden byggdes de flesta segelflygplan av klubbar, grupper eller privatpersoner. Man köpte ritningar och ibland byggsatser och så byggde man själv. Industriell tillverkning låg fortfarande i sin linda, Schleicher var en av få tillverkare som byggde segelflygplan i serie. Hütter sålde många ritningssatser och man tror att det byggdes flera hundra H 17.

I augusti 2023 fick Bernt Hall flyga Hütter 17, OY-CJX. Läs Benkes ”testartikel” med mer information om H17.

1935 började bröderna jobba hos nystartade Schempp-Hirth i Göppingen. De tog med sig H 17 projektet och Schempp-Hirth byggde fem exemplar. SH gav den beteckningen Göppingen 5 (Gö-5) och försåg den med hjul. Minimoa var Gö-3 och Gövier Gö-4 (därav namnet).

Gö-4 Gövier konstruerades huvudsakligen av Wolfgang Hütter. Detta fina exemplar flyger hos DaSK på Arnborg (foto R Danewid)

Luftbromsar

Bland det första bröderna gjorde hos SH, framförallt var det Wolfgang, var att utveckla Schempp-Hirth luftbromsen. Den kallades ursprungligen för SH-Hütter-Sturzflugbremsen.

Luftbromsar var något tämligen nytt. Man hade använt störklaffar i några år. Men de användes för att öka sjunkhastigheten vid landning. Luftbromsar begränsar även flygplanets maximala fart och förhindrar därmed överfart och överbelastning.

Hans Jacobs, som var chefsingenjör hos DFS (läs porträtt), designade de första fungerande luftbromsarna 1934, som fick namnet DFS-broms. I början av 30-talet flögs det hejvilt i moln. Oftast utan blindflygningsinstrument och i regel utan utbildning. Tack och lov hade man börjat använda fallskärm, för ett stort antal segelflygplan bröts sönder i cumulusmolnen.

En dåtida illustration ur tidningen Flugsport av Schempp-Hirth bromsen

Med fungerande luftbromsar kommer man aldrig upp i överfart. Jacobs använde DFS bromsar i sina konstruktioner från 1935, t ex Sperber, Weihe m fl (DFS-bromsar användes f ö sedermera på de flesta Bergfalke). Från 1938 krävdes det luftbromsar enligt de tyska konstruktionsreglerna.

SH-bromsen är överlägsen DFS-bromsen, vilket även Jacobs insåg. Hans Meise-Olympia från 1939 fick SH-bromsar. I princip alla segelflygplan som byggs idag har SH-bromsar. SH-bromsarna är en av segelflyget största och viktigaste innovationer. Bara detta placerar bröderna Hütter i segelflygets ”Hall of Fame”.

På Schempp-Hirth deltog bröderna i konstruktionsarbetet med Minimoa, Mozwoa (tvåsitsig Minimoa) och Gövier. Grundidén till tvåsitsaren Gövier med besättningen i side-by-side kom från Wolfgang, som också gjorde merparten av konstruktionsarbetet.

HB-223 är den mest kända H 28:an. Den byggdes 1937 och efter kriget tog Eugen Aeberli, känd schweizisk segelflygare (se även nedan), hand om flygplanet och flög den flitigt under 50- och 60-talen. (Internet)

Hütter H 28

1936 designade bröderna Hütter H 28. 28 står för, precis som på H 17, glidtalet. Fast H 28 nådde inte upp till glidtal 28, det var snarare 24. Tanken var att piloter som lärt sig de grundläggande segelflygkunskaperna med H 17 skulle gå vidare till ett bättre flygplan. Designfilosofin var densamma som för H 17. Ett litet segelflygplan som kunde byggas hemma i garaget. Prototypen hade en rak vinge men den var från början designad med en måsvinge. Spännvidden var 12 m. Ritningssatser gjordes i ordning och såldes. Ca sju H 28 färdigställdes innan kriget. Några exemplar har byggts efter kriget i modern tid.

Dansken Carl Johansen byggde ett exemplar under kriget, som fick registreringen OY-DOX. DOX finns idag hos DaSk på Arnborg. För 4 år sedan hämtade Niels Ebbe Gjørup hem den från USA, där den hamnat efter kriget. DaSK har även en senare byggd H 28, som de håller på att renovera.

De senaste 4-5 åren har Henning Sørensen och Johannes Lyng jobbat hårt med att få H 28:an luftvärdig. Den kommer att få registreringen OY-DOX. Man räknar med att ha den i luften under 2024. DaSk planerar att även få den ursprungliga OY-DOX luftvärdig, men det dröjer, det är ett digert arbete som väntar.

Lite bilder på DaSKs H 28, som man räknar med att få i luften under 2024. Notera det fina träarbetet (foto R Danewid och DaSK)

 

Efter kriget började Wolfgang jobba med träkompositer. Istället för en vinge som är uppbyggd runt spryglar tänkte han sig ett bärande skal av plywood med balsa som distansmaterial. Byggsättet hade använts under kriget i t ex Focke-Wulf Ta 154 och idiotprojektet Bachem Natter 349 (et raketdrivet attack-fly designet af Eric Bachem som senere fik langt større succes med camping-designikonet ”Eriba Touring Puck”!!!, red.). Wolfgang började skissa på H 30.

H 30

1949 började Wolfgang bygga H 30, men bygget gick långsamt. H 30 var tänkt som en modern H 28 med en modern vingprofil.

1955 anslöt Eugen Hänle till projektet.

”Vad ska två segelflygare som är gifta med varandra göra tillsammans?”. Den retoriska frågan ställde Eugen Hänle i en artikel sent 1963. Svaret var ”självklart bygga ett segelflygplan”. Och det blev H 30.

Ursula och Eugen Hänle på 50-talet med deras AV 36 (foto ur boken Glasflügel)

H 30 GFK flyger än idag. Här fotograferad under en Glasflügel träff. Bakom H 30 står fyra Glasflügel konstruktioner; Salto, Libelle med winglets, troligtvis ytterligare en Libelle och en Kestrel (foto Streifeneder)

Ulrich Hütter jobbade på 50-talet tillsammans med Hänle med rotorblad till vindkraftverk tillverkade i glasfiberkomposit (GFK – Glas Faser Kunstoff). Wolfgang tog samtidigt fram idén med en vingbalk tillverkad i ”GFK-roving” (långa spunna trådar till en balk – som används i alla segelflygplan idag).

Planerna på den ursprungliga H 30 i träkomposit skrinlades och man började projektera H 30 GFK, i glasfiberkomposit. Många av de lösningar och innovationer, speciellt om glasfiberkompositer, som Eugen och Ursula Hänle samt bröderna Hütter tog fram till H 30 GFK används än idag i våra segelflygplan.

Projektet tog sex år att fullfölja. Första provflygningen, med Rudolf Lindner som pilot, ägde rum i maj 1962. 1989 restaurerades H 30 GFK av Streifeneder och den flyger fortfarande.

Samtidigt som Hänle byggde H 30 GFK utvecklade Wolfgang H 30 TS, en H 30 med jetmotor, en BMW 8025. H 30 TS fick ny vinge med 15 m spännvidd, H 30 GFK hade bara 13.6 m. Det byggdes två exemplar, ett med V-stjärt och ett med konventionellt stjärtparti.

Jetmotorn i H 30 TS, en BMW 8025 (Internet)

Jetmotorn i H 30 TS, en BMW 8025 (Internet)

Libelle

Eugen Aeberli, schweizaren som flög H 28:an HB-223, blev intresserad. Han hade byggt en kropp i glasfiberkomposit, som flög med Ka 6 vingar. Nu ville han sätta H 30 TS vingarna på detta flygplan och han tog H 30 TS hem till Schweiz. Aeberli återvände till Wolfgang och föreslog att han skulle utveckla ett helt nytt flygplan med utgångspunkt från H 30 TS-vingarna. Detta flygplan blev H 301 Libelle. H 301 har en vingprofil utvecklad av Wolfgang och vingbalken gjordes med rovings enligt den s k HH-processen.

Hänle byggde Libelle-prototypen under 1963-64. Han hyrde plats hos Schempp-Hirth i Kirchheim för att bygga vingarna och hos Wolf Hirth i Nabern för kroppen. Den 6 mars 1964 provflög Eugen Hänle själv prototypen. Man kan fundera över om H:et i H 301 står för Hütter eller Hänle. Troligtvis är det H som i Hütter.

SE-TIB är den sista av 108 byggda H301. Den byggdes 1969 och flyger idag i Skövde. Fotot är taget på Ålleberg

Standard Libelle 201 B. Utvecklad ur H 301. Libelle byggdes i 600 exemplar och blev därmed det mest byggda flygplanet i första generationens plastflygplan. (foto R Danewid)

Ingen av de etablerade tillverkarna visade intresse av att tillverka H 301 i serie så Hänle startade sitt eget företag Glasflügel i Schlattstall. Och det ska vi vara glada för. Knappast någon tillverkare har haft ett så stort inflytande som Glasflügel med massor av tekniska innovationer och lösningar som fortfarande används. Som t ex automatiska roderkopplingar, den geniala stabilisatorinfästningen som idag sitter på alla Schempp-Hirths flygplan, parallellogramspaken och den geniala fjädertrimmen med en ”knapp” på spaken, för att nämna några.

Glasflügel byggde 108 H 301 innan produktionen upphörde 1969. Det sista exemplaret, med tillverkningsnummer 111 levererades till Walter Hansson i Sverige, som samma år vann nordiska mästerskapen på Ålleberg i SE-TIB. Idag flyger TIB i Skövde.

Med H 301 som utgångspunkt tog Hänle fram ett standardklassflygplan, Standard Libelle 201. Libellen blev populär och fram till 1976 byggdes det 600 exemplar. Std Libelle är därmed det flygplan i första generationens plastflygplan som byggts i flest exemplar.

Eugens hustru Ursula startade sin egen firma Start+Flug 1970. Ur H 30 GFK utvecklade hon H 101 Salto. Ett flygplan som blev speciellt omtyckt av AVA-piloter. Första flygningen var 1970 och fram till 1996 byggdes det 72 exemplar.

H 101 Salto. Släktdragen med H 30 GFK är slående (Internet)

H 121 Globetrotter (ur boken Glasflügel)

Cockpit i H 121 med piloterna side by side (ur boken Glasflügel)

1977 designade Ursula tillsammans med Walter Stender H 121 Globetrotter. Walter var pappa till Björn Stender, som förolyckades när han provflög sin fina BS-1 1963. Glasflügel tog över det projektet och utvecklade flygplanet till serieproduktion.

H 121 är en tvåsitsare med piloterna side by side. Prototypen flög i juli 1977. Start+Flug gick i konkurs strax därefter så det byggde bara en prototyp. Denna flögs en hel del och exporterades senare till USA. Om H:et i H 121 står för Hänle eller Hütter kan man fundera över. Konceptet med H 121 bär stora likheter med Gövier, som till stora delar konstruerades av Wolfgang Hütter redan 1937. H 121 är därmed det sista segelflygplanet med kopplingar till bröderna Hütter.

Eugen Hänle omkom i en flygolycka med en Robin 1975. Glasflügel fortsatte att utveckla och bygga segelflygplan fram till konkursen 1982, som förefaller vara en snaskig historia. Den tongivande konstruktören efter Hänle blev Martin Hansen. Alltså ännu ett ”H” och man kan fundera över om H:et i t ex H 304, Glasflügels sista produkt, står för Hütter, Hänle eller Hansen.

Hur som helst har bröderna Hütter haft en stor påverkan på segelflygets tekniska utveckling under många decennier.




Flere historiske artikler

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

Flygande klenoder på Ålleberg

Svenska Flygvapnet fyller 100 år 2026. Och det kommer naturligtvis att uppmärksammas med böcker, artiklar och flygdagar. På Ålleberg finns de äldsta (?) flygande (ex)militära flygplanen i Sverige. Två av dem är segelflygplan och det ena är byggt av ett företag som senare blev en del av SAAB.
26. december 2025/af Jens Trabolt

En Weihe kommer hem

DFS Weihe var det bästa och mest använda segelflygplanet i svenska tävlingar under 40- och 50-talen. De flesta SM plus två VM, ett världsrekord och flera svenska rekord under denna tid vanns av (svenska) piloter i Weihe. Weihe byggdes även i Sverige och nu ser det ut som om en av de svenskbyggda hittar tillbaka hem efter 65 år i diasporan.
17. september 2025/af Jens Trabolt

Unik chans for flygande Weihe i Sverige

Vill du vara med och stötta inköp av unik flygande Weihe till vårt museum på Ålleberg?
I juni blev vi varse att det fanns en svenskbyggd nyrenoverad flygbar Weihe till salu i Tyskland. Därför startar vi nu en gemensam insamling
17. september 2025/af Jens Trabolt

VGC Rally 2025 i Hosin: Ett kaleidoskop av färger

I Vintage Glider Club är den stora höjdpunkten det årliga VGC-Rallyt man arrangerar, ofta med 40-100 deltagande veteransegelflygplan och flera hundra deltagande entusiaster. Fjärran från tävlingshets, här härskar upplevelser utan krav och att ha kul bland gelikar. Det sociala är påtagligt och viktigt. Nästan lika viktigt som att flyga. Bernt Hall rapporterar från det 52. Vintage Glider Rally i Hosin, Tjeckien.  
15. september 2025/af Jens Trabolt

Oldtimer Rally er farve-fest på himlen

Et VM er en ørken af hvid komposit og teknisk monokultur. Retro-svæveflyvningen er den diametrale modsætning med enorm variation i konstruktion, farver og former. Både danske, svenske og tyske deltagere kunne fejre den levende svæveflyvehistorie under årets Oldtimer Rally på Arnborg. Endda i knald-vejr.
1. september 2025/af Jens Trabolt

Termikens historie – del 2

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut? Här är del 2 af artikelserien.
6. august 2025/af Jens Trabolt

Termikens historia

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor. Visst finns det andra energikällor som hang och våg, men det är trots allt termik som är vår primära och viktigaste motor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut?
4. august 2025/af Jens Trabolt

DASK – nu med motor!

”Der faldt en sten fra mit hjerte, da jeg så flyet komme på vingerne igen efter 11 års stilstand”, forklarer Erik Jensen, som har doneret sin ASK 14 til DASK.  Efter et team af dedikerede DASK-medlemmer har efterset flyets motor kører den perfekt, og den 22. juni fløj den elegante OY-XGA sin anden jomfruflyvning.
15. juli 2025/af Jens Trabolt

Rhönsegler i luften på ny

Danmarks ældste Ka6 ”Rhönsegler” blev den 20. maj 2025 prøvefløjet efter mange års pause og en nyligt afsluttet hovedrenovering i Dansk Svæveflyvehistorisk Klub. Da flyet var nyt var det utvivlsomt det mest moderne og ydedygtige svævefly i landet – og med denne renovering kan DASK-medlemmerne fremover også nyde godt af Ka6’erens sublime flyveegenskaber.
30. maj 2025/af Jens Trabolt

Vokseværk på ”Flyfabrikken”

De bygger retro-fly og hverver nye medlemmer på livet løs. DaSK, Dansk Svæveflyvehistorisk Klub, vokser – både i medlemsantal og i størrelsen på fly-flåden. 2025 og 2026 markerer desuden 2 store projekter, bygning af kæmpe-hangar nummer 2 og værtskab for Vintage Glider Rally 2026 på Arnborg. Formand i DASK, Klaus Degner giver her en status over Nordens største klub.
18. februar 2025/af Jens Trabolt

Bulltofta skrönor del 5: Den stora flygdagen

"Det var RAF som skötte trafikledningen på Kastrup och när vi landat uppvaktades vi genast av en engelsk militär som, högröd i ansiktet, med darrande stämma önskade veta" from which bloody funny-farm we had escaped"?! När vi, fullständigt oförstående, undrade vad det var frågan om, förklarade han, under nedkallande av många och detaljerade engelska förbannelser över oss, att vi i 25 minuter hade dillat ikring på baslinjen, och stoppat upp all annan flygning och att han önskade oss ett par tusen mil (engelska, varav det går sex på en svensk) in i gehenna!" Detta är den femte och sista av B S Bulltofta skrönor.
3. januar 2025/af Jens Trabolt

Motorseglaren som skulle stoppa de flygande fästningarna

Messerschmitt Me 163 Komet: Världens första, och enda, raketjaktflygplan i operativ tjänst är egentligen ett segelflygplan med raketmotor, alltså en självstartare. Den är ett fascinerande flygplan ur många olika aspekter. Hälften segelflygplan, hälften raket, otroliga fart- och stigprestanda för sin tid, dödligt farlig för sina piloter, men samtidigt fin att flyga som segelflygplan.
13. december 2024/af Jens Trabolt

D-30 Cirrus: Det första ”superskeppet”

Wasserkuppemuseets verkstad har nyligen börjat bygga framdelen till en D-30 Cirrus. Ritningar på D-30 finns bevarade. Kroppen ska användas för rena utställningsändamål i museet. Projektet är i sin linda och man har precis monterat kroppsspanten i en jigg. Vågar man hoppas att man med tiden bygger en hel D-30, 30-talets superskepp? Det vore ju super!
8. november 2024/af Jens Trabolt

Flere nyhedsartikler

Ledare: “Back to basics”

Att bara göra en start och glida omkring, träna svängar, landning etc eller ligga och skava på lågan i halvtaskig termik, det gör man sällan. Men det borde man nog. Jag har flera tusen fler flygtimmar än starter. Så var det ju inte när jag var 15-16 år, då var man ju flygtokig och flög i alla väder! Jag har tänkt en del på detta; Hur hittar vi tillbaka till våra rötter? Ut och flyg!
21. oktober 2026/af Jens Trabolt

FAI: ”Luftsporten tilbage i fokus”

Danske Peter Eriksen er blevet valgt til ny præsident for det internationale luftsportsforbund, FAI. Han vil forny organisationens fokus på kerneproduktet luftsport, samtidig med at vigtige områder som flyvesikkerhed og bæredygtighed ligger ham på hjerte.
20. oktober 2026/af Jens Trabolt

En tillgång inom svensk segelflygning: Peter Dorbell får Paul Tissandier-diplomet

Paul Tissandier-diplomet, uppkallat efter FAI:s förste generalsekreterare, delas ut till personer som gjort en anmärkningsvärd insats inom flygsporten. Peter Dorbell från Borås SFK är en värdig mottagare.
19. oktober 2026/af Jens Trabolt

Duo-Discus FES: Det perfekta klubbplanet på väg till Västerdalarnas FK

Västerdalarnas FK har några av det bästa termik i Sverige, men bara ett fåtal av medlemmarna flyger riktigt långt. Inför säsongsstarten 2027 blir klubben först i Norden med att få en Duo Discus FES. Det finns nog inget bättre verktyg för att komma igång med sträckflygning.
15. oktober 2026/af Jens Trabolt

Är segelflygning på väg rakt in i en “dead end” – och vad kan vi göra?

Vi har aldrig haft bättre flygplan än nu. Ändå kämpar klubbarna med minskande medlemsantal. Hur hänger denna paradox ihop, och vad kan vi egentligen göra åt det?
Tysken Jan Odenwald från Rhönflug Fulda kommer att vara på Segelflygets konferense i november för att presentera sina tankar om klubbutveckling. Här är en förhandstitt.
12. oktober 2026/af Jens Trabolt

Power to the people: Eurofox 160 i Västerdalarnas FK

"Den outperformer Pawnee – när som helst", säger Johan Gustafsson om klubbens nya Eurofox 160. Den ersätter den trogna Pawnee och avlastar klubbens befintliga Dynamic 100 hk. Med den nya Rotax 916-turbomotorn har flygplanet gott om power och sparar bränsle.
7. oktober 2026/af Jens Trabolt

Brug ikke vand på flyet!

Korrekt vedligeholdelse med voks og minimal vand kan over tiden spare klubben eller privatejeren for mange penge. Et lokalt forsøgsprojekt i en flyveklub skal forlænge tiden mellem omlakeringer.
5. oktober 2026/af Jens Trabolt

SkySight maxer helt ud på prognosen

SkySights nye 100 meter vind- og hangmodel er nu tilgængelig i alle SkySight-produkter. ”Det er den mest detaljerede prognose nogensinde og et produkt af massive investeringer i datakraft”, siger manden bag SkySight, Matthew Scutter til NORDIC GLIDING.
30. september 2026/af Jens Trabolt

Luftbremser – et overset aktiv?

Når du ligger på finale og kan nyde den stressfri luksus at trinløst justere din anflyvning, så det hele passer, så send venlige tanker til konstruktørerne - og ikke mindst regelværket. Af gode grunde findes der nemlig ret strenge krav til, hvad luftbremser skal kunne holde til i moderne svævefly.
24. september 2026/af Jens Trabolt

Maxi kan fikse dit fly!

I en verden af mænd – ofte ældre – er danske Maxi Pielmeier noget så eksotisk som en ung, kvindelig flytekniker. Hun hører til den første generation af nye flyteknikere, som er blevet ”produceret” under den nye danske ordning, hvor DsVU selv er ansvarlig for træning og eksaminering. Men Maxi lader sig ikke forstyrre af irrelevant snak om køn og alder – der er jo fly som skal fikses!
22. september 2026/af Jens Trabolt

Nu kan vi selv uddanne fremtidens flymekanikere

Gennem et enormt stykke arbejde fra frivillige har DSvU sikret, at man også i fremtiden kan uddanne materielkontrollanter internt i svæveflyvningen. Det giver en øget flyvesikkerhed, lavt omkostningsniveau og høj ”oppetid” på de 400 danske fly – og for en gangs skyld er der roser til den danske Trafikstyrelse som har leveret ”eksemplarisk” rådgivning undervejs. I Sverige håber man på, at ordningen kan inspirere Transportstyrelsen til at tillade det samme.
18. september 2026/af Jens Trabolt

Kom til Segelflygets konference 13-14. november

Inspiration, mingling, nye gadgets og prisuddeling er faste elementer, når Segelflyget holder sin store og traditionsrige konference i Falköping.
15. september 2026/af Jens Trabolt

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt