Bulltofta-skrönor del 4: Om olika landningsteknik

"Jag var nu på ungefär 150 m höjd och i en svag plané. Då händer det, mitt framför nosen, planets och min, slår en 2 m bred, röd fallskärm ut, svischar till vindrutan och försvinner bakåt, uppåt. Linan som är av stål, hamnar över vänstervingen ungefär en och en halv meter från flygkroppen, där den börjar såga sig igenom vingnäsans fanér."

TEXT: SIGNATUREN B,S, FÖRORD AV ROBERT DANEWID

Aeroklubben i Malmö, fotot taget 1954 eller 1955. Segelflygplanet i förgrunden är Kranichen SE-SPX ”Spexet”. SPX byggdes 1944 åt Flygvapnet (F11) och kom till AKM 1954 när Flygvapnet lade ner segelflygverksamheten. Instruktören i förgrunden är Jan Hallbäck, som var gruppchef (det som vi idag kallar segelflygchef). Jan var på 60-talet landslagspilot och tog in den första H 301 Libellen SE-TIA till Sverige 1968. Segelflygplanet bakom SPX är Weihen SE-SHU (som Paul MacCready blev tvåa med i VM i Örebro 1950) och där bakom Kranichen SE-SDA. SDA hade nybyggd 1944 kommit till klubben och såldes till Danmark 1955. Notera även hangaren, vinschbilen, transportvagnen och bogserflygplanet Tiger Moth. Beijers park, som Agaton ”landar” i, ligger bakom hangaren till höger.

Link to automatic translation

I segelflygaren och flyghistorikern Knut Ullers (1929-2018) donerade samling hittade vi fem ”skrönor” om segelflyg under kriget och från Bulltofta i Malmö. Författaren till skrönorna är signaturen BS. Bakom BS står Bengt Serwe (1919-2002). Bengt var arkitekt och sedermera även lärare på Pauli skolan i Malmö (Sveriges äldsta tekniska läroverk) där han undervisade i bl a byggteknik.

Denna skröna av ”B S” utspelar sig på Bulltofta sommaren 1945 men bör vara skriven någon gång på 60-talet. Han skriver om ”grundskolan” och den infördes först 1962. Kriget är slut men F10 har ännu ej flyttat till Ängelholm, det gjorde man i oktober 1945.

Agatons haveri skulle kunna vara med SE-SBZ. SBZ havererade i slutet av maj 1945.

Karta över Bulltofta 1969 (byggnaderna från 40-talet är kvar). 1. Aeroklubbens hangar, 2. F10:s gamla flottiljområde (1969 huserade MFI, Malmö Flygindustri i lokalerna), 3. Beijers park där Agaton ”slog ner” (karta från Flyget på Bulltofta 1919-1972)

Om olika landningsteknik

Text: Signaturen B S

Året var 1945. Den enda civila flygningen i landet var segelflygning. Vi flög pa Bulltofta på de tider F10 stod på marken. Fan tog den som var ute på fältet på andra tider. Chefen på F10 var känd för den verbala förmåga med vilken han kunde uttycka sitt eventuella missnöje.

Vi flög med SG-38, som karakteriserades av tre saker.
1. ett glidtal som ett strykjärn.
2. den totala avsaknaden av instrument (hastighetsmätaren bestod av att man gav akt på vingkordans lutning mot horisonten samt att man lyssnade på vindbruset: högt vindbrus = man höll på att flyga av vingarna, tvärtystnad = vikning på gång, samt
3. den minst sagt fantastiska sikt man hade från förarplatsen. Det förtjänar att påpekas att man fick över 100 m höjd med 300 m wiren (långa linan) efter bil. Jag vågar påstå att en hel del av dagens privatflygare skulle tvekat, eller åtminstone höjt sina livförsäkringar, inför erbjudandet att prova vehikeln i fråga!

En av Aeroklubbens SG 38:or på Bulltofta (foto R Algotsson)

Cockpit i Grunau Baby (foto R Danewid)

Efter prövotiden med SG:n avancerade man till Grunau Babyn som hade bättre glidtal, en hel del instrument och i vilken man satt ombonad som i sitt vardagsrum. Speciella karakteristika: Sidoroderpedalerna var upphängda i överkanten varför man trampade sidroder med hälarna.

Vid vinchstart fick man en höjd av mellan 30-40 procent av linlängden som på Bulltofta var ca
1200 m. (Plats for avdamnming av grundskolans matematikkunskaper)!
Härefter två påpekanden:

1. bägge ovannämnda apparater var i högsta grad ensitsiga.
2. vi mätte längder i meter och inte i de nu så populära idiotmåtten fot och nautiska mil!

Flygundervisningen var så att säga rakt på sak. Instruktörernas sinnen voro ingalunda förvillade av de subtila pedagogiska finesser som nu prånglas ut vid våra lärarhögskolor. Man placerades i planet, bands fast och erhöll instruktionen: gör så och så och så……. annars!!! Varefter man for upp i luften, hänvisad till sig själv och styrkt av sin rädsla för instruktörens konstant dåliga humör.

Teorilektionerna voro av sådan art att t o m en microcefal grundskoleelev skulle kunna hänga med; de bestod huvudsakligen i upplysningen att, p g a tyngdlagen, alla korkade elever, som klantar sig, dras mot jordens medelpunkt. I vilken riktning nämnda punkt låg, överläts åt eleven att själv luska ut.

Men det var ju frågan om landningsteknik. Landningar kan indelas i två kategorier:

A. sådana som misslyckas p g a andras klantighet, och
B. sådana som misslyckas p g a pilotens klantande. (En tredje kategori, landningar som lyckas, är så sällsynt att den ej är värd att öda ord på) .

Först en landning enligt kategori A:
Oskyldigt offer: Piloten = undertecknad.
Klantare: Vinschföraren, städerskor.
Åskådare: Instruktören, killen vid vingen, pilotens fru.
Rekvisita: två cyklar, Grunau Baby, vinschlina med fallskärm.

Linan var utdragen till ca 1 200 m längd och kopplades till Babyn i vilken undertecknad satt. Min fru (vi vore splitter nygifta) var medkommenderad för att konstatera vilken karla-karl hon haft lyckan att fånga.

På linan satt en fallskärm med ca 2 m diameter fast så att kupolens mittpunkt var fäst strax bakom linans brottstycke. Längre ned på linan vore fallskärmslinorna fastgjorda. När draglinan var sträckt låg skärmen också sträckt intill linan, men vid urkoppling från planet utvecklade sig skärmen, som fick linan att sakta dala mot marken utan att sno ihop sig till ett nystan.

Starten gick och jag var i luften. Vid en vinschstart stiger man under första hälften i ca 45 graders vinkel och spaken direkt i magen, så även denna gång. Men plötsligt verkade planet vilja klättra lodrätt upp, samtidigt som hastigheten sjönk katastrofalt. Jag begrep genast att vinschen lagt av och fick fram spaken och drog i linans utlösningshandtag. Jag var nu på ungefär 150 m höjd och i en svag plané. Då händer det … mitt framför nosen, planets och min, slår en 2 m bred, röd fallskärm ut, svischar till vindrutan och försvinner bakåt, uppåt.

Linan som är av stål, hamnar över vänstervingen ungefär en och en halv meter från flygkroppen, där den börjar såga sig igenom vingnäsans fanér. Jag går nu brant neråt för jag hör hur linan sågar mot vingbalken och jag vill gärna ha två vingar på planet så länge som möjligt.

Jag minns ännu idag knivskarpt att jag hade tre tankar i huvudet nämligen: det här går åt helvete! Det är eländigt att Inga skall stå och se på detta! Jag skall spöka för dom djävlarna i vinschen vareviga natt!

Eftersom jag dök så brant och linan p g a fallskärmen föll så långsamt lyftes linan plötsligt ur skåran och försvann i höjden. Jag var då på ca 10 m höjd. Jag fick upp nosen (planets), ut med bromsarna och åstadkom en sällsynt ful landning ungefär mitt på fältet.

Det är väl bäst att visa dom där borta att jag lever, tänkte jag, fick loss huven och steg ur planet. Då kom reaktionen . . . . benen vek sig och jag satte mig pladask på gräset.

Förklaringen var följande: Längs fältkanten gick en markväg från F10 till stationsbyggnaden. Vinschen var placerad omedelbart utanför denna väg, på vilken två städerskor från F10 kom cyklande under ivrigt pladdrande sinsemellan. Eftersom dom varken gav akt på linan eller på vinschgossarnas hojtande frikopplade vinschföraren motorn för att undvika att halshugga flickorna.

När instruktören anlänt från startplatsen, hämtat upp mig på vägen och fått händelseförloppet klart
för sig framhöll han med skärpa för vinschföraren att städerskor, flygelever och vinschförare vore att betrakta som föremål som kunde ersättas, men att riskera ett segelflygplan var helt oförlåtligt, och om något sådant upprepades så skulle . . . . . . etc!

Agatons landning i Beijers Park (teckning B S)

Nu en landning enligt kategori B:
Klantare och oskyldigt offer: Piloten (låt oss ge honom täcknamnet Agaton)
Åskådare: Instruktör och andra flygelever, söndagsfirare.
Rekvisita: Grunau Baby, ambulans, brandbil, polisbil, journalister och fotografer.

Det var en strålande sommarsöndag, vinden var ostlig och vi segelflög allt vad tygen höll. Agaton som tack vare vinden fått bra höjd i vinschningen låg nu på minst 200 m höjd på baslinjen. Plötsligt började han kurva. Vi som stod på marken konstaterade att han troligtvis fått spak-termik . . . Annan form av termik på den höjden över Bulltofta var ju löjligt att ens tänka på.

Agaton fortsatte emellertid övningarna och hade snart drivit in över Värnhemstorget. Vi på marken tittade på varandra med fasa i blicken och konstaterade att den idioten hinner aldrig tillbaks. Detta faktum gick tydligen även upp för Agaton ty cirklandet upphörde plötsligt, nosen inriktades mot fältet. Babyn närmade sig fältet med stallfart. Vi rusade till vår flygfältsbil, en Ford V-8 med bara chassi, motor och två säten, och kopplade på Babyns transportvagn, för nu var vi övertygade att vi måste hämta upp resterna utanför fältet. Att Forden ej var registrerad och inte fick köras utanför fältet gav vi högaktningsfullt fan i. Sedan såg vi hur Babyn ändrade kurs, fick ut bromsarna och försvann ner i Beijers park.

Vårt ekipage for som ett skott fram till parken och körde direkt, över planteringar och gräsmattor, fram till den öppna gräsmattan mitt i parken där en folkhop hade samlats. Där stod Agaton, helt oskadd och glodde fåraktigt på sitt verk.

Följande hade skett. I utkanten av den öppna planen stod på västsidan två tråd med två meters mellanrum. Mellan dessa hade Agaton landat, men när han träffade träden befann han sig på en meters höjd GND. Följaktligen ströks bägge vingarna av och Agaton flög cigarr femtio meter in på planen bland helgfirare, barnvagnar, kaffekorgar och lekande barn. Underbart nog utan att skada någon eller något, inklusive sig själv.

Sedan vi konstaterat att ingen personskada uppstått, slängde vi in Babyn i transportvagnen. Det gick fort, för nedmonteringen av vingarna hade Agaton ordnat med brio.

Sedan kom ambulansen. Vi meddelade ambulanspersonalen att vi f n inte hade något jobb åt dem, men att om de följde med oss till fältet skulle de förmodligen behövas sedan vi talat allvar med Agaton.

Sedan kom brandkåren. Då vi meddelat att vi inte hade någon, än den minsta lilla eldsvådeunge att erbjuda, drog de sig besvikna tillbaka.

Sedan kom en bil med journalister och fotografer. Då dom såg att ingenting fanns att se pockade dom på att vi skulle plocka ut vraket ur transportvagnen och drapera detsamma på gräsmattan så att de fick plåta eländet.

Vårt humör var nu på nollpunkten så vi bad dem dra så långt in i helvete dom nånsin kunde komma och sen körde vi tillbaka mot fältet. Då hörde vi polisbilens sirener. Vi kom in genom vakten. Vi hade chefen F10:s tillstånd att vistas på fältet, så vi blev insläppta, men det blev ej poliserna, så någon glädje hade man trots allt av militärerna.

Senare på eftermiddagen gick jag, i egenskap av ordförande i segelflygsektionen, en kanossvandring till stans tre tidningar (kvällstidningar fanns, tack och lov, inte då) för att bedja chefsredaktörenerna att skriva så litet som möjligt om händelsen, som ju inte var precis någon reklam för segelflyget.




Flere historiske artikler

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

Flygande klenoder på Ålleberg

Svenska Flygvapnet fyller 100 år 2026. Och det kommer naturligtvis att uppmärksammas med böcker, artiklar och flygdagar. På Ålleberg finns de äldsta (?) flygande (ex)militära flygplanen i Sverige. Två av dem är segelflygplan och det ena är byggt av ett företag som senare blev en del av SAAB.
26. december 2025/af Jens Trabolt

En Weihe kommer hem

DFS Weihe var det bästa och mest använda segelflygplanet i svenska tävlingar under 40- och 50-talen. De flesta SM plus två VM, ett världsrekord och flera svenska rekord under denna tid vanns av (svenska) piloter i Weihe. Weihe byggdes även i Sverige och nu ser det ut som om en av de svenskbyggda hittar tillbaka hem efter 65 år i diasporan.
17. september 2025/af Jens Trabolt

Unik chans for flygande Weihe i Sverige

Vill du vara med och stötta inköp av unik flygande Weihe till vårt museum på Ålleberg?
I juni blev vi varse att det fanns en svenskbyggd nyrenoverad flygbar Weihe till salu i Tyskland. Därför startar vi nu en gemensam insamling
17. september 2025/af Jens Trabolt

VGC Rally 2025 i Hosin: Ett kaleidoskop av färger

I Vintage Glider Club är den stora höjdpunkten det årliga VGC-Rallyt man arrangerar, ofta med 40-100 deltagande veteransegelflygplan och flera hundra deltagande entusiaster. Fjärran från tävlingshets, här härskar upplevelser utan krav och att ha kul bland gelikar. Det sociala är påtagligt och viktigt. Nästan lika viktigt som att flyga. Bernt Hall rapporterar från det 52. Vintage Glider Rally i Hosin, Tjeckien.  
15. september 2025/af Jens Trabolt

Oldtimer Rally er farve-fest på himlen

Et VM er en ørken af hvid komposit og teknisk monokultur. Retro-svæveflyvningen er den diametrale modsætning med enorm variation i konstruktion, farver og former. Både danske, svenske og tyske deltagere kunne fejre den levende svæveflyvehistorie under årets Oldtimer Rally på Arnborg. Endda i knald-vejr.
1. september 2025/af Jens Trabolt

Termikens historie – del 2

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut? Här är del 2 af artikelserien.
6. august 2025/af Jens Trabolt

Termikens historia

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor. Visst finns det andra energikällor som hang och våg, men det är trots allt termik som är vår primära och viktigaste motor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut?
4. august 2025/af Jens Trabolt

DASK – nu med motor!

”Der faldt en sten fra mit hjerte, da jeg så flyet komme på vingerne igen efter 11 års stilstand”, forklarer Erik Jensen, som har doneret sin ASK 14 til DASK.  Efter et team af dedikerede DASK-medlemmer har efterset flyets motor kører den perfekt, og den 22. juni fløj den elegante OY-XGA sin anden jomfruflyvning.
15. juli 2025/af Jens Trabolt

Rhönsegler i luften på ny

Danmarks ældste Ka6 ”Rhönsegler” blev den 20. maj 2025 prøvefløjet efter mange års pause og en nyligt afsluttet hovedrenovering i Dansk Svæveflyvehistorisk Klub. Da flyet var nyt var det utvivlsomt det mest moderne og ydedygtige svævefly i landet – og med denne renovering kan DASK-medlemmerne fremover også nyde godt af Ka6’erens sublime flyveegenskaber.
30. maj 2025/af Jens Trabolt

Vokseværk på ”Flyfabrikken”

De bygger retro-fly og hverver nye medlemmer på livet løs. DaSK, Dansk Svæveflyvehistorisk Klub, vokser – både i medlemsantal og i størrelsen på fly-flåden. 2025 og 2026 markerer desuden 2 store projekter, bygning af kæmpe-hangar nummer 2 og værtskab for Vintage Glider Rally 2026 på Arnborg. Formand i DASK, Klaus Degner giver her en status over Nordens største klub.
18. februar 2025/af Jens Trabolt

Bulltofta skrönor del 5: Den stora flygdagen

"Det var RAF som skötte trafikledningen på Kastrup och när vi landat uppvaktades vi genast av en engelsk militär som, högröd i ansiktet, med darrande stämma önskade veta" from which bloody funny-farm we had escaped"?! När vi, fullständigt oförstående, undrade vad det var frågan om, förklarade han, under nedkallande av många och detaljerade engelska förbannelser över oss, att vi i 25 minuter hade dillat ikring på baslinjen, och stoppat upp all annan flygning och att han önskade oss ett par tusen mil (engelska, varav det går sex på en svensk) in i gehenna!" Detta är den femte och sista av B S Bulltofta skrönor.
3. januar 2025/af Jens Trabolt

Motorseglaren som skulle stoppa de flygande fästningarna

Messerschmitt Me 163 Komet: Världens första, och enda, raketjaktflygplan i operativ tjänst är egentligen ett segelflygplan med raketmotor, alltså en självstartare. Den är ett fascinerande flygplan ur många olika aspekter. Hälften segelflygplan, hälften raket, otroliga fart- och stigprestanda för sin tid, dödligt farlig för sina piloter, men samtidigt fin att flyga som segelflygplan.
13. december 2024/af Jens Trabolt

D-30 Cirrus: Det första ”superskeppet”

Wasserkuppemuseets verkstad har nyligen börjat bygga framdelen till en D-30 Cirrus. Ritningar på D-30 finns bevarade. Kroppen ska användas för rena utställningsändamål i museet. Projektet är i sin linda och man har precis monterat kroppsspanten i en jigg. Vågar man hoppas att man med tiden bygger en hel D-30, 30-talets superskepp? Det vore ju super!
8. november 2024/af Jens Trabolt

Flere nyhedsartikler

Ledare: “Back to basics”

Att bara göra en start och glida omkring, träna svängar, landning etc eller ligga och skava på lågan i halvtaskig termik, det gör man sällan. Men det borde man nog. Jag har flera tusen fler flygtimmar än starter. Så var det ju inte när jag var 15-16 år, då var man ju flygtokig och flög i alla väder! Jag har tänkt en del på detta; Hur hittar vi tillbaka till våra rötter? Ut och flyg!
21. oktober 2026/af Jens Trabolt

FAI: ”Luftsporten tilbage i fokus”

Danske Peter Eriksen er blevet valgt til ny præsident for det internationale luftsportsforbund, FAI. Han vil forny organisationens fokus på kerneproduktet luftsport, samtidig med at vigtige områder som flyvesikkerhed og bæredygtighed ligger ham på hjerte.
20. oktober 2026/af Jens Trabolt

En tillgång inom svensk segelflygning: Peter Dorbell får Paul Tissandier-diplomet

Paul Tissandier-diplomet, uppkallat efter FAI:s förste generalsekreterare, delas ut till personer som gjort en anmärkningsvärd insats inom flygsporten. Peter Dorbell från Borås SFK är en värdig mottagare.
19. oktober 2026/af Jens Trabolt

Duo-Discus FES: Det perfekta klubbplanet på väg till Västerdalarnas FK

Västerdalarnas FK har några av det bästa termik i Sverige, men bara ett fåtal av medlemmarna flyger riktigt långt. Inför säsongsstarten 2027 blir klubben först i Norden med att få en Duo Discus FES. Det finns nog inget bättre verktyg för att komma igång med sträckflygning.
15. oktober 2026/af Jens Trabolt

Är segelflygning på väg rakt in i en “dead end” – och vad kan vi göra?

Vi har aldrig haft bättre flygplan än nu. Ändå kämpar klubbarna med minskande medlemsantal. Hur hänger denna paradox ihop, och vad kan vi egentligen göra åt det?
Tysken Jan Odenwald från Rhönflug Fulda kommer att vara på Segelflygets konferense i november för att presentera sina tankar om klubbutveckling. Här är en förhandstitt.
12. oktober 2026/af Jens Trabolt

Power to the people: Eurofox 160 i Västerdalarnas FK

"Den outperformer Pawnee – när som helst", säger Johan Gustafsson om klubbens nya Eurofox 160. Den ersätter den trogna Pawnee och avlastar klubbens befintliga Dynamic 100 hk. Med den nya Rotax 916-turbomotorn har flygplanet gott om power och sparar bränsle.
7. oktober 2026/af Jens Trabolt

Brug ikke vand på flyet!

Korrekt vedligeholdelse med voks og minimal vand kan over tiden spare klubben eller privatejeren for mange penge. Et lokalt forsøgsprojekt i en flyveklub skal forlænge tiden mellem omlakeringer.
5. oktober 2026/af Jens Trabolt

SkySight maxer helt ud på prognosen

SkySights nye 100 meter vind- og hangmodel er nu tilgængelig i alle SkySight-produkter. ”Det er den mest detaljerede prognose nogensinde og et produkt af massive investeringer i datakraft”, siger manden bag SkySight, Matthew Scutter til NORDIC GLIDING.
30. september 2026/af Jens Trabolt

Luftbremser – et overset aktiv?

Når du ligger på finale og kan nyde den stressfri luksus at trinløst justere din anflyvning, så det hele passer, så send venlige tanker til konstruktørerne - og ikke mindst regelværket. Af gode grunde findes der nemlig ret strenge krav til, hvad luftbremser skal kunne holde til i moderne svævefly.
24. september 2026/af Jens Trabolt

Maxi kan fikse dit fly!

I en verden af mænd – ofte ældre – er danske Maxi Pielmeier noget så eksotisk som en ung, kvindelig flytekniker. Hun hører til den første generation af nye flyteknikere, som er blevet ”produceret” under den nye danske ordning, hvor DsVU selv er ansvarlig for træning og eksaminering. Men Maxi lader sig ikke forstyrre af irrelevant snak om køn og alder – der er jo fly som skal fikses!
22. september 2026/af Jens Trabolt

Nu kan vi selv uddanne fremtidens flymekanikere

Gennem et enormt stykke arbejde fra frivillige har DSvU sikret, at man også i fremtiden kan uddanne materielkontrollanter internt i svæveflyvningen. Det giver en øget flyvesikkerhed, lavt omkostningsniveau og høj ”oppetid” på de 400 danske fly – og for en gangs skyld er der roser til den danske Trafikstyrelse som har leveret ”eksemplarisk” rådgivning undervejs. I Sverige håber man på, at ordningen kan inspirere Transportstyrelsen til at tillade det samme.
18. september 2026/af Jens Trabolt

Kom til Segelflygets konference 13-14. november

Inspiration, mingling, nye gadgets og prisuddeling er faste elementer, når Segelflyget holder sin store og traditionsrige konference i Falköping.
15. september 2026/af Jens Trabolt

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vad är värdet av en kubikmeter luft?

Grundfrågan är; vem äger luften och vad är den värd? Ska kommersiella intressen, ofta i ”skydd” av flygsäkerhet, äga luftrummet?
11. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

Unga talanger på Ålleberg

I månadsskiftet juli-augusti genomfördes årets Unga Talanger på Ålleberg. 17 av de som ska leda svenskt segelflyg i framtiden deltog under de fem dagarna på berget. Mentorer var Henrik Svensson, Janne Nordh och Robert Danewid.
5. august 2026/af Jens Trabolt

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Når fem minutter ikke er nok – TMG i grundskolingen

Når vi taler om fremtiden for dansk svæveflyvning, taler vi ofte om rekruttering.
Hvordan får vi flere medlemmer?
Hvordan bliver sporten mere synlig?
Hvordan skaber vi interesse?
8. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Trafikstyrelsen frafalder journalkrav ved medicalundersøgelser!

En samlet dansk luftfartsbranche, luftsport og fagpresse, herunder NORDIC GLIDING, har gennem længere tid gjort opmærksom på de urimelige vilkår som gælder medicals i Danmark. Særligt Trafikstyrelsens krav om fulde lægejournaler har givet store problemer og har ofte ført til dyre og belastende ekstra undersøgelser for imaginære eller for længst overståede sygdomsforløb.
Nu ændrer Trafikstyrelsen kravene efter intensiv dialog.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Linus fejler ingenting, men må ikke flyve

Medical-vanviddet fortsætter: 15-årige Linus fra danske Tølløse Svæveflyveklub har klaret teorien og er parat til solo, mener klubbens instruktører. Men et gammel notat fra en email-konsultation i hans lægejournal har fået den danske Trafikstyrelse at erklære ham unfit og kræver nu en belastende og meget dyr psykiatrisk evaluering. Selv ikke erklæringer fra Linus’ skole, familie, klubbens instruktører, en børnepsykolog og hans flyvelæge om, at Linus er åbenlys normal, kan rokke ved styrelsens beslutning.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt