DAC for en camp

DAC, Danish Air Cadets er navnet på joint-venturet mellem DSvU og Flyvevåbnet. I ugerne 27 og 28 var Arnborg centrum for 2 intensive camp-uger – skoling, flyvning, foredrag og flyvende gæster fra Flyvevåbnet var på programmet. Det var ikke så dårligt, synes deltagerne.

Tekst og foto: Jens Trabolt

Link to automatic translation

”De unge DAC’ere er i alderen 14-22, så er der er faktisk en stor aldersspredning på deltagerne”, siger Jørgen Legind, da NORDIC GLIDING besøger lejren en yderst varm og instabil sommerdag på Arnborg.

Jørgen Legind fra Midtsjællands SFK agerer lejrchef med Benny Gudmandsen (Tølløse) den første uge, og afløses af lejrchef og DSvU-formand Jens Hansen (Frederikssund) i den følgende uge.

For enkelte af deltagerne er det nok første gang, at de er så længe væk hjemmefra. Men vi ser, at de hjælper hinanden. Det er positivt, for de færdigheder den ene mangler, kan den anden. Vi har set, at de er meget large overfor hinanden”, fortæller Jørgen Legind.

Det er ingen tilfældighed; At være en god kammerat og tage ansvar for sig selv og andre er lige netop det som DAC handler om – og en af de kulturelementer som Flyvevåbnet efterspørger og ved, at svæveflyvningen kan levere.

Lejrorganisationen med Gitte og Benny Gudmandsen og Jørgen Legind i lilla t-shirt.

Jens Hansen (siddende ved cockpit) tog over i 2. lejr-uge.

Under lejren har de unge kadetter en stor flåde af fly at disponere over – faktisk næsten helt overvældende: Duo Discus XLT til strækflyvning, Puchacz til spin-træning, 2 x ASK 23 som egner sig fortrinligt til solo-flyvning samt Junior, LS1, LS4 og ASW 19.

Mange af disse fly skal demonteres efter hver flyvesag og samles hver morgen. Som alle svæveflyvere ved, er dette ikke noget enkeltmands-job, og det kræver teamwork, overblik og koordinering. DAC-kadetterne styrer selv det show, og det vokser man af.

Her er det Alice Grum-Schwensen fra Aarhus SFK som udfører ror-kontrol efter samling.

Under lejren kører programmet i faste rutiner:

”Det reflekterer næsten rammerne i et militært system, som kadetterne måske senere skal ind i”, siger Jørgen Legind og fortæller, at klokken 0630 møder morgenmad-teamet og forbereder maden til de andre. Fra 7-730 er der morgenmad som går direkte over til briefing klokken 0730. Kadetterne skal i øvrigt selv købe ind – med kyndige råd og supervision fra Benny Gudmandsens Gitte som står til rådighed.

”Klokken 0902 gik den første start i mandags”, fortæller en fornøjet Jørgen. Det er godt gået, og man kunne mistænke, at der ingen problemer bliver med nattesøvnen, når det er så meget flyvning på programmet.




En af lejrens yngste deltagere Noah på 14 år fra Vestjyllands SFK.

Portræt: Danish Air Cadets fylder 1 år

Vildt fantastisk

”Det er vildt fantastisk at være her”, lyder det spontant fra en af kadetterne, den 15-årige Anders Ivar Pilgaard Kristensen som deltager med 2 andre klubkammerater fra Nordsjællands SFK.

”Det er virkelig godt organiseret af lejrcheferne, og jeg synes, at det er fint, at vi selv står for mange af de praktiske opgaver under lejren og skal få flyvedagen til at fungere”, fortæller han.

Anders har ikke før prøvet at flyve fra Arnborg, så det er også en oplevelse, fortæller han:
”Man kan godt mærke, at termikken er bedre end i Nordsjælland, siger han.

Når kadetterne ikke flyver og skoler ud fra et individuelt tilrettelagt program (eller ser filmen ”Top Gun”!), har der været besøg fra eksterne oplægsholdere i meteorologi, strækflyvning og Flyvevåbnet har også gæstet eventet flere gange med både piloter og flyvemaskiner til at alle begejstring.

Den dag NORDIC GLIDING besøgte lejren kom en EH-101 redningshelikopter forbi og bød på en meget lang og yderst detaljeret demo for kadetterne. Synet af denne enorme 3-motorede helikopter i hover og i flere low passes fik næsten trafikken på hovedvejen til at gå i stå, hvilet er fuldt forståeligt. Her har fotografen kortvarigt overtalt kadetterne til at vende blikket den anden vej!

Dagene forinden havde en C-130 Hercules brølet forbi til alles glæde. (Foto: Flyvevåbnet).

 

Fri flyvning og mad i en hel uge – det bliver vel dyrt? Næh, ydmyge 900 kroner måtte kadetterne selv hoste op med. Det kan man nok kalde for en succes.

Udvalgte artikler

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vad är värdet av en kubikmeter luft?

Grundfrågan är; vem äger luften och vad är den värd? Ska kommersiella intressen, ofta i ”skydd” av flygsäkerhet, äga luftrummet?
11. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

Unga talanger på Ålleberg

I månadsskiftet juli-augusti genomfördes årets Unga Talanger på Ålleberg. 17 av de som ska leda svenskt segelflyg i framtiden deltog under de fem dagarna på berget. Mentorer var Henrik Svensson, Janne Nordh och Robert Danewid.
5. august 2026/af Jens Trabolt

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Når fem minutter ikke er nok – TMG i grundskolingen

Når vi taler om fremtiden for dansk svæveflyvning, taler vi ofte om rekruttering.
Hvordan får vi flere medlemmer?
Hvordan bliver sporten mere synlig?
Hvordan skaber vi interesse?
8. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Trafikstyrelsen frafalder journalkrav ved medicalundersøgelser!

En samlet dansk luftfartsbranche, luftsport og fagpresse, herunder NORDIC GLIDING, har gennem længere tid gjort opmærksom på de urimelige vilkår som gælder medicals i Danmark. Særligt Trafikstyrelsens krav om fulde lægejournaler har givet store problemer og har ofte ført til dyre og belastende ekstra undersøgelser for imaginære eller for længst overståede sygdomsforløb.
Nu ændrer Trafikstyrelsen kravene efter intensiv dialog.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Linus fejler ingenting, men må ikke flyve

Medical-vanviddet fortsætter: 15-årige Linus fra danske Tølløse Svæveflyveklub har klaret teorien og er parat til solo, mener klubbens instruktører. Men et gammel notat fra en email-konsultation i hans lægejournal har fået den danske Trafikstyrelse at erklære ham unfit og kræver nu en belastende og meget dyr psykiatrisk evaluering. Selv ikke erklæringer fra Linus’ skole, familie, klubbens instruktører, en børnepsykolog og hans flyvelæge om, at Linus er åbenlys normal, kan rokke ved styrelsens beslutning.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt

Nordens mest rå slæbefly fik stjålet motor           

Nome Flyklubb i Norge fik sidste år en Eurofox 916. Men den 20. maj havde klubben besøg af uvelkomne gæster som stjal motor og propel. ”Mistanken falder på organiserede kriminelle som leverer motorer til et sort marked”, lyder vurderingen i miljøet. Stemmer det er det et væsentligt problem for klubberne, som med en tillidsbaseret struktur uden vagthunde og panserdøre er et let mål for samvittighedsløse kriminelle.
4. juni 2026/af Jens Trabolt

Leder: “Vem ska göra jobbet?”

Rekrytering, att bli fler eller i alla fall att inte bli färre, är vår viktigaste fråga. 2025 utbildade vi i landet i runda slängar 50 nya segelflygare. Men faktisk behöver vi utbilda 90-100 nya segelflygare årligen för att vi inte ska bli färre. Alltså behöver vi fördubbla antalet nya cert varje år! Men vem ska göra jobbet?
3. juni 2026/af Jens Trabolt

En ordentlig krammer af et VM

Det 40. VM i Częstochowa er slut. Polakkerne kan tage æren for, at blev en velorganiseret konkurrence uden ulykker. Fra Sverige, Norge og Danmark deltog 7 piloter, og de fik en oplevelse for livet. NORDIC GLIDING kom hjem med 2585 fotos fra VM…
1. juni 2026/af Jens Trabolt

Omskoling til SLG: Komplekst, Herligt, Farligt

Et selvstartende svævefly er et effektivt værktøj som gør piloten uberoende af slæbefly eller anden klub-infrastruktur. Men det er komplekse maskiner, workload øges dramatisk, og er man enten uopmærksom, dum eller urutineret eller alle 3 ting, er det nok det farligste fly i hangaren. NGs redaktør fik en formel omskoling i et af Sveriges bedste 2-sædede selvstartende fly.
29. maj 2026/af Jens Trabolt

DM med ja-hatten på

Vejrguderne var ikke specielt samarbejdsvillige for de 40 deltagere i årets DM for Standard- klub- og 15-meterklasse på Arnborg. Men takket være piloter og organisation med ”ja-hatten” på,  lykkedes det alligevel at finde 3 nye danmarksmestre.
26. maj 2026/af Jens Trabolt

Fra spil til energisystem – en svæveflyveklubs grønne omstilling

Midtsjællands SFK er i gang med en omfattende grøn omstilling støttet af Nordea-Fonden. Her kommer klubbens tidlige erfaringer fra projekt "Grøn Spydspids" og arbejdet med "Den Grønne Vindpose".
19. maj 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

MeteoGlider – små svævefly i videnskabens tjeneste

DMI, Danmarks Meteorologiske Institut tester små svævefly med indbyggede radiosonder. De kan vende retur til startstedet efter en rejse op i stratosfæren i 30 kilometers højde og reducerer derfor mængden af plast-skrot som ligger i naturen.
14. maj 2026/af Jens Trabolt

DSvU vil gerne høre din mening

DSvU vil gerne blive klogere på, hvordan man rekrutterer og fastholder medlemmer. Derfor har alle medlemmer og andre relevante personer fået tilsendt et link til en medlemsundersøgelse på mail. En stor andel har allerede svaret, men det er ikke for sent at være med, hvis du ikke givet dit input endnu.
12. maj 2026/af Jens Trabolt

2000 km med Arcus rundt i Norge

“Arnulf, det blir skikkelig bra vær de neste tre dagene! Jeg kjører til Starmoen nå!” Jeg og Christer hadde leid FjordGliding sin Arcus M til å fly med uken etter, men man må smi mens jernet er varmt, og værmeldingen var upåklagelig. Så når Christer ringte måtte vi kaste oss rundt, ta oss fri fra jobb og familie og sette kursen mot Starmoen. Arnulf Snekvik rapporterer fra 3 minneverdige dager.
11. maj 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Hvornår skal unge starte i svæveflyvning?

Hvornår er det rigtige tidspunkt at starte sin karriere i svæveflyvning? Både for eleven og for klubben? Er tidligt altid godt?
Næst-formand i DSVU Klaus Juhl gør sig her et par tanker om rekruttering, fastholdelse og ressource-prioritering på klubniveau.
8. maj 2026/af Jens Trabolt

Team Nordic i globalt showdown (på polsk)

VM for 18m, Åben og 2-sædet klasse holdes i Rudniki, Polen om få uger. Allerede nu er forberedelserne i gang for deltagerne fra Norge, Danmark og Sverige, hvoraf nogle får deres VM-debut.
4. maj 2026/af Jens Trabolt

Fakta

  • For at blive Danish Air Cadet skal man være medlem af Dansk Svæveflyver Union og være mellem 13-23 år.
  • Medlemmer af Danish Air Cadets får eksklusiv rundvisning på Flyvevåbnets forskellige flyvestationer og unik adgang til oplæg fra Flyvevåbnets medarbejdere.
  • Som Danish Air Cadet får man udleveret en flyverdragt, en bomberjakke, en flyverhat og en specialdesignet flyvervinge efter sin første soloflyvetur i et svævefly. Man får også mulighed for at deltage i den årlige Sommercamp.