Fyrværkeri, eksplosioner, flyvemaskiner!

Det britiske airshow-team Aerosparx flyver et vildt demo-program med 2 Grob 109B-motorsvævefly – omgivet af ild og røg. Showet inkluderer flyvning og manøvrer, som bestemt ikke er en del af en standard omskoling til TMG. Men Aerosparx går til grænsen, takket være mange års erfaring og nøje planlægning. NORDIC GLIDING har talt med Aerosparx Flight Lead Rob Barsby.

Tekst: Jens Trabolt (Som også ejer en Grob 109B, men har aldrig været over 45 graders bank med den…) / Fotos: Aerosparx, Jens Trabolt

Hvornår har du sidst set et sådan billede af en TMG? Sikkert aldrig. Aerosparx går til grænsen for flyvning med et motorsvævefly.

Link to automatic translation

Aerosparx-teamet med Guy Westgate og Rob Barsby har en travl kalender: ”Vi flyver nok mellem 10 og 30 events om året. Det kan være lige fra små klub-festivaler til store internationale begivenheder i fx Saudi Arabien”, fortæller Rob Barsby (56), da NORDIC GLIDING møder ham på den store svæveflyveplads ”The Gliding Centre” i Husbands Bosworth under årets Kvinde-VM i England.

Teamet flyver Grob 109B helt til grænsen af performance, rækkevidde og udnytter flyet langt ud over standard TMG-piloters modus operandi; Aerosparx deltog fx i dette års Flygfesten i svenske Dala-Järna. Der er langt fra England til Dalärna, og det blev den direkte rute over Nordsøen. Nok ikke de fleste fritids-piloter førstevalg.

”4 timers flyvning over vand”, bemærker Rob tørt. ”Men vi flyver 2 fly sammen. Det giver lidt ekstra sikkerhed, hvis noget skulle gå galt. Men G109 B er et meget pålideligt fly, og vi har på trods af mange tusind timers flyvning aldrig haft problemer. Jeg er også gammel professionel windsurfer og mener, at vi har en god chance for at klare mig i vandet”, forklarer han.

”Vi flyver med redningsveste og har desuden redningsflåder og nødsendere med i flyet, så jeg tror, at det ville gå godt – så længe vi ikke kolliderer med et containerskib”, joker han. Teamet forsøger at minimere risici så meget som muligt, og planlægger altid flyveruterne i områder med meget skibstrafik.

Teamet har fløjet overalt i verden.

De 2 Grob 109B-fly med Rob og Guy har set meget af verden på et meget bredt udvalg af ”missioner”: De længste flyvninger har været til Saudi Arabien, Kina og Dubai for at flyve opvisninger. Så er det godt, at Grob 109 B er et meget komfortabelt fly at opholde sig i. Teamet disponerer i øvrigt over 4 styk G109 B, men flyver altså bare 2 ad gangen.

Specielle opgaver har også inkluderet airshows for 2 krydstogts-skibe 50 km fra den italienske kyst samt et special-effect-job for TV, hvor britiske BBC ønskede at simulere 2 styk UFOs på himlen som markedsføring til et nyt TV-program.
”Her fløj vi rundt med grønne lys på flyet over en større by som 2 UFO’er”, forklarer Rob om de mere usædvanlige bestillingsopgaver.

Robs wingman Guy Westgate er ingen hvem-som-helst. Guy, som nok kan gives æren for at starte Aerosparx, er 8 gange britisk mester i “Aerobatic Unlimited” og har deltaget i 3 kunstflyvning-verdensmesterskaber. I det daglige arbejdsliv flyver kaptajnen Guy lidt mere behersket med ”sin” Boeing 787 for British Airways. Rob og Guy har udviklet brugen af pyroteknikken sammen.

Rob Barsby viser hvordan de op til 2000 styk pyroteknik er monteret på vingen.

Pyroteknik

LED-dioder og pyroteknik

Ingen standardmontering på en TMG!

Fyrværkeri og eksplosioner!

Flyene er på samme måder som fx svenske Johan Gustafssons SZD 59 rigget med LED-lys, røg-generator og forskellige former for pyroteknik, som Aerosparx har licens til at købe.

”Når vi rejser med kommercielle fly har vi ofte forskellige mekaniske dele til pyroteknikken med i håndbagagen, da vi ikke vil færge-flyve vores Grob-fly med påmonteret fyrværkeri. Så bliver vi udsat for noget ekstra opmærksomhed fra toldere og sikkerhedspersonale.”
”Det samme ”cirkus” gælder når vi skal ind på ”airside” på store internationale lufthavne med kufferter fyldt med krudt. Her gælder det om at have alle tilladelser på plads på forhånd”, siger Rob med et stort smil, som signalerer en vis erfaring og smidighed i at håndtere bureaukrati.

 

Flyvning lidt ud over det sædvanlige

En Grob 109 B er ikke kendt for sit enorme kraftoverskud. Det stiller krav til piloternes præcision og planlægningen af flyvningen. Til gengæld er showet desto mere elegant.

I princippet er det energy-management, som vi kender det fra airshows med svævefly, men Aerosparx har øget sværhedsniveauet med 2 fly.
”Vi starter højt og under selve airshowet ofrer vi kontinuerligt højde, så vi kommer lavere og lavere”, fortæller Rob, som også kan afsløre at alle manøvrer flyves med propellen i cruise-konfiguration.

Rob er såkaldt ”flight-lead”. Det er ham, som flyver forrest og som Guy under formationsflyvningerne skal ”klistre sig til”.
”Guy skal stole på, at jeg ikke flyver os i jorden. Han kigger bare på mit fly under hele flyvningen”, siger han. ”Til gengæld skal jeg stole på, at Guy ikke rammer mig”.

Det betyder også, at Rob ikke bare kan trække maksimalt, når teamet flyver fx 4 loops i træk.
” Jeg skal være præcis. Jeg skal trække 3,5-4 G – men ikke bruge fuldt kontrol-input, for så giver jeg ikke Guy noget rum at arbejde med i sine korrektioner”, fortæller han.

Samtidig med flyvningen skal de to piloter koordinere affyring af pyroteknikken i mørke. Det er unødvendigt at bemærke, at det nok kræver lidt træning og erfaring – også at vurdere, hvilke typer af pyroteknik som har den største effekt i hvilke højder. Samtidig skal teamet nødigt starte naturbrande ved at skyde kraftig pyroteknik af i lav højde, hvis terrænet er tørt. Det er med i deres overvejelser før et show.
”Selve vurderingen ud fra publikums perspektiv har vi arbejdet meget med gennem årene”, fortæller Rob.

Teamet startede med adskillige kontakter i cockpittet til at affyre pyroteknikken men fandt snart ud af, at mulighederne for at ramme forkert kontakt specielt under højt arbejdspres i mørke var talrige.

Så nu flyver Aerosparx med et specielt ”custom-made” computerstyret affyringssystem og LED-lys-styring i Groben. Dette system håndterer også sikkerheds-protokoller, så man undgår at fejl. Det tager i øvrigt mange timer at forberede op til over 2000 stykker pyroteknik inden hvert airshow.

Grob 109 B har normalt en Vne på 240 km/t, men Aerosparx har begrænset deres fly til 220 km/t med tanke på mange modifikationer, som fx ophæng til fyrværkeri på vingerne.

Teamet flyver figurer som fx loops, cloverleaf og wing overs med flyet, men ingen negative manøvrer.
”Under showet ser jeg ikke Guy så ofte, men jeg ved, at han bare ligger cirka 3 meter fra mit fly. Der er her, at et begreb som tillid og team work kommer ind i billedet”, siger Rob.

Tilgængelighed i luftsporten

At se et airshow inkluderer ofte en masse eksotiske jetfly, som flår himlen i småstykker med deres brutale kræfter. Det er en del af fascinationen, men der er også en identifikation at flyve med en ikke helt åbenlys airshow-performer som en G109b, mener Rob.

”I modsætning til en F-16 som almindelige mennesker aldrig vil have en chance for at flyve, så flyver vi ofte med folk til events efter vores opvisninger. Selv børn og folk uden flyveerfaring får mulighed for at prøve at flyve et loop. Det gør flyvning og luftsport tilgængelig og realistisk. ”, lyder Robs ræsonnement.

”Jeg elsker interaktionen med folk, og events hvor man blander forskellige elementer er interessante, som fx her til Kvinde-VM, hvor man både har udstillinger, events, flyveopvisning og konkurrenceflyvning. Hvis jeg ser en masse folk, som har det morsomt, så er jeg på”, siger Rob, som ved siden af sit job i marketing-branchen også fungerer som svæveflyveinstruktør og (selvfølgelig) TMG-instruktør samt er vice-flyvechef på ”The Gliding Centre” i Husbands Bosworth.

Både han og Guy er tydeligvis meget ekstroverte ambassadører for luftsport og flyvning, og på mange måder er hele showet næsten designet til at inspirere og interagere med publikum omkring luftsport og flyvning.

”Man behøver ikke være en flyve-nørd for at sætte pris på vores show”, slutter Rob.

Aerosparx opleves bedst live – tjek www.Aerosparx.com




Flere pilot i profil-artikler

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

Søren Braes: ”Made in Arnborg”

Søren Braes, 61, har fået svæveflyvningen ind med modermælken: Hans far, Ib Braes var en af de helt store svæveflyvere og organisatorer i sin generation. Med en solid livsballast giver Søren Braes den nu fuld gas i svæveflyvningen, både som pilot og i arbejdet for sporten som ny formand for DSvU.
Men hvem er Søren Braes egentlig, og hvad er svæveflyvning for ham?
11. marts 2026/af Jens Trabolt

Götapokalen til Niels Peder Møller

Niels Peder Møller fik tildelt DSvUs højeste udmærkelse, Götapokalen under weekendens repræsentantskabsmøde.  Det er velfortjent, for Niels Peder er en utrolig arbejdskapacitet og en yderst populær kammerat, lyder det fra klubkammeraterne i DASK og Vejle Svæveflyveklub. Frank Drinhaus fik desuden tildelt DSvUs Guldemblem for sit store arbejde med at sikre luftdygtigheden for de danske svævefly. 
2. marts 2026/af Jens Trabolt

Conny Yu: ”Jag ville bli pilot, men hade ingen aning om vad segelflyg var”

”Det var tack vare att jag började på ett gymnasium med flyginriktning i Stockholm som jag fick klasskompisar som höll på med just segelflygning. Så jag följde med en gång under vintern och provade på motorseglare TMG, fyra månader senare så tog jag min första lektion i segelflyg! Numera utbildar jag nya elever i samma flygplan som jag själv lärde mig att flyga”, berättar Conny Yu om sitt liv i Östra Sörmlands Flygklubb
17. februar 2026/af Jens Trabolt

2025 – Jannes rekordår!

Med en EM-titel 2022 är svenske Janne Nordh den högst IGC-rankade piloten i Norden och är även känd för sin glupska aptit på långflygningar. Säsongen 2025 härjade Janne rekordlistorna ganska effektivt – med både 2 rekord i Sverige och 2 rekord i Sydafrika.
Janne har fått strikta order från NORDIC GLIDING att berätta om dessa flygningar – i 2 artiklar – den första artikeln som fokuserar på 2 rekordflygningar i Sverige kommer här.
10. februar 2026/af Jens Trabolt

Termik til 5400m; Eventyr i en brændende varm sommer i Australien

Matthew Scutter, manden bag SkySight, vandt det nylige australske mesterskab med forrygende hastigheder. Planerne om at rejse hjem efter mesterskabet blev dog lagt på køl, da en fantom-vejrprognose materialiserede sig – over 50 grader celsius over en stor del af delstaterne Victoria og New South Wales med termik op til 5400 meter! De bedste forhold skulle være i den øde mineby Cobar, fjernt fra alting, men belejligt beliggende nær enorme områder med fjendtligt terræn…
5. februar 2026/af Jens Trabolt

Kometen Ingeborg på rekordjagt i Sydafrika

På trods af sine bare 19 år har danske Ingeborg Andersen sat ambitionsniveauet højt. Hun printede samtlige danske nationale kvindelige rekorder ud på en liste, før hun rejste på flyve-safari i Sydafrika, og 100 km FAI rekorden ser allerede ud til at være i hus. Hold øje med Ingeborg!
1. januar 2026/af Jens Trabolt

Första Twin Shark i Norden!

Ulf och Martin Andersson från svenska Feringe SFK har fått Nordens första HpH Twin Shark levererad – ett extremt välflygande val i 20 m-klassen.
22. december 2025/af Jens Trabolt

Erik solgte IT-virksomheden og startede flyværksted

Danske Erik Schultz fra Nordsjælland har i mange år haft interesse og ikke mindst talent for at opbygge havarerede svævefly ved siden af sit direktørjob i en IT-virksomhed. Nu har han solgt virksomheden og er gået ”all in” med drømmen om eget svævefly-værksted: Må vi præsentere Glider Service APS.
18. december 2025/af Jens Trabolt

Pipistrel Taurus giver kollektiv flyveglæde

Man ligger sjældent i front på slutgliddet med den særprægede Pipistrel Taurus, men til gengæld giver den uforfalsket og social flyveglæde for den norske ejergruppe bestående af Ole Petter Nyland, John Maxfield Steineger og Roar Johansen. Ud på tur, aldrig sur!
9. december 2025/af Jens Trabolt

10 år efter: Holder FES-teknikken i Mini LAK?

I 2016 tog Norske Trygve Rushfeldt levering – som første i verden – på en Mini LAK FES. Nu er der næsten gået 10 år med flytypen som presser FES-teknologien til det yderste med selvstart. Fungerer motor og batterier fortsat?
28. november 2025/af Jens Trabolt

Første selvstartende MiniLAK i Danmark

I Norge findes der 2 styk af den lette selvstartende variant, men Jørgen og Stine Hansen fra Øst-sjællands Flyveklub er de første danskere som satser på ”13,5 m og elektrisk selvstart”.
27. november 2025/af Jens Trabolt

Från paraglider till självstartande LAK       

Peter Jubel från Stockholms SFK är den första nordiska kunden att beställa en LAK 17 C FES. Han hoppas kunna ta sitt flygcertifikat nästa säsong!
21. november 2025/af Jens Trabolt

Peter Sommerlade 1957 – 2025

En gæv ven og klubkammerat er ikke hos os mere. Vores lune og altid hjælpsomme klubkammerat i Nordsjællands Svæveflyveklub og min ven og makker i flere svævefly, Peter Sommerlade, har forladt os. Mindeord af Jan Walther Andersen.
10. september 2025/af Jens Trabolt

”Ladies first”

Et kvinde-VM er et helt andet show end ”standard VM”. Her udkæmpes ikke direkte den 3.verdenskrig i luften af piloter med kniv mellem tænderne. Men tag ikke fejl, det er ingen feriekoloni når det skal afgøres, hvem som er verdens bedste kvindelige piloter.  
14. august 2025/af Jens Trabolt

Steen Peitersen 1963-2025

"Min gode ven og makker jeg delte fly med – Steen Peitersen er fløjet mod vest", skriver Mikkel Skold Hansen i dette mindeord om sin klubkammerat Steen Peitersen som gik bort alt for tidligt 31. juli efter kort tids sygdom.
8. august 2025/af Jens Trabolt

“Psykiska problem som pilot borde inte vara tabu”

Svenske Stefan Björnstam, 53, fick en begränsad medical trots att han mådde bra. Problemet är att tidigare flygläkare inte hade deklarerat Stefans antidepressiva medicin för nästan 20 år sedan.
25. juli 2025/af Jens Trabolt

”Medical-fornyelse blev næsten så dyrt som certifikatet”

For den danske pilot Michael Mix kostede et 3 år gammelt notat i lægens journal et besøg hos en psykiater og en gigantisk regning for en medical. Dette er ikke noget enkeltstående fænomen for flere casehistorier viser, at piloter ofte tvinges ud i unødvendige undersøgelser for at få fornyet medicals. ”Ude af proportioner” er vurderingen fra en ekspert.
1. juli 2025/af Jens Trabolt

Steffen er Arnborgs nye “Mr. Fix-it”

Steffen Ejstrup Kousgaard er ny centerchef på Svæveflyvecenter Arnborg. Han er 41 år gammel og har været svæveflyver siden han var 14 år gammel. Her er hans personlige historie.
13. juni 2025/af Jens Trabolt

Tom Erik Hole – 50 år med gyldigt certifikat

Tom Erik Hole (65) er norsk instruktør og "fast inventar" i Drammen Flyklubb. Til sommer fejrer han 50 år med gyldigt certifikat.
26. maj 2025/af Jens Trabolt

Olivers trailer: Mere end OK!

Når Oliver går ”all in”; 21-årige Oliver Kirial gør ikke noget halvt. På rekordtid er han blevet svæveflyver, instruktør, fly-ejer og har nu senest designet og bygget sin egen trailer – helt fra bunden. Respeeeeekt!
16. maj 2025/af Jens Trabolt

En glad amatør i et “stjålet” fly

Drømmen om at få sit eget svævefly førte til, at danske Lars Bachmann Skovbjerg fra Aviator – Aalborg Svæveflyveklub købte et stjålet svævefly. Det er dog en lidt alternativ udlægning af den virkelige historie, som kommer her.
30. april 2025/af Jens Trabolt

Jostein Tangen, mit liv som seilflyger

Jostein Tangen er konstituert generalsekretær i Norges Luftsportsforbund. Han har vært seilflyger i NTNU Flyklubb siden 1989 og har logget cirka 3500 timer i seilfly.
23. april 2025/af Jens Trabolt

Lilla skal få flere kvinder ind i svæveflyvningen

Ungarske Lilla Szamosujvári driver European Gliding Unions nye initiativ «WINGS» - Women in Gliding Support. Det er ingen enkel opgave at løse rekrutterings-problemet, men Lilla brænder for sporten.
19. marts 2025/af Jens Trabolt

Nyt persongalleri i nordicaviation.eu

Den velkendte svæveflyve-profil Göran Karlsson fra Dala-Järna har solgt sin webshop nordicaviation.eu til Svenska Flygfabriken AB. Præcis som Göran har de nye ejere, Staffan og Tomas Norberg også baggrund i GA- og svæveflyvning. ”Butikken kommer til at blive drevet videre i samme ånd med fokus på god kundeservice”, lover Göran Karlsson.
17. marts 2025/af Jens Trabolt

SuperTom

Midtsjællands Tom Jørgensen har fået DSvUs højeste hædersbevisning, Göta Pokalen. Det er ikke noget man kommer sovende til. Men Tom Jørgensen er en enorm kapacitet og ikke mindst en dynamo for de miljøer, hvori han færdes.
5. marts 2025/af Jens Trabolt

Stjerne-pilot gæster Arnborg og Sun Air Cup

Britiske Gerald Dale, ”G Dale” eller bare ”G” kommer til det danske mesterskab Sun Air Cup i år, og under mesterskabet bliver der mulighed for at suge til sig af ”G Dales” imponerende katalog af viden med teorilektioner. Det fortæller danske Jan Granvig Dahl, som har inviteret ham til Arnborg.
13. februar 2025/af Jens Trabolt

Fra drøm til virkelighed: MDM-1 Fox kommer til Danmark

Det som startede med et tilfældigt møde på en flyveplads mellem Rune Viborg og Mihai Dan Mustea i 2023 er nu kulmineret med anskaffelsen af et af de mest eftertragtede aerobatic-svævefly i verden – en MDM-1 Fox.
7. februar 2025/af Jens Trabolt

Per Bursell: “It’s nice to be me”.

”Studier, familj och husrenovering gjorde att jag tog en lång paus från flygandet. Men jag blev lockad tillbaka 2017 av gamla klubbkompisar. Redan året därpå började jag med sträckflygning. För mig öppnade sig en helt ny värld”, berättar Per Bursell om sitt liv i Feringe Segelflygklubb.
29. januar 2025/af Jens Trabolt

Avanceret hobbyprojekt blev til luksus-variometer

Svenske Niklas Löfgren flyttede med sin franske kæreste til hjemlandet i 2017. Han kan nu også kalde sig avionic-producent. Det som startede som et avanceret hobbyprojekt blev alvorligt, og efter tusindvis af projekttimer er han nu klar med et rigtigt produkt, et meget elegant variometer.
22. januar 2025/af Jens Trabolt

En investering i fremtiden

Alle instruktører kender oplevelsen af at flyve med unge elever med lovende talent. Det overrasker derfor ikke, at de tre unge svæveflyve-piloter Marc, Kristian og Markus fortsætter pilotdrømmen i den kommercielle flyvning hos den store danske flyveskole, Center Air Pilot Academy.
26. december 2024/af Jens Trabolt

Hæder til svenske ikoner

Uppsalas Torleif Hiort og Landskronas Gunilla Lundström Lindell har modtaget FAIs Paul Tissandier-diplom. Diplomet er opkaldt efter FAIs generalsekretær og er siden 1952 blevet givet til værdige modtagere, som har gjort sig bemærket med deres arbejde, initiativ og dedikation indenfor luftsporten.
10. december 2024/af Jens Trabolt

Axel vann LS4 under ett helt år

På Segelflygets konferens i Falköping tilldelades Axel Johansson Danewidsstiftelsens LS4 TXD under hela 2025. Men vem är den 17-årige piloten från Västerdalarnas FK egentligen?
28. november 2024/af Jens Trabolt

En anden verden oppe i skyerne

Kristian Roine fra Finland er aktuel på youtube med flere bemærkelsesværdige videoer, hvor han flyver sin LS8 i skyerne over Räyskälä. ”Med mine videoer vil jeg vise, at der findes en anden verden deroppe. Det er en fantastisk oplevelse at komme ud af en stor CU flere hundrede meter længere oppe”, fortæller han her.
19. november 2024/af Jens Trabolt

Fløj fra Indien for at opleve fjord-naturen med Jo Inge

I 2020 startede norske Jo Inge Bjørø konceptet Fjord Soaring med flyvning i Arcus M fra den unikke flyveplads i Sandane. NORDIC GLIDING besøgte ham i 2021 og fik en fantastisk flyveoplevelse. Siden da har han fløjet med masser af turister. Distanceprisen går til en pilot fra Indien.
5. november 2024/af Jens Trabolt

Hjælperne: Oplevelserne er lønnen

Under et mesterskab er det ofte piloterne som får al opmærksomheden. Men bag enhver verdensmester er der et hårdtarbejdende crew som tager hånd om fly og praktikken. Men hvordan er livet som hjælper, og hvad er motivationen for at give alt på flyvepladsen, så andre kan præstere i luften? NG har mødt 2 hjælpere, som gav den fuld gas til VM i Uvalde.
30. september 2024/af Jens Trabolt

Steen Lund: En insider i sporten

Steen Lund er ny generalsekretær i DSvU, og det er specielt af mange årsager. For første gang siden 2010 sidder der nu en vaskeægte svæveflyve-insider i generalsekretær-stolen på det danske svæveflyve-center i Arnborg.
26. september 2024/af Jens Trabolt

”Jeg ville flyve med verdens bedste”

”At opleve et VM, toppen af vores sport og se hvordan verdens bedste piloter flyver, var en drøm for mig”. Det siger svenske Jan Hasslid som tog på en personlig rejse til Uvalde, Texas og kom hjem med nye erfaringer (og en JS3 RES). 
13. september 2024/af Jens Trabolt

Pilot i profil: Elias Severholt Fourati

2024 har indtil videre været et spændende år for Elias Severholt Fourati. Den 21-årige pilot blev svensk mester i klubklassen, 12. i junior-VM-klubklasse og 16. plads i EM standardklasse. Et af forbillederne er Janne Nordh, siger han selv.
5. september 2024/af Jens Trabolt

EMRAX – motorproducent til svæveflyvningen

På ganske kort tid er den slovenske el-motorproducent EMRAX gået fra at være ”niche” til at være hovedleverandør til selvstartende svævefly fra Schleicher, Schempp-Hirth, HPH, Pipistrel og Jonker.
12. juli 2024/af Jens Trabolt

Fra glidetal 40 til 4

”Svæveflyvningen har været et fantastisk redskab på vejen” siger de unge danske svæveflyve-piloter med pilot-navnene KOA og SYL. De lærte hinanden at kende i Herning Svæveflyveklub, hvorfra de fik det grundlæggende håndværk på plads. Nu er de på vej mod en professionel karriere i det danske flyvevåben som helikopterpiloter.
4. juli 2024/af Jens Trabolt

George Moffat 1927-2024

George Moffat in memoriam. Amerikanen George B Moffat Jr var den förste att bli dubbel världsmästare i öppna klassen.
28. juni 2024/af Jens Trabolt

“Det bliver i familien”

Danske Rasmus Ørskov og Jørgen Thomsen har købt en Jonker JS3 RES til deling. De er intet dårligt makkerpar, for Rasmus er verdensmester i Klubklassen, og Jørgen kan fikse alt, inklusiv elektrodrivlinjer.  Flyet fik sin ilddåb under det netop overståede DM på Arnborg.
22. maj 2024/af Jens Trabolt

Ove Hillersborg får Göta-pokalen

Göta-pokalen, skænket af Aeroklubben i Göteborg, er dansk svæveflyvnings højeste udmærkelse. Den uddeles i år til Ove Hillersborg for hans store indsats i dansk svæveflyvning gennem årene. 
12. marts 2024/af Jens Trabolt

Flyv hurtigere end Ib Braes og vind 10 000 DKK

Modsat golf og tennis er svæveflyvningen normalt ikke en sport, hvor man tjener penge på sine resultater. Og dog! Til mindehøjtideligheden for den danske rekordpilot Ib Braes på Arnborg for kort tid siden blev ”Ib Braes hastighedspokal” offentliggjort. Flyver man hurtigere end han gjorde i 1975 på en 100 km FAI trekant, så er der helt op til 10 000 kroner på højkant.  
5. marts 2024/af Jens Trabolt

Mindeord: Solo-motorpioneren Wolfgang Emmerich 1951-2024

Wolfgang Emmerich gik bort i januar efter længere tids sygdom, men hans signatur kommer til at findes i alle svæveflyveklubber verden rundt i mange år fremover. Han var en drivende kraft i udviklingen og produktion af de små Solo-motorer, som revolutionerede svæveflyvningen.
29. februar 2024/af Jens Trabolt

Svævefly på job og i fritiden

Ulf Ringertz er professor i Flygteknik på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm samt passioneret svæveflyve-pilot. Et af hans mange projekter er en elektrificeret version af det lille svenske 12 m svævefly Windex.
28. februar 2024/af Jens Trabolt

Mindeord Ib Braes 1928-2024

Ib Braes er gået bort i en moden alder af 95 år, oplyser familien. Ib Braes var en af de helt store svæveflyvere i sin generation og har spillet en stor rolle i udviklingen af strækflyvningen i Danmark – dels gennem sin forståelse af vejr og termik, men også som drivkraft under etableringen af svæveflyvecenter Arnborg.
12. januar 2024/af Jens Trabolt

VM-støtteaktion blev en succes

Danske Michael Mix er sammen med Poul Kim Larsen og Rasmus Ørskov på vej mod VM i Australien. Det er forbundet med meget store udgifter at deltage, men takket være donationer og sponsorater, så er det lykkedes at samle penge nok ind, fortæller Mix, som vi her fangede straks før afrejse.
16. november 2023/af Jens Trabolt

“Hvem liker lukten av bensin i et seilfly?” Erfaringer med JS 3 RES efter en sæsong

I slutten av juni i år ble jeg lykkelig eier av Jonker JS3 RES. Ett av de råeste 18m flyene på markedet, som i tillegg har en helt ny elektrisk motor som muliggjør selvstart. Jeg fløy første start på Starmoen 30 juni, og alt sto til forventingene ! Siden da har jeg 40 starter, alle med elektrisk selv start, 166 timer, og 13000 strekk kilometer. LN-GEL (ELetric) og jeg begynner å bli riktig så gode venner, og jeg er kort oppsummert veldig fornøyd. På oppfordring fra redaktøren deler jeg her mine erfaringer til nå.
30. oktober 2023/af Jens Trabolt

Kristine Hornum er DSvUs nye generalsekretær

”Fra mine forældre har jeg lært, at man giver en hånd med, der hvor man er”. Den holdning har været en ledestjerne for Kristine Hornum i livet med idræt og frivillige foreninger. Hun er DSvUs nye generalsekretær, og er præcis som sin forgænger i jobbet ikke rekrutteret indefra. I denne uge starter hun på Arnborg, men et par dage forinden ”kidnappede” NORDIC GLIDING hende til et lynkursus i ”det der” svæveflyvning.
3. oktober 2023/af Jens Trabolt

Jonker-entusiaster i halv og hel skala

Danske Erik Schultz og Niels Erik Pedersen er begge 60 år, Jonker-entusiaster og har brugt mange penge på hver deres elektrisk selvstartende JS3-svævefly. Men der er forskel på størrelsen af deres fly. Men ikke meget!
18. september 2023/af Jens Trabolt

Kæmpedrone i luften under Junior-EM på Arnborg!

Ingen panik! Der var fuldstændig styr på situationen, da en professionel dronefotograf efter aftale med Junior-EM-teamet optog de fedeste film.
11. september 2023/af Jens Trabolt

Kvinnorna som går emot stereotypen!

De europeiska mästerskapen för juniorer i segelflyg hölls i år på Arnborgs flygfält i Danmark. Drygt 50 piloter deltog och fyra tävlande piloter var kvinnor. Detta är en högre siffra än vad det brukar vara på tävling och motsvarar nästan 10% kvinnliga piloter!
31. august 2023/af Jens Trabolt

Gösta Arvastson 1943-2023

Gösta Arvastson, Segelflygförbundets förste ordförande, har gått bort. Minnesord av Bertil Ohlsson.
29. august 2023/af Jens Trabolt

Mindeord Lars Agesen-Pagh 1974-2023

Formand i DSvU Jens Hansen skriver her i anledning af Lars Agesen Paghs bortgang d. 19 august.
22. august 2023/af Jens Trabolt

Lars Agesen-Pagh er gået bort

DSvUs afgående generalsekretær Lars Agesen-Pagh er gået bort efter længere tids sygdom.
21. august 2023/af Jens Trabolt

Reception for Lars Agesen-Pagh aflyst

DSvUs afgående generalsekretær Lars Agesen-Pagh skulle have været centrum for en afskedsreception på søndag d. 20 august. Det er desværre aflyst.
16. august 2023/af Jens Trabolt