Klar til Uppsala Masters 11-18. juni 2022

Uppsala Masters er en ”3-i-en”. Det er SM, JSM, men også et event som er designet til at lokke internationale top-piloter til Sverige. ” Vil man gerne være dygtig, så skal man jo flyve mod de bedste. Det var også baggrunden for, at vi for år tilbage grundlagde fx Uppsala Masters”, siger Börje Eriksson, konkurrence-leder for Uppsala Masters 2022.

Tekst: Jens Trabolt / Foto: Jens Trabolt og Björn Hedin.

Link to automatic translation

Uppsala Masters startede i 2013 som en frisk pust fra det store udland; En international konkurrence i Norden, hvor svenske og nordiske piloter kunne prøve kræfter med toppiloter fra andre lande.

Uppsala Masters har været arrangeret med stor succes i 2015, 2017, 2019 og er nu 2022-klar efter en ufrivillig corona-pause i perioden 11-18. juni på flyvepladsen i Sundbro, hvor et stort persongalleri af dedikerede klubmedlemmer står klar til den store satsning.

Börje Eriksson under Uppsala Masters i opstartsåret 2013 (Foto Jens Trabolt)

En af de drivende kræfter bag mesterskabet er Börje Eriksson fra Uppsala, som med sin 5000 timers-logbog og mangeårige internationale konkurrencebaggrund med 8 fløjne VM herunder bronzemedalje til VM i Eskilstuna i 2006 (15 m) og 5. plads til VM i Benalla 2017 (18 m), har prøvet lidt af hvert.

Selv er han netop returneret fra den store konkurrence, Hahnweide Open i Tyskland, hvor vejret ikke viste sig fra sin bedste side. Men stemningen og attituden var god, rapporterer han.
”Det er skønt at komme i gang efter Corona, og man mærker, at det giver folk energi”, siger han. Det samme gælder Uppsala Masters.

Et stort event som kræver meget af Segelflygarna Uppsala flygklubb: Klubbens Rikard Sohlberg agerer her radiovagt under Masters 2015

Börje Eriksson og Tävlingskomiteen: “Mesterskaberne er motoren i svæveflyvningen”

Internationale toppiloter

Det er også uden tvivl Börje Erikssons perspektiv på den internationale flyvning, som tidligere har sikret deltagelse af udenlandske toppiloter som østrigske Wolfgang Janowitz (nr 5 på fai rainking list) samt polakken Janusz Centka og mange, mange andre af tilsvarende høj kaliber.

Sidstnævnte Centka var den pilot som den svenske dobbelte verdensmester Göran Ax (1942-2018) og mange-dobbelte Uppsala Masters-deltager (2013, 2015, 2017) nævnte som den bedste pilot han nogensinde havde fløjet med. ”Han flyver efter sit eget hoved, og for det meste har han ret”, sagde Ax om Centka i et interview i NORDIC GLIDING. (03 2014)

Interessant nok har de lokale svenske piloter givet ganske hård kamp for de tilrejsende internationale toppiloter gennem tiderne og har som regel bemægtiget sig førsteplaceringen i både racing og open – med undtagelse af 2019, hvor de tilrejsende finner Tapio Tourula, Aku Jaakkola og Olli Teronen kørte en ren finsk sejr i racingklassen.

I år køres der også Junior SM i klubklassen. ”Juniorerne får selvfølgelig en masse erfaring ved at deltage i denne type af mesterskab”, siger Börje Eriksson, som i år ikke selv deltager i luften, men holder sig ”på vingerne” som Competition Director.

Past Masters-galleri

Men hvad bliver spændingsmomenterne?

”Der er en del hotte piloter i Racingklassen – her tænker jeg på Janne Nordh, Börje Gustavsson, Richard Swanström og Markus Ganev. Men det bliver nok tvivlsomt om Peter Cutting og Ronny Eriksson når at få leverance på deres bestilte Jonker JS3”, siger Börje Eriksson om feltet.

Börje Gustavsson fra Borås flyver i JS3 til Uppsala Masters 2022. Han er ingen rookie og stiller op med en del mesterskabserfaring, inkl. VM-deltagelse.

Richard Swanström i cockpittet og Markus Ganev under Uppsala Masters 2019 (Foto: Björn Hedin)

Janne Nordh lader op før start under Uppsala Masters 2013.

Ronny Eriksson starter i 2015 – i år er det meningen, at han stiller op i JS3 RES, hvis timingen passer med leverance af det nye fly.

Pokaluddeling i Open, 2019: fra venstre Börje Eriksson, Jim Acketoft/Wilhelm Wendt samt Antti Lehto (FI) . (foto: Björn Hedin).

Per Carlin, Arboga FK, stiller op i LS1-f efter en 3-årig pause. Han har cirka 1000 timer i typen, og har fløjet SM hvert år siden 2002 (med undtagelse af 2021) 

I klubklassen tipper Börje også på en potentielt interessant fight mellem flere gange svensk mester i Klubklassen Per Carlin fra Arboga i LS1 og finnen Tapio Tourula i LS7.

Per Carlin, som er 5 gange svensk mester i klubklassen, har ikke fløjet noget mesterskab siden 2019 på grund af sygdom, men nu er han nulstillet og back in business! I marts fik han sit medical og deltager naturligvis i Uppsala Masters 2022. Både for at flyve, men også for at fokusere på det sociale element, som han har savnet.

”Det skal blive enormt sjovt at deltage, flyve og træffe alle kammeraterne igen. Det er mindst lige så vigtigt som flyvningen”, siger han. Men tanken om at tilføje et sjette klubklasse-mesterskab til sin samling har måske også strejfet Pers tanker …. Vi får se!

Se piloterne her
https://www.soaringspot.com/en_gb/uppsala-masters-2022-sundbro-2022/pilots

Følg konkurrencen her




Flere mesterskabsartikler

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt

En ordentlig krammer af et VM

Det 40. VM i Częstochowa er slut. Polakkerne kan tage æren for, at blev en velorganiseret konkurrence uden ulykker. Fra Sverige, Norge og Danmark deltog 7 piloter, og de fik en oplevelse for livet. NORDIC GLIDING kom hjem med 2585 fotos fra VM…
1. juni 2026/af Jens Trabolt

DM med ja-hatten på

Vejrguderne var ikke specielt samarbejdsvillige for de 40 deltagere i årets DM for Standard- klub- og 15-meterklasse på Arnborg. Men takket være piloter og organisation med ”ja-hatten” på,  lykkedes det alligevel at finde 3 nye danmarksmestre.
26. maj 2026/af Jens Trabolt

Team Nordic i globalt showdown (på polsk)

VM for 18m, Åben og 2-sædet klasse holdes i Rudniki, Polen om få uger. Allerede nu er forberedelserne i gang for deltagerne fra Norge, Danmark og Sverige, hvoraf nogle får deres VM-debut.
4. maj 2026/af Jens Trabolt

Blandt Condorer i 7 m/s-termik. Med Kawa i Andesbjergene før SGP-finalen

Andes-bjergene i Sydamerika er formentligt et af de mest utrolige og krævende steder at flyve svævefly i verden. Santiago i Chile, beliggende for foden af disse mægtige fjeld bliver centrum for 2028-Finalen i den 13. Serie af Sailplane Grand Prix.
Polske Sebastian Kawa har vundet her før, og for nylig deltog han i en træningslejr samme sted. Her er hans vurdering af, hvad flyvning i disse specielle regioner kræver.
5. marts 2026/af Jens Trabolt

Seilfly-Norge satser endnu engang på Grand Prix-succes

I 2024 var Seilflyseksjonen og Ole Reistad Senter vært for det første internationale event i Sailplane Grand Prix-formatet. Det blev som ventet en stor showcase for Norges herligheder. I juni går det løs igen i Norge.
13. januar 2026/af Jens Trabolt

”Ladies first”

Et kvinde-VM er et helt andet show end ”standard VM”. Her udkæmpes ikke direkte den 3.verdenskrig i luften af piloter med kniv mellem tænderne. Men tag ikke fejl, det er ingen feriekoloni når det skal afgøres, hvem som er verdens bedste kvindelige piloter.  
14. august 2025/af Jens Trabolt

Efter årets VM: Vilket flygplan ska man flyga om man vill bli världsmästare idag?

Det 39:e VM:et, i ”småklasserna” klubb, standard och 15 meter, har precis avslutats i tjeckiska Tabor. Det kan därför vara på plats med några spaningar och funderingar.
23. juni 2025/af Jens Trabolt

VM: At flyve mod de bedste i verden

VM for klub-, standard- og 15-meterklassen i Tabor, Tjekkiet, er slut. 7 danske og svenske deltagere fløj mod de bedste piloter i verden.
23. juni 2025/af Jens Trabolt

NM: Klar, parat, flyv!

Der var NM på Starmoen I perioden 24-31. Maj. Perioden blev indledt med dårligt vejr, men så kom vejrguderne på bedre tanker og gav 3 flotte dage med lange opgaver.
4. juni 2025/af Jens Trabolt

På langfart med et DM

Årets DM fejrede 60-års fødselsdag. Det blev fejret med masser af god, og ikke mindst udfordrende svæveflyvning for de 5 klasser. DM 2025 viste desuden en klar langfarts-trend: Vi flyver længere og på steder vi ikke har været før.
22. maj 2025/af Jens Trabolt

”Klix er kanon DM-fortræning”

Det siger danske Tom Jørgensen, som sammen med en stor gruppe andre danske piloter deltog i det attraktive tyske 31. International Gliding Cup i Klix – og vandt i den 2-sædede klasse!
5. maj 2025/af Jens Trabolt

Stjerne-pilot gæster Arnborg og Sun Air Cup

Britiske Gerald Dale, ”G Dale” eller bare ”G” kommer til det danske mesterskab Sun Air Cup i år, og under mesterskabet bliver der mulighed for at suge til sig af ”G Dales” imponerende katalog af viden med teorilektioner. Det fortæller danske Jan Granvig Dahl, som har inviteret ham til Arnborg.
13. februar 2025/af Jens Trabolt

Hjælperne: Oplevelserne er lønnen

Under et mesterskab er det ofte piloterne som får al opmærksomheden. Men bag enhver verdensmester er der et hårdtarbejdende crew som tager hånd om fly og praktikken. Men hvordan er livet som hjælper, og hvad er motivationen for at give alt på flyvepladsen, så andre kan præstere i luften? NG har mødt 2 hjælpere, som gav den fuld gas til VM i Uvalde.
30. september 2024/af Jens Trabolt

”Jeg ville flyve med verdens bedste”

”At opleve et VM, toppen af vores sport og se hvordan verdens bedste piloter flyver, var en drøm for mig”. Det siger svenske Jan Hasslid som tog på en personlig rejse til Uvalde, Texas og kom hjem med nye erfaringer (og en JS3 RES). 
13. september 2024/af Jens Trabolt

VM in extremis

Ekstrem varme og ambitiøs tasksetting i voldsomt vejr gør livet ”interessant” og til tider svært for piloterne til VM i Uvalde. Svenske Jan Hasslid samt danske Arne Boye-Møller, Henning Nielsen og Tom Jørgensen er blandt de piloter, som kæmper en brav kamp med og mod elementerne. 
29. august 2024/af Jens Trabolt

Pekka Havbrandt: VM i Glider Aerobatics

VM i klasserna Unlimited, WGAC, och Advanced Glider Aerobatics, WAGAC, hölls första veckan i augusti i Oschatz som ligger mellan Leipzig och Dresden i Tyskland.
"Vi hade tyvärr inga deltagare från Sverige, men min gamla Fox var med. SE-URH ägs numera av australiensaren Jason Thang. Jag fick chansen att vara hans tränare i Sverige en vecka i samband med köpet", rapporterar Pekka Havbrandt.
23. august 2024/af Jens Trabolt

Europas bedste piloter

13 piloter fra Sverige, Norge og Danmark fløj med i den ekstremt skarpe konkurrence til EM i Tabor, Tjekkiet. Det var svært tolket vejr, og det siger vel noget om niveauet, at selv 2022-europamesteren Janne Nordh og 2018-verdensmesteren Rasmus Ørskov ikke kom i top 10 til årets EM.  Til gengæld var der fremgang for de skandinaviske piloter på andre punkter.
21. august 2024/af Jens Trabolt

Junior-VM giver håb for fremtiden

Junior VM i Ostrow sluttede den 27. juli og havde en bred nordisk deltagelse. Det blev et vellykket, festligt, og ikke mindst sikkert mesterskab med masser af flyvning. Konkurrence-elementet var desuden af en meget høj kaliber: Sådan er det, når man flyver mod de bedste i verden.
14. august 2024/af Jens Trabolt

DM 2024 (og nye handicaps i retrospekt)

Årets DM var stort med 69 tilmeldte fly, og der blev fundet nye danmarksmestre i 5 klasser. Det nye handicap-system for klubklassen fik også sin luftdåb.
12. august 2024/af Jens Trabolt

Velorganiseret SM i modvilligt vejr

Klubben i Herrljunga var dette år vært for et velorganiseret SM og JSM. Derimod var vejret faktisk overhovedet ikke en teamplayer, men det hindrede ikke de bedste piloter at finde vej til de bedste resultater på de ganske begrænsede dage, hvor flyvning var mulig.  Men mange af juniorerne, som nu deltager i Junior-VM i Polen, benyttede chancen til at fintrimme formen. Det var klogt.
15. juli 2024/af Jens Trabolt

George Moffat 1927-2024

George Moffat in memoriam. Amerikanen George B Moffat Jr var den förste att bli dubbel världsmästare i öppna klassen.
28. juni 2024/af Jens Trabolt

Svæveflyvning kan altså også noget!

Svæveflyvning på Arnborg var bare en af i de alt 40 sportsgrene som var repræsenteret til den netop overståede DM-uge i Herning. Det var første gang, at svæveflyvningen deltog i denne folkefest.
24. juni 2024/af Jens Trabolt

Uppsala Masters: “Riders on The Storm”

De 38 deltagere til årets Uppsala Masters måtte flyve slalom gennem massevis af CB og andet spændende vejr. Det var krævende flyvning i en international atmosfære. Men det var vel også meningen.
17. juni 2024/af Jens Trabolt

Flyv mod internationale toppiloter i Uppsala Masters

Ambitionerne er store, når Uppsala FK arrangerer Masters fra 8-15 juni på Sundbro. Scenen er sat for lokale og internationale toppiloter og et svensk mesterskab i open racing-klassen.
4. juni 2024/af Jens Trabolt

Sailplane Grand Prix i fjeldet

Starmoen og SeilflyNorge var for første gang vært for et FAI Sailplane Grand Prix. Vejret viste sig fra sin bedste side og gav 6 ud af 7 flyvedage til de 17 deltagere. Bedre markedsføring får man ikke.
28. maj 2024/af Jens Trabolt

“Det bliver i familien”

Danske Rasmus Ørskov og Jørgen Thomsen har købt en Jonker JS3 RES til deling. De er intet dårligt makkerpar, for Rasmus er verdensmester i Klubklassen, og Jørgen kan fikse alt, inklusiv elektrodrivlinjer.  Flyet fik sin ilddåb under det netop overståede DM på Arnborg.
22. maj 2024/af Jens Trabolt

Kan du lande til T’et?

Ud over Grand Prix og DM i kunstflyvning er DM i præcisionslanding på programmet til DM-ugen på Arnborg. Ambitionen for landingskonkurrencen d. 17 og 18. juni er et festligt event, hvor der er masser af se på og med hurtig afgørelse af points. Tilmelding er fortsat mulig.
25. april 2024/af Jens Trabolt

Nye handicaps skal gøre klubklassen mere fair

Den yderst populære klubklasse er konstrueret med henblik på, at ældre og dermed prisbillige fly, der ikke længere er i top, fortsat skal kunne konkurrere i nationale og internationale sammenhænge. Hemmeligheden er handicapkoefficienter som gør det muligt for at holde et mesterskab for en klasse, hvor flyene kan være meget forskellige. I Danmark bliver disse handicaps nu ændret, så konkurrencen bliver mere fair end før.
21. marts 2024/af Jens Trabolt

DM-ugen 2024: Sportsfest på himlen over Herning

For første gang er svæveflyvningen med i sportsfesten ”DM-ugen” i Herning som afvikles fra 20-23 juni. Svæveflyvningen tyvstarter dog allerede d. 17. juni, og således bliver Arnborg i hele uge 25 vært for en række spændende sportslige events med konkurrencer i kunstflyvning, grand prix og præcisionslanding.  
14. februar 2024/af Jens Trabolt

SM i Konstflyg 2024

Till sommar så kommer Konstflyg SM att avgöras i Borås i såväl segelflyg som motorflyg. Tävlingen är öppen för alla från våra nordiska länder, dock krävs ett svenskt medborgarskap för att bli svensk mästare.
22. januar 2024/af Jens Trabolt

”I det mindste er der køligt i 4000 meters højde”

Til VM i Australien har deltagerne ingen problemer med at holde varmen. Over 40 grader kræver masser af væske og godt med solcreme. ”Den er i øvrigt gratis og står ved siden af remouladen her på flyvepladsen”, griner Rasmus Ørskov, som også kan godte sig over en velfortjent dagssejr på 4. dagens race i klubklassen. Rapport fra VM-lejren.
8. december 2023/af Jens Trabolt

”En chance for at profilere Seilfly-Norge i en international setting”

Det bliver close race, når NLF afholder det populære Sailplane Grand Prix-format til maj næste år på Starmoen.
”En chance for at profilere Seilfly-Norge i en international setting”, mener fagchef Steinar Øksenholt.
29. november 2023/af Jens Trabolt

Flere nyhedsartikler

Ledare: “Back to basics”

Att bara göra en start och glida omkring, träna svängar, landning etc eller ligga och skava på lågan i halvtaskig termik, det gör man sällan. Men det borde man nog. Jag har flera tusen fler flygtimmar än starter. Så var det ju inte när jag var 15-16 år, då var man ju flygtokig och flög i alla väder! Jag har tänkt en del på detta; Hur hittar vi tillbaka till våra rötter? Ut och flyg!
21. oktober 2026/af Jens Trabolt

FAI: ”Luftsporten tilbage i fokus”

Danske Peter Eriksen er blevet valgt til ny præsident for det internationale luftsportsforbund, FAI. Han vil forny organisationens fokus på kerneproduktet luftsport, samtidig med at vigtige områder som flyvesikkerhed og bæredygtighed ligger ham på hjerte.
20. oktober 2026/af Jens Trabolt

En tillgång inom svensk segelflygning: Peter Dorbell får Paul Tissandier-diplomet

Paul Tissandier-diplomet, uppkallat efter FAI:s förste generalsekreterare, delas ut till personer som gjort en anmärkningsvärd insats inom flygsporten. Peter Dorbell från Borås SFK är en värdig mottagare.
19. oktober 2026/af Jens Trabolt

Duo-Discus FES: Det perfekta klubbplanet på väg till Västerdalarnas FK

Västerdalarnas FK har några av det bästa termik i Sverige, men bara ett fåtal av medlemmarna flyger riktigt långt. Inför säsongsstarten 2027 blir klubben först i Norden med att få en Duo Discus FES. Det finns nog inget bättre verktyg för att komma igång med sträckflygning.
15. oktober 2026/af Jens Trabolt

Är segelflygning på väg rakt in i en “dead end” – och vad kan vi göra?

Vi har aldrig haft bättre flygplan än nu. Ändå kämpar klubbarna med minskande medlemsantal. Hur hänger denna paradox ihop, och vad kan vi egentligen göra åt det?
Tysken Jan Odenwald från Rhönflug Fulda kommer att vara på Segelflygets konferense i november för att presentera sina tankar om klubbutveckling. Här är en förhandstitt.
12. oktober 2026/af Jens Trabolt

Power to the people: Eurofox 160 i Västerdalarnas FK

"Den outperformer Pawnee – när som helst", säger Johan Gustafsson om klubbens nya Eurofox 160. Den ersätter den trogna Pawnee och avlastar klubbens befintliga Dynamic 100 hk. Med den nya Rotax 916-turbomotorn har flygplanet gott om power och sparar bränsle.
7. oktober 2026/af Jens Trabolt

Brug ikke vand på flyet!

Korrekt vedligeholdelse med voks og minimal vand kan over tiden spare klubben eller privatejeren for mange penge. Et lokalt forsøgsprojekt i en flyveklub skal forlænge tiden mellem omlakeringer.
5. oktober 2026/af Jens Trabolt

SkySight maxer helt ud på prognosen

SkySights nye 100 meter vind- og hangmodel er nu tilgængelig i alle SkySight-produkter. ”Det er den mest detaljerede prognose nogensinde og et produkt af massive investeringer i datakraft”, siger manden bag SkySight, Matthew Scutter til NORDIC GLIDING.
30. september 2026/af Jens Trabolt

Luftbremser – et overset aktiv?

Når du ligger på finale og kan nyde den stressfri luksus at trinløst justere din anflyvning, så det hele passer, så send venlige tanker til konstruktørerne - og ikke mindst regelværket. Af gode grunde findes der nemlig ret strenge krav til, hvad luftbremser skal kunne holde til i moderne svævefly.
24. september 2026/af Jens Trabolt

Maxi kan fikse dit fly!

I en verden af mænd – ofte ældre – er danske Maxi Pielmeier noget så eksotisk som en ung, kvindelig flytekniker. Hun hører til den første generation af nye flyteknikere, som er blevet ”produceret” under den nye danske ordning, hvor DsVU selv er ansvarlig for træning og eksaminering. Men Maxi lader sig ikke forstyrre af irrelevant snak om køn og alder – der er jo fly som skal fikses!
22. september 2026/af Jens Trabolt

Nu kan vi selv uddanne fremtidens flymekanikere

Gennem et enormt stykke arbejde fra frivillige har DSvU sikret, at man også i fremtiden kan uddanne materielkontrollanter internt i svæveflyvningen. Det giver en øget flyvesikkerhed, lavt omkostningsniveau og høj ”oppetid” på de 400 danske fly – og for en gangs skyld er der roser til den danske Trafikstyrelse som har leveret ”eksemplarisk” rådgivning undervejs. I Sverige håber man på, at ordningen kan inspirere Transportstyrelsen til at tillade det samme.
18. september 2026/af Jens Trabolt

Kom til Segelflygets konference 13-14. november

Inspiration, mingling, nye gadgets og prisuddeling er faste elementer, når Segelflyget holder sin store og traditionsrige konference i Falköping.
15. september 2026/af Jens Trabolt

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vad är värdet av en kubikmeter luft?

Grundfrågan är; vem äger luften och vad är den värd? Ska kommersiella intressen, ofta i ”skydd” av flygsäkerhet, äga luftrummet?
11. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

Unga talanger på Ålleberg

I månadsskiftet juli-augusti genomfördes årets Unga Talanger på Ålleberg. 17 av de som ska leda svenskt segelflyg i framtiden deltog under de fem dagarna på berget. Mentorer var Henrik Svensson, Janne Nordh och Robert Danewid.
5. august 2026/af Jens Trabolt

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Når fem minutter ikke er nok – TMG i grundskolingen

Når vi taler om fremtiden for dansk svæveflyvning, taler vi ofte om rekruttering.
Hvordan får vi flere medlemmer?
Hvordan bliver sporten mere synlig?
Hvordan skaber vi interesse?
8. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Trafikstyrelsen frafalder journalkrav ved medicalundersøgelser!

En samlet dansk luftfartsbranche, luftsport og fagpresse, herunder NORDIC GLIDING, har gennem længere tid gjort opmærksom på de urimelige vilkår som gælder medicals i Danmark. Særligt Trafikstyrelsens krav om fulde lægejournaler har givet store problemer og har ofte ført til dyre og belastende ekstra undersøgelser for imaginære eller for længst overståede sygdomsforløb.
Nu ændrer Trafikstyrelsen kravene efter intensiv dialog.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Linus fejler ingenting, men må ikke flyve

Medical-vanviddet fortsætter: 15-årige Linus fra danske Tølløse Svæveflyveklub har klaret teorien og er parat til solo, mener klubbens instruktører. Men et gammel notat fra en email-konsultation i hans lægejournal har fået den danske Trafikstyrelse at erklære ham unfit og kræver nu en belastende og meget dyr psykiatrisk evaluering. Selv ikke erklæringer fra Linus’ skole, familie, klubbens instruktører, en børnepsykolog og hans flyvelæge om, at Linus er åbenlys normal, kan rokke ved styrelsens beslutning.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt

Nordens mest rå slæbefly fik stjålet motor           

Nome Flyklubb i Norge fik sidste år en Eurofox 916. Men den 20. maj havde klubben besøg af uvelkomne gæster som stjal motor og propel. ”Mistanken falder på organiserede kriminelle som leverer motorer til et sort marked”, lyder vurderingen i miljøet. Stemmer det er det et væsentligt problem for klubberne, som med en tillidsbaseret struktur uden vagthunde og panserdøre er et let mål for samvittighedsløse kriminelle.
4. juni 2026/af Jens Trabolt

Leder: “Vem ska göra jobbet?”

Rekrytering, att bli fler eller i alla fall att inte bli färre, är vår viktigaste fråga. 2025 utbildade vi i landet i runda slängar 50 nya segelflygare. Men faktisk behöver vi utbilda 90-100 nya segelflygare årligen för att vi inte ska bli färre. Alltså behöver vi fördubbla antalet nya cert varje år! Men vem ska göra jobbet?
3. juni 2026/af Jens Trabolt

En ordentlig krammer af et VM

Det 40. VM i Częstochowa er slut. Polakkerne kan tage æren for, at blev en velorganiseret konkurrence uden ulykker. Fra Sverige, Norge og Danmark deltog 7 piloter, og de fik en oplevelse for livet. NORDIC GLIDING kom hjem med 2585 fotos fra VM…
1. juni 2026/af Jens Trabolt

Omskoling til SLG: Komplekst, Herligt, Farligt

Et selvstartende svævefly er et effektivt værktøj som gør piloten uberoende af slæbefly eller anden klub-infrastruktur. Men det er komplekse maskiner, workload øges dramatisk, og er man enten uopmærksom, dum eller urutineret eller alle 3 ting, er det nok det farligste fly i hangaren. NGs redaktør fik en formel omskoling i et af Sveriges bedste 2-sædede selvstartende fly.
29. maj 2026/af Jens Trabolt

DM med ja-hatten på

Vejrguderne var ikke specielt samarbejdsvillige for de 40 deltagere i årets DM for Standard- klub- og 15-meterklasse på Arnborg. Men takket være piloter og organisation med ”ja-hatten” på,  lykkedes det alligevel at finde 3 nye danmarksmestre.
26. maj 2026/af Jens Trabolt

Fra spil til energisystem – en svæveflyveklubs grønne omstilling

Midtsjællands SFK er i gang med en omfattende grøn omstilling støttet af Nordea-Fonden. Her kommer klubbens tidlige erfaringer fra projekt "Grøn Spydspids" og arbejdet med "Den Grønne Vindpose".
19. maj 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

MeteoGlider – små svævefly i videnskabens tjeneste

DMI, Danmarks Meteorologiske Institut tester små svævefly med indbyggede radiosonder. De kan vende retur til startstedet efter en rejse op i stratosfæren i 30 kilometers højde og reducerer derfor mængden af plast-skrot som ligger i naturen.
14. maj 2026/af Jens Trabolt

DSvU vil gerne høre din mening

DSvU vil gerne blive klogere på, hvordan man rekrutterer og fastholder medlemmer. Derfor har alle medlemmer og andre relevante personer fået tilsendt et link til en medlemsundersøgelse på mail. En stor andel har allerede svaret, men det er ikke for sent at være med, hvis du ikke givet dit input endnu.
12. maj 2026/af Jens Trabolt

2000 km med Arcus rundt i Norge

“Arnulf, det blir skikkelig bra vær de neste tre dagene! Jeg kjører til Starmoen nå!” Jeg og Christer hadde leid FjordGliding sin Arcus M til å fly med uken etter, men man må smi mens jernet er varmt, og værmeldingen var upåklagelig. Så når Christer ringte måtte vi kaste oss rundt, ta oss fri fra jobb og familie og sette kursen mot Starmoen. Arnulf Snekvik rapporterer fra 3 minneverdige dager.
11. maj 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Hvornår skal unge starte i svæveflyvning?

Hvornår er det rigtige tidspunkt at starte sin karriere i svæveflyvning? Både for eleven og for klubben? Er tidligt altid godt?
Næst-formand i DSVU Klaus Juhl gør sig her et par tanker om rekruttering, fastholdelse og ressource-prioritering på klubniveau.
8. maj 2026/af Jens Trabolt

Team Nordic i globalt showdown (på polsk)

VM for 18m, Åben og 2-sædet klasse holdes i Rudniki, Polen om få uger. Allerede nu er forberedelserne i gang for deltagerne fra Norge, Danmark og Sverige, hvoraf nogle får deres VM-debut.
4. maj 2026/af Jens Trabolt

Aero 2026: Kontrasternes land

Hver år holdes den store Aero-messe i Friedrichshafen. Det er en opvisning i alt hvad der kan flyve, og kontrasterne er enorme. I år gemte svæveflyvningen sig godt, men den var der!
29. april 2026/af Jens Trabolt

Fonde støttede Silkeborg Flyveklub

Den danske Silkeborg Flyveklub har netop fået 2 klubfly renoverede takket være fondsmidler fra bl.a Norlys Vækstpulje og Nordea-fonden.  Erfaringerne også fra andre nordiske klubber viser, at der er store muligheder i gennemtænkte fondsprojekter.
27. april 2026/af Jens Trabolt

”40% flyvning, 60% papirarbejde”

Hos Schleicher i Poppenhausen er man i disse dage travlt optaget med at typecertificerecertificere det kommende super-skib AS35. Det er en krævende proces, men det er ikke første gang, at verdens ældste producent af svævefly skal levere.
24. april 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Fastholdelse starter med bedre rekruttering

Dansk svæveflyvning har i mange år haft en udfordring med faldende medlemstal. Det er ikke nyt, og det er heller ikke unikt for Danmark. Men når man kigger lidt nærmere på tallene, bliver billedet alligevel interessant. Klaus Juhl, Næstformand i Dansk Svæveflyver Union samt Formand i Øst-Sjællands Flyveklub kommer her med sit bud på, hvordan man revurderer klubbens rekrutteringstrategi
21. april 2026/af Jens Trabolt

Tålmodigheden blev belønnet – JS3 RES få dage fra godkendelse

For de cirka 150 ejere af Jonker JS3 RES, heraf cirka 15 i Norden, har ventetiden på, at det elektriske RES-system igen må flyve, været lang. I går kom der -  efter 10 måneders stilstand - en længe ventet besked om, at EASA har godkendt den nødvendige major change på motorsystemet.  For mindst en pilot kom beskeden som en kærkommen fødselsdagsgave.
16. april 2026/af Jens Trabolt

Jonker investerer i ny fabrik og motoropgradering             

De gode folk hos Jonker i Potchefstroom har nok at se til – certificering af JS2, JS5, ny vibrationsfri motor samt indflytning i en ny større fabrik er bare en lille del af de mange projekter som den sydafrikanske procent har gang i.
14. april 2026/af Jens Trabolt

Bånd mellem unge piloter

”Det er så fedt at sætte nogle rammer op, hvor unge kan komme ud og flyve fra en anden flyveplads end den de er vant til og så blive bedre piloter og få nye venner på tværs af klubber. Hvis vi kan gøre det med 16 deltagere i år, kan vi også gøre det med 30 næste år.”, lyder det fra formand i Danske unge svæveflyvere, Tobias Ebbesen efter den første påskelejr på Arnborg.
10. april 2026/af Jens Trabolt

Mere end bare en police: Hvordan HDI holder de nordiske svæveflyvere i luften

For mange forsikringsselskaber er General Aviation (GA) blot en lille niche i et stort excel-dokument. Men hos HDI Global Specialty i Stockholm søger man at være i nærheden af kunderne med skades-forebyggende projekter som fx sponsorater af mesterskaber med HDI Safeskies.
8. april 2026/af Jens Trabolt