LZ Design – baby-logistik førte til teknik-revolution

Da slovenske Luka Žnidaršič blev far første gang, og babylogistikken satte en stopper for langvarige hjemhentninger efter udelandinger, blev det startskuddet på udviklingen af den nu stærkt populære FES-motor til svævefly. NORDIC GLIDING har netop testfløjet nyeste variant med dette motorsystem – Duo Discus FES – og har i den anledning besøgt den slovenske producent LZ Design.

Tekst og foto: Jens Trabolt

LZ Design hovedkvarter i Logatec, Slovenien. Godt 2 timer i bil fra Venedig og cirka 30 km sydvest for Sloveniens hovedstad Ljubljana. Et lille skilt på væggen afslører ikke, at her ligger verdens formentligt største producent af elektriske flymotorer – mere end 300 motorsystemer til svævefly er bygget her.

Link to automatic translation

2 nationer har delt den globale svæveflyve-scene mellem sig. Det kan næppe overraske, at Tyskland med sin 100 år lange tradition for svæveflyvning tager teten i produktionen af svævefly. Men at Slovenien – et lille land med bare 2 mio. indbyggere – skulle være en storspiller kommer måske som en overraskelse for mange.

Men ikke desto mindre. Slovenien er et regulært hotspot – ikke bare for svæveflyvesporten – men også for innovation i flyindustrien. Man kan nævne avionic-producenter som LX Navigation, LX NAV og Naviter. Også beliggende i Slovenien er Pipistrel, producent af svæveflyvet Taurus, og en af verdens største producenter af elektriske skolefly. Pipistrel er i øvrigt for nyligt blevet købt af aerospace-giganten Textron som også ejer Cessna, Lycoming og Bell.

Man skal i øvrigt ikke glemme EMRAX som bygger el-motorer til bl.a. Jonker og Schleicher og en række andre virksomheder som leverer tilbehør til svæveflyvningen – og ja, også LZ Design, producenten af FES-motorsystemet, som er stærkt aktuel i fx Duo Discus FES, som NG netop har testet. 

Far og søn

I eventyret om LZ Design skal det handle om far og søn i svæveflyve-familien Žnidaršič, og hvordan deres fælles passion har skabt denne succes.

Matija Žnidaršič (årgang 1952) er ingeniør med egen virksomhed med speciale CNC- og EDM-maskinteknik, senere i design og produktion af alle mulige slags former til plastik injektion – og selvfølgelig også mangeårig svæveflyve-entusiast med cirka 4000 timer i logbogen.

Sønnen Luka (årgang 1976) er uddannet ingeniør med speciale i flykonstruktion fra Universitet i Ljubljana og dygtig konkurrencepilot med cirka 3400 timers erfaring.

Luka Žnidaršič med en lille motor til et modelfly – som ung modelpilot byggede han ind i næsen på et modelfly, og det var egentlig inspirationen til FES-systemet.
”I gamle dage kunne man ikke købe så mange færdige modeller som i dag, så man måtte selv konstruere og modificere, så både koncept og materiel holdt. Jeg har lært meget fra modelflyvningen som kan overføres til mit job som konstruktør i dag”, konstaterer han.

Historien om LZ Design og FES-motorkonceptet får vind i sejlene i 2008, da Luka Žnidaršič og hustruen Maja får deres første barn. Det giver begrænsninger i udelandingerne og mulighederne for hjemhentning.
”Jeg begyndte at tænke på en mulig turbo-motor til mit svævefly, fordi det var besværligt for min kone at hente mig og flyet med et barnesæde bag i bilen”, fortæller Luka Žnidaršič.

Med til historien hører også, at 3 år forinden, i 2005, havde Lukas far Matija fejlbedømt et finaleglid til flyvepladsen i Matkopuszta, Ungarn og var endt med sin LAK 17 A i en dyb grøft. Heldigvis slap Matija uden skader, men flyet var stærk beskadiget. Men ikke mere end Luka kunne købe vraget og få flyet på vingerne igen.

Familieforøgelsen – og indirekte også farens havari – satte tanker i gang hos far og søn; Hvis man nu kunne bygge en lille elektrisk motor som kunne forlænge gliddet, ville man kunne undgå upraktiske udelandinger. Med det reparerede fly havde Luka nu også et fly som han kunne anvende til test-platform af prototypen som fløj første gang i oktober 2009.

LZ Design bygger el-motorsystem til ASG 29 

Den første motor som Matja byggede i sit elektronikværksted i 2009 var på bare 10 kW og relativt svage batterier var det mere et proof-of-concept end en egentlig brugbar løsning. Design af motor og batterier blev dog hurtigt forbedret, og i dag er det fortsat Matjas virksomhed IES, som producerer motorerne til FES-systemet.

Galleri herover: Motorerne fremstilles i små serier af 10 styk. Nogle af processerne i fremstillingen af FES-motoren er meget tidskrævende. Den computerstyrede EDM-wire-cutter som skærer den såkaldte ”Stator-block” kører i mere end 10 timer per komponent og har en præcision på 0.004 mm. Det en tidskrævende proces, men det er den eneste måde at lave denne ekstremt detaljerede komponent, fortæller LZ Design

Her er er svæveflyve-ånden fuldt intakt: Matija Žnidaršič (t.h.) fortæller om sit liv med svæveflyvning og hvordan havariet med sin LAK indirekte førte til udvikling af FES-systemet. Ikke uden underholdningværdi, mener sønnen Luka

Prøvebænk hvor alle nye FES-motorer prøvekøres for at se om trækkraft, vibrationer og temperaturer er inden for specifikationer. Motoren har stort set ubegrænset levetid og skal ikke vedligeholdes. Ud over de almindelige tilsyn hvor man kontrollerer propellen for åbenlyse skader, skal propellen inspiceres mere grundigt af en af producenten godkendt facilitet for hver 200. motortime. Hvis man bruger 10 minutters motortid på hver flyvning cirka 50 gange om året, svarer det til et inspektionsinterval på over 20 år!

LZ Design beskæftiger 7 medarbejdere. 5 af disse arbejder direkte med produktionen

Luka fremviser produktion af batteri.

Men hvor skulle motoren egentlig placeres? I næsen selvfølgelig, så man kunne slippe for en kompliceret pylon-konstruktion, som også giver modstand. Det krævede dog mange forsøg med propeldesign, før man fik en version som både gav god performance og som parkerede sig acceptabelt langs næsen.

2010 blev året hvor Luka valgte at fokusere alt sin tid på at starte virksomheden LZ Design, hvis hovedmission var at markedsføre FES-systemet. I dag er der i alt 7 personer ansat i virksomheden.

Bare få måneder efter i 2010 blev FES-systemet præsenteret første gang på Aero-messen og kort tid efter valgte LAK at installere motorsystemet i deres LAK 17 B FES.

Året efter, i 2011, testede Luka systemets selvstartspotentiale i LAK 17 A FES og den ultralette Silent 2 Electro samt året efter den slovenske Albastar AS 13.5.

En stor milepæl var EASA-certificeringen af FES-systemet i LAK 17B FES i 2014. Dette var også året hvor Luka indbyggede motoren i en Ventus 2cxa FES – noget som vakte interessen hos Schempp-Hirth til at starte en serieproduktion af Ventus 2cxa FES i 2014. Dette var også medvirkende årsag til, at Schempp-Hirth i 2015 valgte også at tilbyde deres Discus med FES-system. Discus er fortsat i 2022 det mest populære FES-fly ud af de i alt 300 byggede motorsystemer. Samme år tog tjekkiske HpH også FES-teknologien til sig med Shark-modellen.

Det færdige batteri før montering i kasse. Det gule materiale er den ekstra isolering som fabrikken monterer for yderligere sikkerhed af cellernes hjørner. Cellerne indkapsles og fikseres i silikone for at sikre mod vibration i batteri-kassen.

Rå celler fra Kokam. Man benytter altid celler fra samme produktionsserie for at undgå eventuelle specifikationsafvigelser i serier over tid.

Færdige batterier i transport-stålkasser på vej ud til kunderne

En FES-motor er tilpasset det individuelle fly – det gælder både propellængde og form samt spinner. Her er spinnere til både Discus, Shark, Ventus og LAK-fly

 

Forbedring af designet

Desværre fik eventyret en brat opbremsning i 2017 med 2 tilfælde af brand i batterierne på en engelsk og tjekkisk registreret HpH Shark.
Dette førte til, at LZ Design måtte tilbagekalde alle til dato producerede batterier for check og opgradering i – i alt 150 styk (2 x 150 batterier)

Vi er aldrig blevet 100% sikre på årsagen til branden, men vi tror, at det var en galvanisk korrodering af 2 enkelte battericellers hjørner hvor de berørte indersiden af kulfiber-kassen, som de var monteret i.
Et af vores mange modifikationer var at ekstra-isolere battericellernes hjørner med et meget kraftigt materiale, og vi har ikke haft nogen problemer siden”, fortæller Luka Žnidaršič, da NORDIC GLIDING besøger LZ Design i den lille by Logatec.

Håndtering af batterier til fly

”Men det var faktisk en god ting, at vi fik alle batterierne tilbage på fabrikken”, fortæller Luka
”For det første blev vi bedre til at serieproducere batterierne, og vi fandt også ud af, at der var en stor mangel på viden om hvordan man opbevarer og lader batterier ude i svæveflyve-miljøet.
”90 % af batterierne som vi modtog fra kunderne, var fuldt opladede. Det er en dårlig ide med tanke på batteriernes levetid. Men det var folk ganske enkelt ikke klar over, selv om vi skriver det tydeligt i dokumentationen, så vi fik mulighed for at gå i dialog med mange folk omkring dette”, fortæller Luka.

Luka fik Ostiv-prisen i 2017 for sit arbejde med at udvikle et simpelt og sikkert motorsystem som kan ­integreres i mange forskellige svævefly. OSTIV er svæveflyvningens teknisk-videnskabelige organisation, og de deler ikke priser ud til hvem som helst. Samme ærefulde pris gik i 2021 til Segelflygets Sakka Havbrandt og Henrik Svensson for arbejdet med at skabe en effektiv flyvesikkerheds-kultur i Sverige.

Døde batterier?

Luka fortæller også, at det er også sket enkelte gange, at piloter har kørt batterierne alt for langt ned i spænding – dette kan ske, hvis man ignorerer motorsystemets rød-markerede advarsler om ”low and critical voltage” flere gange under flyvningen og fortsætter med at køre motoren. I FES-systemet er det piloten som bestemmer.

”Det er egentlig en sikkerhedsmæssig principbeslutning når man konstruerer et motorsystem til en flyvemaskine. Skal computeren bestemme eller skal piloten bestemme? Hvis man lader computeren bestemme, så vil den beskytte batteriet og nægte piloten at køre batteriet helt tomt. Men hvad nu hvis man får en sensorfejl og computeren fejlagtigt tror, at batteriet har lav spænding. Så vi systemet nægte at køre motoren, uanset hvad piloten gør”, siger Luka og fortsætter:

”Vi tror, at det er bedre at piloten bestemmer. Så vi lader systemet kommer med flere advarsler om ”lav og kritisk spænding”, men i sidste ende er det piloten som bestemmer – i praksis er det muligt at køre motoren med lav cruise-effekt et par minutter selv efter ”Critical warning” fra systemet, men man risikerer at aflade batteriet ganske dybt. Men kommer man ud i en nødsituation hvor en landing ikke er noget alternativ, er det måske bedre at gøre dette frem for at havarere flyet”, fortæller Luka.

Hvis batteriet er kørt alt for langt ned, vil laderen nægte at oplade batteriet. Men LZ Design kan i visse tilfælde ”vække” et dødt batteri – men ikke altid:
”Vi har fået liv i fuldstændigt afladede batterier 2 gange før. Det har været batteriet som er blevet brugt til ikke-flyverelaterede projekter. Men denne operation er ikke uden risiko, så det kræver en nøje vurdering”, siger han.

“Når et batteri aflades ekstremt, er der risiko for, at der dannes krystaller, såkaldte ”dendritter” som øger risikoen for en intern kortslutning i batteriet. Vi har også haft kunder som har gjort dette flere gange – hvorfor forstår vi ikke helt – men det har krævet 2 nye batterier til sidst”, siger Luka.




 

Fremtiden

Med FES-systemet installeret i de tunge Duo Discus FES og DG 1001 e neo er der behov for mere energi i batterierne. De nuværende 4,2 kWh ventes at blive opgraderet til mere end 8 kWh i et større batteri dedikeret til 2-sædede fly.

Det store batterisystem er faktisk så godt som færdigt, men LZ Design har midlertidigt ramt en dokumentationsmæssigt problem. Celle-producenten Kokam, som leverer battericeller til FES-batterierne, vil fremover fokusere på industriel energilagring (energy storage) og har derfor sænket sin såkaldte C-rating på batterierne (populært sagt så handler det om hvor hurtigt man kan få strømmen ud af batterierne).

Det har resulteret i, at LZ Design ikke kan forvente at få certificeret det ”store” batteri med Kokam-celler, men vil i stedet benytte cylindriske Li-ion-celler, og det kræver et redesign af batteriet. Men at dømme ud prototyperne i værkstedet er man godt på vej.

Det store FES-batteri på 8,9 kWh, som er undervejs til de tunge 2-sædede fly som DG 1001 e neo og Duo Discus FES. Selve batteriet fungerer, men desværre har den eksterne celle-leverandør ændret på specifikationerne undervejs, så LZ Design må redesigne og bytte til cylindriske celler for at komme gennem certificering.

Vi vurderer, at vi kommer til at se systemet i flere fly i fremtiden, også i selvstartende 18 meter fly og følger man logikken med at montere FES i en Ventus, så er der bestemt ikke langt til en Arcus FES. Parametre som enkelthed, få bevægelige dele og pålidelighed overtrumfer klart en ubetydelig forøgelse af modstanden på 1-2 L/D-point.

Men det vigtigste: Systemet giver desuden meget mere svæveflyvning, fordi det bliver muligt at køre motor i små intervaller og hurtigt konvertere tilbage til svævefly. Under svage forhold, hvor man ellers ville kapitulere og lande, kan man i mange tilfælde forlænge flyvningen ganske betydeligt ved dette fleksible system.

Det som startede ved et havareret fly og børne-logistik ved udelandinger, førte til en ide som er blevet til virkelighed. Der er bestemt svæveflyve-innovation i Slovenien, og LZ Design er et prima eksempel.

Flere nyhedsartikler

Ledare: “Back to basics”

Att bara göra en start och glida omkring, träna svängar, landning etc eller ligga och skava på lågan i halvtaskig termik, det gör man sällan. Men det borde man nog. Jag har flera tusen fler flygtimmar än starter. Så var det ju inte när jag var 15-16 år, då var man ju flygtokig och flög i alla väder! Jag har tänkt en del på detta; Hur hittar vi tillbaka till våra rötter? Ut och flyg!
21. oktober 2026/af Jens Trabolt

FAI: ”Luftsporten tilbage i fokus”

Danske Peter Eriksen er blevet valgt til ny præsident for det internationale luftsportsforbund, FAI. Han vil forny organisationens fokus på kerneproduktet luftsport, samtidig med at vigtige områder som flyvesikkerhed og bæredygtighed ligger ham på hjerte.
20. oktober 2026/af Jens Trabolt

En tillgång inom svensk segelflygning: Peter Dorbell får Paul Tissandier-diplomet

Paul Tissandier-diplomet, uppkallat efter FAI:s förste generalsekreterare, delas ut till personer som gjort en anmärkningsvärd insats inom flygsporten. Peter Dorbell från Borås SFK är en värdig mottagare.
19. oktober 2026/af Jens Trabolt

Duo-Discus FES: Det perfekta klubbplanet på väg till Västerdalarnas FK

Västerdalarnas FK har några av det bästa termik i Sverige, men bara ett fåtal av medlemmarna flyger riktigt långt. Inför säsongsstarten 2027 blir klubben först i Norden med att få en Duo Discus FES. Det finns nog inget bättre verktyg för att komma igång med sträckflygning.
15. oktober 2026/af Jens Trabolt

Är segelflygning på väg rakt in i en “dead end” – och vad kan vi göra?

Vi har aldrig haft bättre flygplan än nu. Ändå kämpar klubbarna med minskande medlemsantal. Hur hänger denna paradox ihop, och vad kan vi egentligen göra åt det?
Tysken Jan Odenwald från Rhönflug Fulda kommer att vara på Segelflygets konferense i november för att presentera sina tankar om klubbutveckling. Här är en förhandstitt.
12. oktober 2026/af Jens Trabolt

Power to the people: Eurofox 160 i Västerdalarnas FK

"Den outperformer Pawnee – när som helst", säger Johan Gustafsson om klubbens nya Eurofox 160. Den ersätter den trogna Pawnee och avlastar klubbens befintliga Dynamic 100 hk. Med den nya Rotax 916-turbomotorn har flygplanet gott om power och sparar bränsle.
7. oktober 2026/af Jens Trabolt

Brug ikke vand på flyet!

Korrekt vedligeholdelse med voks og minimal vand kan over tiden spare klubben eller privatejeren for mange penge. Et lokalt forsøgsprojekt i en flyveklub skal forlænge tiden mellem omlakeringer.
5. oktober 2026/af Jens Trabolt

SkySight maxer helt ud på prognosen

SkySights nye 100 meter vind- og hangmodel er nu tilgængelig i alle SkySight-produkter. ”Det er den mest detaljerede prognose nogensinde og et produkt af massive investeringer i datakraft”, siger manden bag SkySight, Matthew Scutter til NORDIC GLIDING.
30. september 2026/af Jens Trabolt

Luftbremser – et overset aktiv?

Når du ligger på finale og kan nyde den stressfri luksus at trinløst justere din anflyvning, så det hele passer, så send venlige tanker til konstruktørerne - og ikke mindst regelværket. Af gode grunde findes der nemlig ret strenge krav til, hvad luftbremser skal kunne holde til i moderne svævefly.
24. september 2026/af Jens Trabolt

Maxi kan fikse dit fly!

I en verden af mænd – ofte ældre – er danske Maxi Pielmeier noget så eksotisk som en ung, kvindelig flytekniker. Hun hører til den første generation af nye flyteknikere, som er blevet ”produceret” under den nye danske ordning, hvor DsVU selv er ansvarlig for træning og eksaminering. Men Maxi lader sig ikke forstyrre af irrelevant snak om køn og alder – der er jo fly som skal fikses!
22. september 2026/af Jens Trabolt

Nu kan vi selv uddanne fremtidens flymekanikere

Gennem et enormt stykke arbejde fra frivillige har DSvU sikret, at man også i fremtiden kan uddanne materielkontrollanter internt i svæveflyvningen. Det giver en øget flyvesikkerhed, lavt omkostningsniveau og høj ”oppetid” på de 400 danske fly – og for en gangs skyld er der roser til den danske Trafikstyrelse som har leveret ”eksemplarisk” rådgivning undervejs. I Sverige håber man på, at ordningen kan inspirere Transportstyrelsen til at tillade det samme.
18. september 2026/af Jens Trabolt

Kom til Segelflygets konference 13-14. november

Inspiration, mingling, nye gadgets og prisuddeling er faste elementer, når Segelflyget holder sin store og traditionsrige konference i Falköping.
15. september 2026/af Jens Trabolt

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vad är värdet av en kubikmeter luft?

Grundfrågan är; vem äger luften och vad är den värd? Ska kommersiella intressen, ofta i ”skydd” av flygsäkerhet, äga luftrummet?
11. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

Unga talanger på Ålleberg

I månadsskiftet juli-augusti genomfördes årets Unga Talanger på Ålleberg. 17 av de som ska leda svenskt segelflyg i framtiden deltog under de fem dagarna på berget. Mentorer var Henrik Svensson, Janne Nordh och Robert Danewid.
5. august 2026/af Jens Trabolt

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Når fem minutter ikke er nok – TMG i grundskolingen

Når vi taler om fremtiden for dansk svæveflyvning, taler vi ofte om rekruttering.
Hvordan får vi flere medlemmer?
Hvordan bliver sporten mere synlig?
Hvordan skaber vi interesse?
8. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Trafikstyrelsen frafalder journalkrav ved medicalundersøgelser!

En samlet dansk luftfartsbranche, luftsport og fagpresse, herunder NORDIC GLIDING, har gennem længere tid gjort opmærksom på de urimelige vilkår som gælder medicals i Danmark. Særligt Trafikstyrelsens krav om fulde lægejournaler har givet store problemer og har ofte ført til dyre og belastende ekstra undersøgelser for imaginære eller for længst overståede sygdomsforløb.
Nu ændrer Trafikstyrelsen kravene efter intensiv dialog.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Linus fejler ingenting, men må ikke flyve

Medical-vanviddet fortsætter: 15-årige Linus fra danske Tølløse Svæveflyveklub har klaret teorien og er parat til solo, mener klubbens instruktører. Men et gammel notat fra en email-konsultation i hans lægejournal har fået den danske Trafikstyrelse at erklære ham unfit og kræver nu en belastende og meget dyr psykiatrisk evaluering. Selv ikke erklæringer fra Linus’ skole, familie, klubbens instruktører, en børnepsykolog og hans flyvelæge om, at Linus er åbenlys normal, kan rokke ved styrelsens beslutning.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt

Nordens mest rå slæbefly fik stjålet motor           

Nome Flyklubb i Norge fik sidste år en Eurofox 916. Men den 20. maj havde klubben besøg af uvelkomne gæster som stjal motor og propel. ”Mistanken falder på organiserede kriminelle som leverer motorer til et sort marked”, lyder vurderingen i miljøet. Stemmer det er det et væsentligt problem for klubberne, som med en tillidsbaseret struktur uden vagthunde og panserdøre er et let mål for samvittighedsløse kriminelle.
4. juni 2026/af Jens Trabolt

Leder: “Vem ska göra jobbet?”

Rekrytering, att bli fler eller i alla fall att inte bli färre, är vår viktigaste fråga. 2025 utbildade vi i landet i runda slängar 50 nya segelflygare. Men faktisk behöver vi utbilda 90-100 nya segelflygare årligen för att vi inte ska bli färre. Alltså behöver vi fördubbla antalet nya cert varje år! Men vem ska göra jobbet?
3. juni 2026/af Jens Trabolt

En ordentlig krammer af et VM

Det 40. VM i Częstochowa er slut. Polakkerne kan tage æren for, at blev en velorganiseret konkurrence uden ulykker. Fra Sverige, Norge og Danmark deltog 7 piloter, og de fik en oplevelse for livet. NORDIC GLIDING kom hjem med 2585 fotos fra VM…
1. juni 2026/af Jens Trabolt

Omskoling til SLG: Komplekst, Herligt, Farligt

Et selvstartende svævefly er et effektivt værktøj som gør piloten uberoende af slæbefly eller anden klub-infrastruktur. Men det er komplekse maskiner, workload øges dramatisk, og er man enten uopmærksom, dum eller urutineret eller alle 3 ting, er det nok det farligste fly i hangaren. NGs redaktør fik en formel omskoling i et af Sveriges bedste 2-sædede selvstartende fly.
29. maj 2026/af Jens Trabolt

DM med ja-hatten på

Vejrguderne var ikke specielt samarbejdsvillige for de 40 deltagere i årets DM for Standard- klub- og 15-meterklasse på Arnborg. Men takket være piloter og organisation med ”ja-hatten” på,  lykkedes det alligevel at finde 3 nye danmarksmestre.
26. maj 2026/af Jens Trabolt

Fra spil til energisystem – en svæveflyveklubs grønne omstilling

Midtsjællands SFK er i gang med en omfattende grøn omstilling støttet af Nordea-Fonden. Her kommer klubbens tidlige erfaringer fra projekt "Grøn Spydspids" og arbejdet med "Den Grønne Vindpose".
19. maj 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

MeteoGlider – små svævefly i videnskabens tjeneste

DMI, Danmarks Meteorologiske Institut tester små svævefly med indbyggede radiosonder. De kan vende retur til startstedet efter en rejse op i stratosfæren i 30 kilometers højde og reducerer derfor mængden af plast-skrot som ligger i naturen.
14. maj 2026/af Jens Trabolt

DSvU vil gerne høre din mening

DSvU vil gerne blive klogere på, hvordan man rekrutterer og fastholder medlemmer. Derfor har alle medlemmer og andre relevante personer fået tilsendt et link til en medlemsundersøgelse på mail. En stor andel har allerede svaret, men det er ikke for sent at være med, hvis du ikke givet dit input endnu.
12. maj 2026/af Jens Trabolt

2000 km med Arcus rundt i Norge

“Arnulf, det blir skikkelig bra vær de neste tre dagene! Jeg kjører til Starmoen nå!” Jeg og Christer hadde leid FjordGliding sin Arcus M til å fly med uken etter, men man må smi mens jernet er varmt, og værmeldingen var upåklagelig. Så når Christer ringte måtte vi kaste oss rundt, ta oss fri fra jobb og familie og sette kursen mot Starmoen. Arnulf Snekvik rapporterer fra 3 minneverdige dager.
11. maj 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Hvornår skal unge starte i svæveflyvning?

Hvornår er det rigtige tidspunkt at starte sin karriere i svæveflyvning? Både for eleven og for klubben? Er tidligt altid godt?
Næst-formand i DSVU Klaus Juhl gør sig her et par tanker om rekruttering, fastholdelse og ressource-prioritering på klubniveau.
8. maj 2026/af Jens Trabolt

Team Nordic i globalt showdown (på polsk)

VM for 18m, Åben og 2-sædet klasse holdes i Rudniki, Polen om få uger. Allerede nu er forberedelserne i gang for deltagerne fra Norge, Danmark og Sverige, hvoraf nogle får deres VM-debut.
4. maj 2026/af Jens Trabolt

Aero 2026: Kontrasternes land

Hver år holdes den store Aero-messe i Friedrichshafen. Det er en opvisning i alt hvad der kan flyve, og kontrasterne er enorme. I år gemte svæveflyvningen sig godt, men den var der!
29. april 2026/af Jens Trabolt

Fonde støttede Silkeborg Flyveklub

Den danske Silkeborg Flyveklub har netop fået 2 klubfly renoverede takket være fondsmidler fra bl.a Norlys Vækstpulje og Nordea-fonden.  Erfaringerne også fra andre nordiske klubber viser, at der er store muligheder i gennemtænkte fondsprojekter.
27. april 2026/af Jens Trabolt

”40% flyvning, 60% papirarbejde”

Hos Schleicher i Poppenhausen er man i disse dage travlt optaget med at typecertificerecertificere det kommende super-skib AS35. Det er en krævende proces, men det er ikke første gang, at verdens ældste producent af svævefly skal levere.
24. april 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Fastholdelse starter med bedre rekruttering

Dansk svæveflyvning har i mange år haft en udfordring med faldende medlemstal. Det er ikke nyt, og det er heller ikke unikt for Danmark. Men når man kigger lidt nærmere på tallene, bliver billedet alligevel interessant. Klaus Juhl, Næstformand i Dansk Svæveflyver Union samt Formand i Øst-Sjællands Flyveklub kommer her med sit bud på, hvordan man revurderer klubbens rekrutteringstrategi
21. april 2026/af Jens Trabolt

Tålmodigheden blev belønnet – JS3 RES få dage fra godkendelse

For de cirka 150 ejere af Jonker JS3 RES, heraf cirka 15 i Norden, har ventetiden på, at det elektriske RES-system igen må flyve, været lang. I går kom der -  efter 10 måneders stilstand - en længe ventet besked om, at EASA har godkendt den nødvendige major change på motorsystemet.  For mindst en pilot kom beskeden som en kærkommen fødselsdagsgave.
16. april 2026/af Jens Trabolt

Jonker investerer i ny fabrik og motoropgradering             

De gode folk hos Jonker i Potchefstroom har nok at se til – certificering af JS2, JS5, ny vibrationsfri motor samt indflytning i en ny større fabrik er bare en lille del af de mange projekter som den sydafrikanske procent har gang i.
14. april 2026/af Jens Trabolt

Bånd mellem unge piloter

”Det er så fedt at sætte nogle rammer op, hvor unge kan komme ud og flyve fra en anden flyveplads end den de er vant til og så blive bedre piloter og få nye venner på tværs af klubber. Hvis vi kan gøre det med 16 deltagere i år, kan vi også gøre det med 30 næste år.”, lyder det fra formand i Danske unge svæveflyvere, Tobias Ebbesen efter den første påskelejr på Arnborg.
10. april 2026/af Jens Trabolt

Mere end bare en police: Hvordan HDI holder de nordiske svæveflyvere i luften

For mange forsikringsselskaber er General Aviation (GA) blot en lille niche i et stort excel-dokument. Men hos HDI Global Specialty i Stockholm søger man at være i nærheden af kunderne med skades-forebyggende projekter som fx sponsorater af mesterskaber med HDI Safeskies.
8. april 2026/af Jens Trabolt

Flere producent-artikler

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

Aero 2026: Kontrasternes land

Hver år holdes den store Aero-messe i Friedrichshafen. Det er en opvisning i alt hvad der kan flyve, og kontrasterne er enorme. I år gemte svæveflyvningen sig godt, men den var der!
29. april 2026/af Jens Trabolt

Jonker investerer i ny fabrik og motoropgradering             

De gode folk hos Jonker i Potchefstroom har nok at se til – certificering af JS2, JS5, ny vibrationsfri motor samt indflytning i en ny større fabrik er bare en lille del af de mange projekter som den sydafrikanske procent har gang i.
14. april 2026/af Jens Trabolt

Mere end bare en police: Hvordan HDI holder de nordiske svæveflyvere i luften

For mange forsikringsselskaber er General Aviation (GA) blot en lille niche i et stort excel-dokument. Men hos HDI Global Specialty i Stockholm søger man at være i nærheden af kunderne med skades-forebyggende projekter som fx sponsorater af mesterskaber med HDI Safeskies.
8. april 2026/af Jens Trabolt

Erik solgte IT-virksomheden og startede flyværksted

Danske Erik Schultz fra Nordsjælland har i mange år haft interesse og ikke mindst talent for at opbygge havarerede svævefly ved siden af sit direktørjob i en IT-virksomhed. Nu har han solgt virksomheden og er gået ”all in” med drømmen om eget svævefly-værksted: Må vi præsentere Glider Service APS.
18. december 2025/af Jens Trabolt

DG viser officielt DG1001RES

For næsten et år siden kunne NG som det første medie præsentere nyheden om, at DG arbejder på at implementere det elektriske selvstartende RES-system i DG1001. Nu viser DG flyet på hjemmesiden.
26. november 2025/af Jens Trabolt

Nyt liv til gammel åbenklasse-legende

Nimbus 4 var konstruktøren Klaus Holighaus’ vision for et åbenklasse-fly med ekstrem performance. Nu har LZ Design og en række andre slovenske firmaer opdateret den gamle åbenklasse-legende med FES-motor og spicy interiør.  Med en stor batteripakke er over 100 km turbo-rækkevidde mulig.
18. juni 2025/af Jens Trabolt

Messe for en sport

Der var nok at se på under årets Aero-messe i Friedrichshafen. Det som for 5 år siden var eksotika, er nu fuldstændig standardvare. Vi snakker selvfølgelig om elektriske motorer til svævefly.
14. april 2025/af Jens Trabolt

Naviter: Slovensk Innovation

Naviter er en lille virksomhed som lever at organisere data, så piloter kan virkeliggøre deres drømme. Virksomheden blev grundlagt i 2000, lang tid før mobilt internet og smartphones; Elementer som i dag er væsentlige ”motorer” i produkter som Oudie N og SeeYou. NG har besøgt den lille, men for svæveflyvningen, vigtige virksomhed i Slovenien
27. januar 2025/af Jens Trabolt

Avanceret hobbyprojekt blev til luksus-variometer

Svenske Niklas Löfgren flyttede med sin franske kæreste til hjemlandet i 2017. Han kan nu også kalde sig avionic-producent. Det som startede som et avanceret hobbyprojekt blev alvorligt, og efter tusindvis af projekttimer er han nu klar med et rigtigt produkt, et meget elegant variometer.
22. januar 2025/af Jens Trabolt

Flytter endnu engang på grænserne

Den kommende DG 1001 RES er det naturlige næste skridt i udviklingen af ny teknologi. Det første serieproducerede elektrisk selvstartende 2-sædede svævefly med EASA-certificering. Modellen er ikke officielt annonceret, men NG har fået bekræftet, at der arbejdes på modellen bag kulisserne.
14. januar 2025/af Jens Trabolt

Den dårlige eller gode nyhed først?

Vi tager den dårlige nyhed først. Pioneren indenfor ”urban mobility”, Volocopter, som ejer det tidligere DG Flugzeugbau, er gået konkurs. Den gode nyhed er derimod, at det ikke kommer til få indvirkning på DG svæveflyve-produktionen som vi kender den. Kompliceret? Læs videre.
9. januar 2025/af Jens Trabolt

Hoffmann Propeller reddet på målstregen

Som sport er svæveflyvning stærkt afhængig af de virksomheder som holder os på vingerne. Derfor starter 2025 med en god nyhed om, at propelproducenten Hoffmann i Sydtyskland er sikret overlevelse.
7. januar 2025/af Jens Trabolt

Diana-svævefly gennem tiden

Det unikke og stærkt innovative Diana-svævefly fra Polen blev fanget i kølvandet af østblokkens fald, men på trods af dette har Diana-projektet rejst sig som fugl Fønix og har hærget VM-resultatlisterne i en årrække, ikke mindst takket være den mangedobbelte verdensmester Sebastian Kawa som har vundet 9 VM-titler i Diana 2. Han fortæller her om sine oplevelser med flyet og nye interessante projekter som Diana 4ER.
17. december 2024/af Jens Trabolt

Diana: Den nye Model 4

Den nye Diana 4 blev præsenteret den 26. maj 2024 hos producenten Avionic og fløj sin jomfruflyvning 11. september. I forløbet har producenten Avionic helt sikkert skuet mod vest til de tyske producenter og konstateret at ønsker man at sælge ny 18 m-type, så er elmotor og selvstart et krav
17. december 2024/af Jens Trabolt

Retrofit: Nyt liv til gammelt fly

I en tid hvor et nye svævefly koster mange penge, kan en løsning være at opdatere et gammelt fly. Retrofit kan eksempelvis være aerodynamiske opgraderinger eller, i den mere kostbare afdeling, indbygning af motor.  
25. oktober 2024/af Jens Trabolt

Det koster Rotax-ombygning af G109B

Efter lang ventetid har Grob-fabrikken i Tyskland offentliggjort priser på retrofit af FADEC-styret 100 hk Rotax-motor og constant-speed propel. Som bekendt koster det lidt at fyre med mahogni, men ombygningen fremtidssikrer den velbyggede G109B og transformerer flyet med et overbevisende kraftoverskud.
22. oktober 2024/af Jens Trabolt

EMRAX – motorproducent til svæveflyvningen

På ganske kort tid er den slovenske el-motorproducent EMRAX gået fra at være ”niche” til at være hovedleverandør til selvstartende svævefly fra Schleicher, Schempp-Hirth, HPH, Pipistrel og Jonker.
12. juli 2024/af Jens Trabolt

Ventus selvstarter elektrisk for første gang!

Schempp-Hirth fløj første gang i går med den fuldt elektrificerede Ventus E på Hahnweide.
Basis er tydeligt Solo-systemet som vi i grove træk også kender fra JS3 RES, men Schempp-Hirth har tydeligvis opgraderet nogle af hovedkomponenterne med henblik på at øge performance og effektivitet i systemet efter deres egne specifikationer.
26. april 2024/af Jens Trabolt

“Sikke en masse herligt legetøj”

“Umuligt” sagde alle volumenproducenter for 10 år siden, da Nordic Gliding spurgte om det var muligt at producere et selvstartende elektriske svævefly til ”masserne”. På årets Aero-messe som blev afholdt for 30. gang i Friedrichshafen var tendensen klar: Alt indenfor svæveflyvning er efterhånden elektrificeret, og godt legetøj koster…
23. april 2024/af Jens Trabolt

Svæveflyve-piloter inspicerede kandidat til fremtidens elektriske slæbefly

Til weekendens IGC-møde i Toulouse var der indlagt et besøg hos Aura Aero, som har indgået aftale med det franske svæveflyveforbund om at levere fremtidens elektriske slæbefly.
6. marts 2024/af Jens Trabolt

Video: Gennemgang af JS5-prototypen

Den åbne klasse giver konstruktørerne frihed til at designe og producere fly med maksimal performance. Med den nye JS5 Rey mener Jonker, at 24 meter spændvidde er det helt rigtige kompromis når det gælder maksimal ydelse over hele polaren. Kort efter jomfruflyvningen fik NORDIC GLIDING en unik mulighed for at opleve JS5-prototypen via en online-forbindelse.
20. december 2023/af Jens Trabolt

Nye åbenklasse-hotships: Arven efter ASW 22 og Nimbus 4

Med introduktionen af EB 29-serien, JS1 C 21 m og Schempp-Hirth Quintus sluttede dominansen fra de gamle åbenklasse-typer som ASW 22 og Nimbus 4. Nu står de nye åbenklasse-hotships Jonker JS5 og AS35 M ved døren og banker på. Men hvad er performance-filosofien bag disse fly?
12. december 2023/af Jens Trabolt

Turbine-power på dit (gamle) fly

LS4 Jet-projektet kan nu leveres fra tyske M&D. Næste projekt er ”turbine-turbo” på ASW 27 til næste år. Kigger man endnu længere frem i kalenderen mener M&D også, at både LS6 og LS8 er mulige kandidater.
4. december 2023/af Jens Trabolt

Nu är ”treorna” elektrifierade

Alla tre ”treorna”, JS 3, AS 33 och Ventus 3 (fast den heter officiellt bara Ventus) har nu SLG kapacitet med elektriska drivlinor. Först ut var Jonkers JS 3 RES, vars första serieexemplar levererades till USA i december 2020, Schleichers AS 33 Me flög hösten 2022 och i november 2023 presenterade Schempp-Hirth Ventus E, med planerad jungfruflygning våren 2024. Elektrifieringen av segelflyget går rasande fort och intresset är stort!
20. november 2023/af Jens Trabolt

Jomfruflyvning for polsk elektro-turbo

Da NORDIC GLIDING besøgte polske Allstar SZD i Bielsko-Biala i sommeren 2019, bemærkede vi en stærkt modificeret SZD-55-2-fuselage som var under forberedelse til installation af batterier og motor i næsen. Nu har systemet fløjet jomfruflyvning under navnet ”Allstar E-Motion”.
26. oktober 2023/af Jens Trabolt

Schempp-Hirths nye ansigter

Svæveflyvebranchen er et lille sted. Michael Greiner, tidligere Alexander Schleicher-konstruktør, er nu en del af et nyt team hos Schempp-Hirth. Samtidig bekræftes endelig nyheden om elektrisk selvstartende Ventus E.
27. september 2023/af Jens Trabolt

Grob 109B som ”hot-rod”-multiværktøj?

Forrige år kom nyheden om 100 hk-opgradering til G109 B. Men mere power er godt! Tysk firma tilbyder nu certificering med den store 141 hestes turboladede Rotax 915-motor og constant speed-propel. Det giver mulighed for at flyslæbe.
12. september 2023/af Jens Trabolt

Reception for Dan-Glide 10. juni: 25 år i svæveflyvningens tjeneste

Morten Habekost, indehaver af Dan-Glide, kunne 1. maj fejre sit 25 års-jubilæum i svæveflyvningen. Det fejres med reception d. 10. juni.
8. maj 2023/af Jens Trabolt

Fuld fart frem på Thomas og EdgePerformance

Norske Thomas Hauklien er vild med flyvemaskiner og teknik. Hans hobby er gennem årene vokset fra en lille nebengeschäft til en storskala-operation i virksomheden EdgePerformance med en god håndfuld ansatte i et splinternyt state-of-the-art hovedkvarter på flyvepladsen i Notodden. NORDIC GLIDING har besøgt Thomas i det nye univers som også indeholder interessante nyheder for svæveflyvere.  
31. marts 2023/af Jens Trabolt

Her tester de sig frem til bedre profil-performance

Stuttgart Universitets institut for Aero- og gasdynamik råder over en avanceret maskinpark som hjælper os med at forstå den komplekse aerodynamiske virkelighed. NORDIC GLIDING har besøgt instituttet som har spillet en betydelig rolle i udviklingen af moderne svævefly.
15. marts 2023/af Jens Trabolt

LAK: Den Litauiska entreprenörsandan

Trots ett brokigt förflutet och ibland tuffa förhållanden har LAK under många år lyckats ta fram intressanta segelflygplan som legat i paritet med de bästa.
Men LAK-fabriken har också en ryggrad via sitt andra framgångsrika företag Thermikas som sysslar med bland annat motorflygplansunderhåll. Man unnar verkligen de litauiska entusiasterna all framgång. NORDIC GLIDING har precis flugit den nya självstartande LAK 17 C FES och dyker här in i den litauiska segelflygtillverkarens spännande och turbulenta historia.
1. marts 2023/af Jens Trabolt

Her bygger de folkets TMG

De fleste svæveflyve-piloter har på et eller andet tidspunkt stiftet bekendtskab med Motorfalken. Det er et hyggelig, godmodigt og billigt motorsvævefly, som trods sit åbenlyst forældede design nægter at dø. I Heubach i nærheden af Stuttgart ligger Scheibe Aircraft GMBH, som fortsat bygger flyet i små serier. NORDIC GLIDING har besøgt folkene som fortsat holder liv i Egon Scheibes legendariske flyvemaskiner.
16. februar 2023/af Jens Trabolt

Schempp-Hirth “Skunkworks”

Med Jonker og Schleichers nye selvstartende elektriske 18-meter konstruktioner i form af JS3 RES og AS 33 Me er bolden nu trillet over på Schempp-Hirths banehalvdel.
Det ville være oplagt med en elektrisk selvstartende version af Ventus M, tænker Nordic Gliding – måske naivt? Men hvad tænker fabrikken, og hvad er de parate til at fortælle en insisterende redaktør som har inviteret sig selv på kaffe?
6. februar 2023/af Jens Trabolt

Fransk svæveflyveforbund indgår samarbejde om elektrisk slæbefly

Det franske svæveflyveforbund har underskrevet aftale med den franske flyproducent AURA AERO om levering af kommende elektrisk version af deres INTEGRAL-model. Flyet skal efter planen opereres dagligt i en klub som slæbefly.
3. januar 2023/af Jens Trabolt

De nyeste elektriske svævefly –  priser og leveringstider

For mindre end 10 år siden var elektrisk motoriserede svævefly en absolut sjældenhed, og mange producenter var skeptiske overfor konceptet. Nu er det el-motorer i de fleste nye fly.  Men har du råd? Her kommer priser og leveringstider her på slutningen af 2022.
17. november 2022/af Jens Trabolt

AS Skunkworks – behind the scenes

Världens äldsta tillverkare av segelflygplan har mycket på gång. Här tar vi en närmare titt "behind the scenes".
2. november 2022/af Jens Trabolt

LZ Design – baby-logistik førte til teknik-revolution

Da slovenske Luka Žnidaršič blev far første gang, og babylogistikken satte en stopper for langvarige hjemhentninger efter udelandinger, blev det startskuddet på udviklingen af den nu stærkt populære FES-motor til svævefly. NORDIC GLIDING har netop testfløjet nyeste variant med dette motorsystem – Duo Discus FES – og har i den anledning besøgt den slovenske producent LZ Design.
31. maj 2022/af Jens Trabolt

Aero 2022 – back in business

Efter 2 år med Corona-pause var Aero 2022 tilbage i god form. Trods at de store svæveflyvefabrikker udeblev, var der alligevel svæveflyvning på programmet. Mest som vilde forsknings-projekter, hvor flyenes medfødte aerodynamiske fordele gør dem til ideelle platforme.
6. maj 2022/af Jens Trabolt

Video + læserrapport: Første elektriske selvstart i Jonker JS3 RES

Danske Mogens Balsby er en af de nordiske piloter, som har bestilt en Jonker JS3 RES. For kort tid siden var han i Sydafrika med Jonker-agenten Arne Boye-Møller for at prøve vidunderet. Her er hans første indtryk som du kan læse til sidst i artiklen.
18. marts 2022/af Jens Trabolt

Pimp din LS4 med Jonker-Jet

Jonkers europæiske partner, tyske M&D Flugzeugbau har efterhånden indbygget 200 styk jetmotorer i JS1 og JS3 og kan med rette anses for verdens førende på kombinationen af svævefly og jetmotor. Nu har man samlet 40 LS4-ejere som er parat til at smide cirka 30 000 euro for et hot jet-opgradering.
8. februar 2022/af Jens Trabolt

Mylar i metermål

Svenske Göran Karlsson fra Dala-Järna har udvidet butikken og registreret nordicaviation.eu. Med 2000 artikler, hvoraf 1000 på lager, kan man regel finde, hvad man som svæveflyver har behov for. ”Ja, selv Mylar i metermål”, fortæller Göran, som altid har gang i noget nyt.
24. januar 2022/af Jens Trabolt

Hr. 48-Volt og hans flyvemaskiner

Tyske Anton Roth eller bare Toni, som han kaldes i flyve-miljøet, er elektroingeniør, opfinder og trike-instruktør. Han har ombygget flere flytyper – herunder svævefly – med elektriske motorer.  Spørger man ham om elektrisk flyvning er svaret: ”Intet er umuligt” – og det er måske også hemmeligheden bag hans succes.
3. december 2021/af Jens Trabolt

Test: Grob 109 B ”Able” Rotax

Grob 109 B er et populært motorsvævefly, bygget i cirka 300 eksemplarer. Det er drevet af en 2,5-liters Grob 2500EA 1-motor på 95 hk. De fleste af disse motorer er gamle, og reservedelssituationen er kritisk. Selve flyvemaskinen har masser af liv endnu, så hvad gør man så? Man får producenten Grob til at designe et retrofit af den fuelinjectede Rotax 912IS 100 hk motor med ny MT constant-speed-propel. Vi har prøvet prototypen.
19. november 2021/af Jens Trabolt

Det slovenske ”skunkworks”

Nu afslører LZ Design et proof-of-concept RES-system installeret i ASG 29 og retrofit af FES på Jonker JS1 og Lange Antares. NORDIC GLIDING har talt med grundlæggeren Luka Znidarsic om de store designmæssige udfordringer med at bygge det perfekte elektriske system.
10. maj 2021/af Jens Trabolt

Klenhart Aerodesign; Ny producent af svævefly

Selvom der allerede findes 4 producenter af svævefly i Tyskland, etablerer en femte endnu meget lille producent sig på markedet med en helt ny type svævefly: en 13,5 meter elektrisk selvstartende FAI svævefly. ”Birdy” bygges i den lette 120 kg klasse til det tyske marked.
6. januar 2021/af Jens Trabolt

Uli Kremer: “100 km er minimum”

Det siger Schleicher-chefen Ulrich Kremer om rækkevidden i de nye elektrosystemer som lanceres i de nye AS 33 Me og AS 34 Me. Motorteknologien strækkes til det yderste.
17. december 2020/af Jens Trabolt

JS2 Revenant – bag kulisserne

Med de succesfulde JS1 og JS3 har sydafrikanske Jonker taget en stor del af markedet for high-performance 1-sædede fly. De tyske fabrikanter har dog haft markedet for selvstartende fly for sig selv. Men nu er Jonker Sailplanes klar til produktion af den Solo-motoriserede 18/21 m-variant
25. november 2020/af Jens Trabolt

Test: SH Arcus Turbo 2020-edition

Storsælgeren Arcus fra Schempp-Hirth fejrer 10 året med flere opdateringer som kompletterer en i forvejen yderst vellykket konstruktion. Vi prøver den "lette" turbovariant Arcus T.
23. oktober 2020/af Jens Trabolt

Nu med video: Grundkonceptet fungerer: AS 34 ME endelig i luften

Schleichers revolutionerende elektriske standardklasse-selvstarter baner vejen for en helt ny klasse af fly.
4. september 2020/af Jens Trabolt

Jonker frigiver specs på JS3 / JS4 elektro

Jonker Sailplanes har nu annonceret planer om at anvende elektrodrivlinjen fra den kommende standardklasse-type JS4 til også den eksisterende 15/18 meter JS3. Det giver god mening, da modellernes fuselage stort set er identiske.
3. september 2020/af Jens Trabolt

Producenter vs Corona: Update

Corona-krise og låste grænsebomme. Hvad betyder det for svæveflyvefabrikkerne? NORDIC GLIDING har talt med både Schleicher, DG og Schempp-Hirth som melder om fabrikker med super-tight Corona-politik, afbestillinger af fly, og myndigheder som hænger i bremsen.
26. maj 2020/af Jens Trabolt

Sydtysk tankesmedja

Producent: Hansjörg Streifeneder är ingen vanlig producent!
28. februar 2020/af Jens Trabolt

Uli Kremer:”Jeg var ikke nervøs før AS 33-testflyvningen”.

AS 33 er i luften. Det markerer en nye æra for Schleicher, hvor et ungt og dynamisk team er ansvarlig for udviklingen.
28. februar 2020/af Jens Trabolt

Gliders 2020: Lange med nye vinger

Lange Aviation var den første til at elektricifere. En række forbedringer venter i 2020.
28. februar 2020/af Jens Trabolt

Gliders 2020 – made in Poland

Polske producenter som Allstar, Avionic og GP Gliders bærer arven videre efter SZD
27. februar 2020/af Jens Trabolt

Gliders 2020: Hph Sailplanes

Hph har en særlig dedikeret fanskare. Ikke uden grund.
27. februar 2020/af Jens Trabolt