MeteoGlider – små svævefly i videnskabens tjeneste

DMI, Danmarks Meteorologiske Institut tester små svævefly med indbyggede radiosonder. De kan vende retur til startstedet efter en rejse op i stratosfæren i 30 kilometers højde og reducerer derfor mængden af plast-skrot som ligger i naturen.

Tekst: Jens Trabolt / Fotos: DMI, MeteoMatics

Link to automatic translation

De fleste kender til Perlan-projektet – et specialbygget svævefly med trykkabine designet til at udforske miljøet i ekstreme højder.  Men rekorden er faktisk allerede slået med små ubemandede svævefly – som dog har fået lidt hjælp af en vejr-ballon.

Disse små svævefly skal løse et kendt problem: Når man sender vejrballoner op for at hente atmosfærisk data til brug for vejrudsigter, så ender radiosonden altid med at styrte ned på et ukendt sted når ballonen sprænges i 25-30 kilometers højde.

Foruden et økonomisk tab – for nogle af disse sonder er ikke helt billige – så er der også en miljøbelastning, når fx DMI sender radiosonder op flere gange om dagen.

Men nu har man testet en såkaldt MeteoGlider fra det schweiziske firma MetoMatics. Her er radiosonden indbygget i et lille svævefly som hænger under en vejrballon. Svæveflyet kan herefter returnere til udgangspunktet.

”I første omgang sigter vi på at skåne naturen for vores apparatur. Vi opnår blot en lille økonomisk besparelse, hvis vi lykkes med forsøget. Virker det, gentager vi øvelsen med de sonder, som måler ozon i atmosfæren med – de ligger i en anden prisklasse”, siger Jacob L. Høyer, der leder DMI’s forskningsenhed Satellitter og Arktis under Nationalt Center for Klimaforskning.

Forsøget gennemføres på radiosondestationen i Danmarkshavn i Nordøstgrønland, som ligger midt i Nationalpark Nord- og Østgrønland. Her er gevinsten ved at mindske mængden af efterladt udstyr særlig stor.

Fra Danmarkshavn sender personalet radiosonder op to gange i døgnet – året rundt – svarende til omkring 730 balloner med udstyr om året.

”Foreløbige beregninger viser, at svæveflyet kan bruges ved mere end halvdelen af opsendelserne, og at hver radiosonde kan genbruges flere gange. Det betyder både mindre affald i naturen og et lavere samlet forbrug af udstyr, uden at gå på kompromis med kvaliteten af de vigtige målinger, som indgår i vejrvarsler og klimaforskning verden over”, siger Jacob L. Høyer.

Test af MeteoGlider på Værløse.

”Vi testede systemet første gang i august 2025 fra den nedlagte Flyvestation Værløse ved København. Her sendte vi en vejrballon med en MeteoGlider op i cirka 31 kilometers højde. Den kom langt ind over Sverige og den fløj efterfølgende omkring 50 km tilbage og landede ganske få meter fra opsendelsespunktet – helt automatisk”, siger han.

Undervejs målte MeteoGlider tryk, temperatur, fugtighed og vindhastighed/retningsdata under både opstigning og nedstigning.

Han fortæller, at systemet selv analyserer vindstyrke og retning og inden starten kommer en sandsynlighed for, at svæveflyet med radiosonden kan returnere til startstedet.

Opsendelse af MeteoGlider.

MeteoGlider frigives fra vejrballonen i stor højde.

Svæveflyet lander selv med stor præcision i nærheden af startstedet.

Meteoglider

  • Vægt på svæveflyet 250 gram, spændvidde cirka 80 cm
  • Udstyret med en radiosonde og et sofistikeret styringssystem.
  • Bæres af en vejrballon til højder på 30-35 kilometer.
  • Returnerer til opsendelsesstedet eller en angivet GPS-placering.
  • Indsamler atmosfæriske data af høj kvalitet, der kan sammenlignes med konventionelle radiosonder.
  • Designet til flere indsatser
  • Maksimerer levetiden for litiumbatteriet og de elektroniske komponenter (hundredvis af driftstimer).

Video af MeteoGlider

Flere artikler om forskningsflyvning

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

MeteoGlider – små svævefly i videnskabens tjeneste

DMI, Danmarks Meteorologiske Institut tester små svævefly med indbyggede radiosonder. De kan vende retur til startstedet efter en rejse op i stratosfæren i 30 kilometers højde og reducerer derfor mængden af plast-skrot som ligger i naturen.
14. maj 2026/af Jens Trabolt

AK-11: 20 m og 2-sæder med revolutionerende dobbeltflap-system

En moderne vinge er et kompromis mellem ønsket om lav modstand ved høj fart og at bevare en lav stall-hastighed for at komme igennem certificeringskravene.  Men hvad hvis man nu kunne have en dynamisk profil som ændrer sig alt efter opgaven? Må vi præsentere projekt AK-11 med dobbeltflap-system.
3. februar 2026/af Jens Trabolt

Polarer: Skolefly og klub 20 M: Er glidetal vigtigt?

Ja og nej. Det er en diskussion med nuancer. NORDIC GLIDING fortsætter her serien med uafhængige glidetalsmålinger fra tyske IdaFlieg og DLR. Nu skal det handle om målinger af de klassiske 2-sædede fly de fleste kender fra klubberne; ASK 21, Twin Astir, Duo Discus og DG1000.
21. januar 2026/af Jens Trabolt

Polarer: Bang for your bucks i klubklassen del 2

Klubklassen er den prisbillige indgang til konkurrenceflyvning. Takket være handicap-kvotienter kan selv fly med et stort performance-spænd kan få en fair chance i et mesterskab. Men hvordan performer disse fly egentlig? Her er del 2, hvor vi gennemgår Idafliegs målinger af LS4, LS7, DG-300, Discus A/B, Standard Cirrus samt SZD-55.
2. oktober 2025/af Jens Trabolt

Polarer: Bang for your bucks i klubklassen: Del 1

Klubklassen er den prisbillige indgang til konkurrenceflyvning. Men hvordan performer disse fly egentlig? NORDIC GLIDING har i samarbejde med DLR og Idaflieg kompileret en liste over videnskabelige polar-målinger gennem tiden for de seneste flytyper ved klubklasse-VM. Her er del 1 som omfatter ASW 20, ASW 24, LS1 og LS3. Måske på tide at revidere opfattelserne?
22. september 2025/af Jens Trabolt

Elektrisk TMG sætter ny verdens-højderekord

Den 12. august satte den schweiziske eksperimentelle TMG SolarStratos rekord med en flyvning helt op i 9521 m. Ambitionerne er dog endnu højere.
15. august 2025/af Jens Trabolt

There is no substitute for span – eller?

Hur står sig gamla öppna klassens superskepp mot de nya 18m flygplanen? Vi har ju sett vilka fantastiska prestanda JS 3, AS 33 och Ventus 3 har. Den stora skillnaden, förutom spännvidden, är att de flyger med avsevärt högre vingbelastning än öppna klassen. Men någon gång ska man ju kurva. Hur klarar sig JS 3 mot eta, ”kejsaren” i öppna klassen med 31 m spännvidd, när det gäller kurvprestanda? Läs bare denna artikel om du är en riktig nörd!
6. juni 2025/af Jens Trabolt

Polarer: Ældre åbenklasse-fly

Åben klasse er klassen stort set uden begrænsninger. Her kan konstruktørernes fantasi og ingeniørkunst få frit løb, og traditionelt har den åbne klasse altid fascineret svæveflyve-piloter overalt i verden. Der er noget majestætisk over disse fly med ekstreme spændvidder. Men hvor godt performer disse fly egentlig? NORDIC GLIDING fortsætter her polar-serien med et blik på den åbne klasse, hvor profiludviklingen bestemt ikke har stået stille.
6. juni 2025/af Jens Trabolt

Polarer: 18 meterklassens gamle konger

Tiden står ikke stille. Det har den fordel, at man efterhånden kan købe de gamle 18m-topfly til fornuftige priser. I 3. artikel i denne artikelserie ser vi på tyske Idafliegs referencemålinger af ældre, ikke længere producerede 18 m-fly.
28. april 2025/af Jens Trabolt

Polarkurven 2: 18 m – den nye performance-revolution

I denne nummer 2-artikel i serien tager Nordic Gliding her hul på uafhængige performance-målinger i samarbejde med Idaflieg. Denne gang handler det om 18-meterklasssen i form af Jonker JS3, AS 33 og Ventus 3. Trioen er state-of-the-art, hvor det er lykkedes at kombinere meget høje værdier for bedste glidetal med særdeles flotte højtfarts-egenskaber.  
10. marts 2025/af Jens Trabolt

Polarkurvan Del 1:  från Lilienthal till Idaflieg

Ju längre ett segelflygplan glider från en given höjd, desto bättre. Men vad är en polarkurva och hur mäter man prestanda i segelflygplan? Detta är den första artikeln i en serie om "polarer och prestanda".
3. marts 2025/af Jens Trabolt

Är Nixus ett segelflygplan?

Vad är tillåtet i dagens segelflygplan? Är ett fly-by-wire-segelflygplan som Project Nixus verkligen ett segelflygplan? OSTIV, segelflygets tekniskt-vetenskapliga organisation, har nyligen analyserat möjligheter och konsekvenser av den tekniska utvecklingen, som i vissa fall är gränssökande och utvecklas snabbare än regelverket. Rapport av Robert Danewid.
11. februar 2025/af Jens Trabolt

Ny rekord: Arcus-slæb til 700 meter med elektrisk fly

Det elektriske forskningsfly eGenius fra Stuttgart Universitet har sat mange rekorder gennem tiden, og i 2024 blev der sat endnu en rekord: tungeste flyslæb af svævefly med et elektrisk fly nogensinde. Her er de vigtigste erfaringer.
3. december 2024/af Jens Trabolt

D-30 Cirrus: Det första ”superskeppet”

Wasserkuppemuseets verkstad har nyligen börjat bygga framdelen till en D-30 Cirrus. Ritningar på D-30 finns bevarade. Kroppen ska användas för rena utställningsändamål i museet. Projektet är i sin linda och man har precis monterat kroppsspanten i en jigg. Vågar man hoppas att man med tiden bygger en hel D-30, 30-talets superskepp? Det vore ju super!
8. november 2024/af Jens Trabolt

Verdensmesterskabet er også videnskab

OSTIV, svæveflyvningens teknisk-videnskabelige organisation, holder sin 36. kongres under VM i Uvalde, Texas til august og uddeler bl.a. priser for vigtigste bidrag til sporten.
9. juli 2024/af Jens Trabolt

Jomfruflyvning på projekt ”VM-vinderfly” efter 15 år

Professor i Flygteknik på KTH og svæveflyver Ulf Ringertz har i al diskretion bygget sin egen flappede 18-m raket, KTH-X1. I går skrev han svensk flyvehistorie og fløj jomfruflyvning med ”KTH-X1” efter 15 års arbejde.
5. juni 2024/af Jens Trabolt

Svævefly på job og i fritiden

Ulf Ringertz er professor i Flygteknik på Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm samt passioneret svæveflyve-pilot. Et af hans mange projekter er en elektrificeret version af det lille svenske 12 m svævefly Windex.
28. februar 2024/af Jens Trabolt

”ESP” til svævefly?

Stalls i lav højde fører hvert år til alvorlige havarier i svæveflyvningen. Men hvad nu hvis et svævefly var monteret med et system som både advarer og griber fysisk ind, lidt ligesom ESP-stabilitetskontrol til biler? Et tysk forskningsprojektet ”ASAsys” sigter netop på at udforske mulighederne for et anti-stall-system.
15. januar 2024/af Jens Trabolt

Her tester de sig frem til bedre profil-performance

Stuttgart Universitets institut for Aero- og gasdynamik råder over en avanceret maskinpark som hjælper os med at forstå den komplekse aerodynamiske virkelighed. NORDIC GLIDING har besøgt instituttet som har spillet en betydelig rolle i udviklingen af moderne svævefly.
15. marts 2023/af Jens Trabolt

”Crash”, ”boom”, ”bang” i videnskabens navn

To svævefly blev i sensommeren havareret med fuldt overlæg under en spektakulær test af studenterne fra Akaflieg München og Hannover for at lære mere om hvilke materialer og konstruktionsmetoder, som gør svævefly mere sikre.
9. september 2022/af Jens Trabolt

Svævefly skal demonstrere fremtidens hydrogen-jetmotorer

Svæveflyvning har altid været lig med innovation; Winglets og kulfiber er alle teknologier som har fundet vej fra svævefly til den kommercielle flyvning. Nu skal 2 Arcus-svævefly med jetmotorer afprøve om fremtidens hydrogen-drevne jetmotorer har bedre – eller værre – contrail-egenskaber højt oppe i atmosfæren.
2. august 2022/af Jens Trabolt

Termik-praktikere møder termik-forskere

Der nørdes helt i top på det norske nationalcenter på Starmoen, som i denne uge er vært for en international sommerskole for vejr-forskere. Kan vi blive klogere på termikken, mon?
29. juli 2022/af Jens Trabolt

e-Genius slår 2 verdensrekorder

Forskningsflyet eGenius fra Stuttgart Universitet har fået en velfungerende range extender baseret på Smart/Mercedes-dieselmotor. Med det nye hybridsystem lykkedes det at slå 2 rekorder for elektriske fly – både absolut distancerekord på over 1000 km og hastighedsrekord på 206 km/t over en 500 km bane.
26. april 2022/af Jens Trabolt

Jag – en Idaflieg-testpilot!

Nedslag i logbogen: August 1976 i Tyskland - Jantarn skulle testas. Polaren skulle mätas och flygegenskaperna undersökas och dokumenteras samt lite annat. Det tog tyskarna hand om. Stene och jag skulle bli ”Zacher-piloter” och testflyga några andra nya typer. Men först skulle vi utbildas! Det är ett av mina bästa segelflygminnen.
25. februar 2022/af Jens Trabolt

Svævefly i videnskabens tjeneste

DLR, det tyske nationale center for luftfarts- og rumforskning, har Europas største flåde af forskningsfly. Ud af de totalt 12 fly findes der også et højt instrumenteret svævefly, en Discus 2C, som nok er DLRs mindste og letteste test-fly, men er på ingen måde det mindst kapable. Det skal vi se nærmere på her.
19. januar 2022/af Jens Trabolt

To fluer med et smæk (og en trailer)

Producenterne af svævefly kan ikke stole på kvantespring inden for aerodynamik eller materialevidenskab. Der skal nye ideer til for at fastholde ønsket om at købe nye svævefly.
Tidligere Schleicher-konstruktør Michael Greiner diskuterer her et nyt koncept, som giver mulighed for en stor variation i spændvidde – hvordan ville det være med et fly med 18- og 26 meter-tipper i en og samme trailer?
17. december 2021/af Jens Trabolt

Richard Eppler, plastflygplanens pappa 1924-2021

Professor Richard Eppler avled i slutet av november i en ålder av 97 år. Eppler är en av de stora aerodynamikerna, speciellt vad gäller vingprofiler för modell- och segelflygplan.  Epplers största bidrag till segelflyget är dock att han är en av papporna till fs24 Phönix - det första segelflygplanet byggt helt i plastkomposit
10. december 2021/af Jens Trabolt

Hr. 48-Volt og hans flyvemaskiner

Tyske Anton Roth eller bare Toni, som han kaldes i flyve-miljøet, er elektroingeniør, opfinder og trike-instruktør. Han har ombygget flere flytyper – herunder svævefly – med elektriske motorer.  Spørger man ham om elektrisk flyvning er svaret: ”Intet er umuligt” – og det er måske også hemmeligheden bag hans succes.
3. december 2021/af Jens Trabolt

De banade väg för Perlan

Två vågpionjärer, idag tämligen okända för de flesta segelflygare. Joachim Küttner lade grunden till våra kunskaper om hur lävågor bildas och fungerar. Erich Klöckner var den förste att flyga upp i stratosfären, och det i ett segelflygplan. Så nästa gång du sitter och njuter i en våg över Opdal, Vågå, Ottsjö, Kiruna eller Hede så skänk Küttner och Klöckner en tanke!
16. juli 2021/af Jens Trabolt

”Begrænsninger er bare noget oppe i vores hoved”.

Det siger den tyske svæveflyver Klaus Ohlmann. Han har sine egne ideer om svæveflyvning og lykkedes med en mega-flyvning d. 17. maj fra Frankring til Grækenland. Flyvningen er summen af mange erfaringer som Klaus Ohlmann har gjort sig i de senere år.
28. maj 2021/af Jens Trabolt

Perlan-grundlægger død

Den amerikanske pilot Einar Enevoldsson (1932-2021) står tilbage som en pioner i højdeflyvningen.
19. april 2021/af Jens Trabolt

Fleksibel vinge skal give mere fart

Nyt tysk vinge-projekt med kodenavnet ”MILAN” skal give mere fart og mindre modstand. Hemmeligheden er fleksibel vingeforkant.
17. december 2020/af Jens Trabolt

Akaflieg: Projekt X

Visst, el kommer mer och mer och även Jet har tillkommit som hemflygningshjälp. Men de lite vildare ideerna hos tillverkarna ser man inte mycket av. Men som tur är finns Akaflieggrupperna!
26. februar 2020/af Jens Trabolt

“Vi skylder giganterne alt”

Nixus er verdens første svævefly med fly-by-wire-styring: "Et massivt projekt", rapporterer konstruktøren Paolo Iscold til NORDIC GLIDING.
11. maj 2019/af Jens Trabolt

Lange er først med bleeding edge-teknologi

Lange Aviation arbejder i øjeblikket med 6-motoret fuel-cell-drevet fly baseret på det civile Antares 20E.
13. januar 2019/af Jens Trabolt

På vej mod L/D 100

Hvordan kommer vi op på L/D 100? Den verdensberømte aerodynamiker Loek Boermans, som også var gæst på årets Billingehuskonference, gør her status over den globale udvikling i moderne aerodynamik. Rapport fra årets OSTIV-kongres
13. december 2018/af Jens Trabolt

Perlan 2: Bygget til ekstremer

Perlan 2 er resultatet af mange års arbejde og forskning. Portræt af en ekstrem konstruktion.
17. oktober 2018/af Jens Trabolt

Flere nyhedsartikler

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

For sale: Std Cirrus 75B

After long considerations we decided that it is time for an upgrade, we are therefore selling our lovely Std Cirrus. It has been carefully looked after and is fully equipped for both enjoyable cross-country flying and competition use.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vad är värdet av en kubikmeter luft?

Grundfrågan är; vem äger luften och vad är den värd? Ska kommersiella intressen, ofta i ”skydd” av flygsäkerhet, äga luftrummet?
11. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

Unga talanger på Ålleberg

I månadsskiftet juli-augusti genomfördes årets Unga Talanger på Ålleberg. 17 av de som ska leda svenskt segelflyg i framtiden deltog under de fem dagarna på berget. Mentorer var Henrik Svensson, Janne Nordh och Robert Danewid.
5. august 2026/af Jens Trabolt

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Når fem minutter ikke er nok – TMG i grundskolingen

Når vi taler om fremtiden for dansk svæveflyvning, taler vi ofte om rekruttering.
Hvordan får vi flere medlemmer?
Hvordan bliver sporten mere synlig?
Hvordan skaber vi interesse?
8. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

For sale: Åpenklasse LAK 20 T med Cobra tilhenger

29. juni 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Trafikstyrelsen frafalder journalkrav ved medicalundersøgelser!

En samlet dansk luftfartsbranche, luftsport og fagpresse, herunder NORDIC GLIDING, har gennem længere tid gjort opmærksom på de urimelige vilkår som gælder medicals i Danmark. Særligt Trafikstyrelsens krav om fulde lægejournaler har givet store problemer og har ofte ført til dyre og belastende ekstra undersøgelser for imaginære eller for længst overståede sygdomsforløb.
Nu ændrer Trafikstyrelsen kravene efter intensiv dialog.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Linus fejler ingenting, men må ikke flyve

Medical-vanviddet fortsætter: 15-årige Linus fra danske Tølløse Svæveflyveklub har klaret teorien og er parat til solo, mener klubbens instruktører. Men et gammel notat fra en email-konsultation i hans lægejournal har fået den danske Trafikstyrelse at erklære ham unfit og kræver nu en belastende og meget dyr psykiatrisk evaluering. Selv ikke erklæringer fra Linus’ skole, familie, klubbens instruktører, en børnepsykolog og hans flyvelæge om, at Linus er åbenlys normal, kan rokke ved styrelsens beslutning.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt

Nordens mest rå slæbefly fik stjålet motor           

Nome Flyklubb i Norge fik sidste år en Eurofox 916. Men den 20. maj havde klubben besøg af uvelkomne gæster som stjal motor og propel. ”Mistanken falder på organiserede kriminelle som leverer motorer til et sort marked”, lyder vurderingen i miljøet. Stemmer det er det et væsentligt problem for klubberne, som med en tillidsbaseret struktur uden vagthunde og panserdøre er et let mål for samvittighedsløse kriminelle.
4. juni 2026/af Jens Trabolt

Leder: “Vem ska göra jobbet?”

Rekrytering, att bli fler eller i alla fall att inte bli färre, är vår viktigaste fråga. 2025 utbildade vi i landet i runda slängar 50 nya segelflygare. Men faktisk behöver vi utbilda 90-100 nya segelflygare årligen för att vi inte ska bli färre. Alltså behöver vi fördubbla antalet nya cert varje år! Men vem ska göra jobbet?
3. juni 2026/af Jens Trabolt

En ordentlig krammer af et VM

Det 40. VM i Częstochowa er slut. Polakkerne kan tage æren for, at blev en velorganiseret konkurrence uden ulykker. Fra Sverige, Norge og Danmark deltog 7 piloter, og de fik en oplevelse for livet. NORDIC GLIDING kom hjem med 2585 fotos fra VM…
1. juni 2026/af Jens Trabolt

Omskoling til SLG: Komplekst, Herligt, Farligt

Et selvstartende svævefly er et effektivt værktøj som gør piloten uberoende af slæbefly eller anden klub-infrastruktur. Men det er komplekse maskiner, workload øges dramatisk, og er man enten uopmærksom, dum eller urutineret eller alle 3 ting, er det nok det farligste fly i hangaren. NGs redaktør fik en formel omskoling i et af Sveriges bedste 2-sædede selvstartende fly.
29. maj 2026/af Jens Trabolt

DM med ja-hatten på

Vejrguderne var ikke specielt samarbejdsvillige for de 40 deltagere i årets DM for Standard- klub- og 15-meterklasse på Arnborg. Men takket være piloter og organisation med ”ja-hatten” på,  lykkedes det alligevel at finde 3 nye danmarksmestre.
26. maj 2026/af Jens Trabolt

Fra spil til energisystem – en svæveflyveklubs grønne omstilling

Midtsjællands SFK er i gang med en omfattende grøn omstilling støttet af Nordea-Fonden. Her kommer klubbens tidlige erfaringer fra projekt "Grøn Spydspids" og arbejdet med "Den Grønne Vindpose".
19. maj 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

MeteoGlider – små svævefly i videnskabens tjeneste

DMI, Danmarks Meteorologiske Institut tester små svævefly med indbyggede radiosonder. De kan vende retur til startstedet efter en rejse op i stratosfæren i 30 kilometers højde og reducerer derfor mængden af plast-skrot som ligger i naturen.
14. maj 2026/af Jens Trabolt

DSvU vil gerne høre din mening

DSvU vil gerne blive klogere på, hvordan man rekrutterer og fastholder medlemmer. Derfor har alle medlemmer og andre relevante personer fået tilsendt et link til en medlemsundersøgelse på mail. En stor andel har allerede svaret, men det er ikke for sent at være med, hvis du ikke givet dit input endnu.
12. maj 2026/af Jens Trabolt

2000 km med Arcus rundt i Norge

“Arnulf, det blir skikkelig bra vær de neste tre dagene! Jeg kjører til Starmoen nå!” Jeg og Christer hadde leid FjordGliding sin Arcus M til å fly med uken etter, men man må smi mens jernet er varmt, og værmeldingen var upåklagelig. Så når Christer ringte måtte vi kaste oss rundt, ta oss fri fra jobb og familie og sette kursen mot Starmoen. Arnulf Snekvik rapporterer fra 3 minneverdige dager.
11. maj 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Hvornår skal unge starte i svæveflyvning?

Hvornår er det rigtige tidspunkt at starte sin karriere i svæveflyvning? Både for eleven og for klubben? Er tidligt altid godt?
Næst-formand i DSVU Klaus Juhl gør sig her et par tanker om rekruttering, fastholdelse og ressource-prioritering på klubniveau.
8. maj 2026/af Jens Trabolt

Team Nordic i globalt showdown (på polsk)

VM for 18m, Åben og 2-sædet klasse holdes i Rudniki, Polen om få uger. Allerede nu er forberedelserne i gang for deltagerne fra Norge, Danmark og Sverige, hvoraf nogle får deres VM-debut.
4. maj 2026/af Jens Trabolt

Aero 2026: Kontrasternes land

Hver år holdes den store Aero-messe i Friedrichshafen. Det er en opvisning i alt hvad der kan flyve, og kontrasterne er enorme. I år gemte svæveflyvningen sig godt, men den var der!
29. april 2026/af Jens Trabolt

Fonde støttede Silkeborg Flyveklub

Den danske Silkeborg Flyveklub har netop fået 2 klubfly renoverede takket være fondsmidler fra bl.a Norlys Vækstpulje og Nordea-fonden.  Erfaringerne også fra andre nordiske klubber viser, at der er store muligheder i gennemtænkte fondsprojekter.
27. april 2026/af Jens Trabolt

”40% flyvning, 60% papirarbejde”

Hos Schleicher i Poppenhausen er man i disse dage travlt optaget med at typecertificerecertificere det kommende super-skib AS35. Det er en krævende proces, men det er ikke første gang, at verdens ældste producent af svævefly skal levere.
24. april 2026/af Jens Trabolt

Opinion: Fastholdelse starter med bedre rekruttering

Dansk svæveflyvning har i mange år haft en udfordring med faldende medlemstal. Det er ikke nyt, og det er heller ikke unikt for Danmark. Men når man kigger lidt nærmere på tallene, bliver billedet alligevel interessant. Klaus Juhl, Næstformand i Dansk Svæveflyver Union samt Formand i Øst-Sjællands Flyveklub kommer her med sit bud på, hvordan man revurderer klubbens rekrutteringstrategi
21. april 2026/af Jens Trabolt

Tålmodigheden blev belønnet – JS3 RES få dage fra godkendelse

For de cirka 150 ejere af Jonker JS3 RES, heraf cirka 15 i Norden, har ventetiden på, at det elektriske RES-system igen må flyve, været lang. I går kom der -  efter 10 måneders stilstand - en længe ventet besked om, at EASA har godkendt den nødvendige major change på motorsystemet.  For mindst en pilot kom beskeden som en kærkommen fødselsdagsgave.
16. april 2026/af Jens Trabolt

Jonker investerer i ny fabrik og motoropgradering             

De gode folk hos Jonker i Potchefstroom har nok at se til – certificering af JS2, JS5, ny vibrationsfri motor samt indflytning i en ny større fabrik er bare en lille del af de mange projekter som den sydafrikanske procent har gang i.
14. april 2026/af Jens Trabolt

Bånd mellem unge piloter

”Det er så fedt at sætte nogle rammer op, hvor unge kan komme ud og flyve fra en anden flyveplads end den de er vant til og så blive bedre piloter og få nye venner på tværs af klubber. Hvis vi kan gøre det med 16 deltagere i år, kan vi også gøre det med 30 næste år.”, lyder det fra formand i Danske unge svæveflyvere, Tobias Ebbesen efter den første påskelejr på Arnborg.
10. april 2026/af Jens Trabolt

Mere end bare en police: Hvordan HDI holder de nordiske svæveflyvere i luften

For mange forsikringsselskaber er General Aviation (GA) blot en lille niche i et stort excel-dokument. Men hos HDI Global Specialty i Stockholm søger man at være i nærheden af kunderne med skades-forebyggende projekter som fx sponsorater af mesterskaber med HDI Safeskies.
8. april 2026/af Jens Trabolt

Ottsjölägret 2026: bogsera två minuter, flyg i våg till 5000 MSL!

Årets läger var det 64:e i ordningen sedan starten 1961. Och i år dessutom exakt 40 år sedan Per Fornander satte svenskt rekord med en höjdvinst på 9 525 meter, och en absolut höjd av 10 096 meter! Skulle förhållandena upprepas i år?
2. april 2026/af Jens Trabolt

Nye medicalregler kræver læge i bagsædet

EASA har per 1. april 2026 strammet krav til LAPL og klasse 2-piloter. Det er ikke længere nok med medical i intervaller, i stedet skal der på alle flyvninger medfølge en læge i bagsædet for at højne sikkerheden.
1. april 2026/af Jens Trabolt

Ny flygsäsong, nya mål Ta silver-C!

En ny säsong står för dörren och det är dags att sätta upp mål för årets flygande. Får jag komma med ett förslag? Om du inte redan gjort det, så ta silver-C!
1. april 2026/af Jens Trabolt

Fra ambition til indsigt – vi skal høre alle stemmer

I min forrige leder skrev jeg om mottoet for den nye hovedbestyrelse: Ledelse i øjenhøjde – ambitioner i flyvehøjde. Nu tager vi næste skridt.
For ambitioner i flyvehøjde kræver viden i øjenhøjde; Derfor igangsætter vi i foråret en omfattende medlemsundersøgelse i alle landets svæveflyveklubber.
30. marts 2026/af Jens Trabolt

Sikkerhedsskum? Hvad er nu det?

Jagten på bedre cockpit-komfort afslørede for 17 år siden, at specielle skum-materialer i sæderne faktisk også kan reducere omfanget af skader ved havari. Diskussionen om ”safety foam” er siden dengang stort set blevet glemt. OSTIV, svæveflyvningens teknisk-videnskabelige organisation arbejder for øjeblikket på en ny frivillig sikkerhedsstandard som omfatter crash-sikkerhed for svævefly, og her er skummaterialer kommet på agendaen igen.
25. marts 2026/af Jens Trabolt

TEC Aviation Cadets og DSvU – et nyt samarbejde er på vingerne

De fleste kender nok til Danish Air Cadets – det fremgangsrige joint-venture mellem DSvU og det danske flyvevåben. Med udgangspunkt i de gode erfaringer herfra har et nyt projekt set dagens lys – TEC Aviation Cadets. I torsdags satte DSvU og TEC underskrift på en fremtid sammen hvor teori og praksis fra flyteknikeruddannelsen kobles med den virkelige svæveflyvning.
23. marts 2026/af Jens Trabolt

Søren Braes: “Ledelse i øjenhøjde – ambitioner i flyvehøjde”

I sidste uge bragte Nordic Gliding et portræt af mig i anledning af, at jeg er blevet valgt som ny formand for Dansk Svæveflyver Union. Jeg er både stolt og ydmyg over opgaven – ikke mindst fordi jeg overtager posten i en tid, hvor dansk svæveflyvning står over for nogle tydelige udfordringer.
20. marts 2026/af Jens Trabolt

Video: Udelanding med (for) små marginer?

Under en konkurrencedag i Klix, Tyskland rækker højden ikke til komme hele vejen hjem for danske Mogens Balsby. Han er flyvende i sin nye Jonker JS3 RES og vælger at starte motoren. Det mislykkes, og i den kraftige vind er Mogens tvunget til at benytte sig af den mark, han havde udvalgt sig på forhånd. Landingen er uden skader -  på trods af for små marginer.
Han beskriver her sine tanker, så andre kan lære af det. Hatten af for det.
18. marts 2026/af Jens Trabolt

”The Extreme Altitude Challenge”; Vågå levererade!

Under vecka 11 i nådens år 2026 anordnade Drammen FK det 35:e Vågå Wave Camp. Inför lägrets start var arrangörerna nervösa att de höga temperaturerna under dagen skulle smälta isen. Men det visade sig att frosten på natten höll isen relativt intakt, trots stora variationer i vädret. Från regn, snö och vind till de mest fantastiska vågorna. Vågå har allt. Rapport från Robert Danewid.
17. marts 2026/af Jens Trabolt

Radiopodcast: Hvorfor er svæveflyvere så glade?

Hvad er svæveflyvning? Er det dyrt og svært at lære? Hvorfor er svæveflyve-piloter så glade, og hvorfor er det, at det danske flyvevåbnen ser svæveflyvning som et godt fundament til unge piloter for en videre pilotkarriere? I denne special-edition af "Hjernekassen" har værten Anders Lund Madsen besøg af F35-jager- og svæveflyvepiloten CAI, ingeniør og svæveflyvepilot Morten Hugo Bennick og Jens Trabolt, svæveflyvepilot og redaktør af Nordicgliding.com.
12. marts 2026/af Jens Trabolt

Søren Braes: ”Made in Arnborg”

Søren Braes, 61, har fået svæveflyvningen ind med modermælken: Hans far, Ib Braes var en af de helt store svæveflyvere og organisatorer i sin generation. Med en solid livsballast giver Søren Braes den nu fuld gas i svæveflyvningen, både som pilot og i arbejdet for sporten som ny formand for DSvU.
Men hvem er Søren Braes egentlig, og hvad er svæveflyvning for ham?
11. marts 2026/af Jens Trabolt

Ottsjö og Vågå Wavecamp: “Holiday on ice” eller “surf’s up”?

De ikoniske fjeldflyvningslejre i Ottsjö og Vågå starter i morgen. Isen er tyk, men vejrprognoserne lover varmt vejr. Det kan give vand på isen – ikke den version af ”wave-camp”, som man ønsker sig. Men arrangørerne er jo svæveflyvere, og derfor ukuelige optimister, så mon ikke man finder en vej i vejrprognoserne?
6. marts 2026/af Jens Trabolt

Blandt Condorer i 7 m/s-termik. Med Kawa i Andesbjergene før SGP-finalen

Andes-bjergene i Sydamerika er formentligt et af de mest utrolige og krævende steder at flyve svævefly i verden. Santiago i Chile, beliggende for foden af disse mægtige fjeld bliver centrum for 2028-Finalen i den 13. Serie af Sailplane Grand Prix.
Polske Sebastian Kawa har vundet her før, og for nylig deltog han i en træningslejr samme sted. Her er hans vurdering af, hvad flyvning i disse specielle regioner kræver.
5. marts 2026/af Jens Trabolt

Quintus M endeligt EASA-certificeret

I knap 15 år har ejerne af Schempp-Hirth Quintus M ventet på en EASA-certificering. Men nu er det endelig lykkedes, takket været hårdt arbejde hos Schempp-Hirth. Nyheden kommer som en gave til ejerne.
4. marts 2026/af Jens Trabolt

Götapokalen til Niels Peder Møller

Niels Peder Møller fik tildelt DSvUs højeste udmærkelse, Götapokalen under weekendens repræsentantskabsmøde.  Det er velfortjent, for Niels Peder er en utrolig arbejdskapacitet og en yderst populær kammerat, lyder det fra klubkammeraterne i DASK og Vejle Svæveflyveklub. Frank Drinhaus fik desuden tildelt DSvUs Guldemblem for sit store arbejde med at sikre luftdygtigheden for de danske svævefly. 
2. marts 2026/af Jens Trabolt

Licenser, medicals och PMD

En ambition för europeisk segelflyg (och EASA) är PMD, Pilot Medical Declaration, där piloten själv deklarerar att han eller hon uppfyller standarderna. Men vad är skillnaden mellan en traditionell medical, t.ex. LAPL och PMD och vad är den historiska bakgrunden till det nuvarande systemet? Ordförande för Segelflyget, Robert Danewid, tar en titt på ett medicalsystem i desperat behov av modernisering-
26. februar 2026/af Jens Trabolt

Ryd kalenderen! SveDaNor-2026-kurserne er her!

Hvem vil ikke gerne opleve noget nyt, blive klogere og måske også udvide sit repertoire som pilot? Så book et af de mange SveDaNor-kurser i Sverige, Danmark og Norge, som hver især byder på nationale specialiteter. Der er ikke mange andre steder i verden man fx kan lære at flyve IMC med svævefly eller starte og lande på tilfrosne søer. Det er bare et lille udpluk af de mange spændende tilbud.
23. februar 2026/af Jens Trabolt

Janne Nordh: ”Sydafrika har potential”

Efter en produktiv sommar med 2 rekord i Sverige fortsatte Janne Nordh stilen och slog två nya rekord i Sydafrika.
Att detta var möjligt trots mediokert väder visar dock potentialen för att flyga i Sydafrika.
”Med en bra planering, rejäla stig, höga molnbaser och lite molngator/konvergenser så tror jag att man kan hålla en snittfart på över 200km/h på banor upp till 750km långa”, berettar Janne.
Här kommer "del 2" av hans rapport.
19. februar 2026/af Jens Trabolt

Conny Yu: ”Jag ville bli pilot, men hade ingen aning om vad segelflyg var”

”Det var tack vare att jag började på ett gymnasium med flyginriktning i Stockholm som jag fick klasskompisar som höll på med just segelflygning. Så jag följde med en gång under vintern och provade på motorseglare TMG, fyra månader senare så tog jag min första lektion i segelflyg! Numera utbildar jag nya elever i samma flygplan som jag själv lärde mig att flyga”, berättar Conny Yu om sitt liv i Östra Sörmlands Flygklubb
17. februar 2026/af Jens Trabolt

Digitale teoriprøver gør det enkelt

Digitale teoriprøver giver store administrative lettelser og giver hurtigt svar på prøvens resultater for deltagerne. DSvU tog hul på en ny æra med weekendens første digitale teoriprøver.
16. februar 2026/af Jens Trabolt

2025 – Jannes rekordår!

Med en EM-titel 2022 är svenske Janne Nordh den högst IGC-rankade piloten i Norden och är även känd för sin glupska aptit på långflygningar. Säsongen 2025 härjade Janne rekordlistorna ganska effektivt – med både 2 rekord i Sverige och 2 rekord i Sydafrika.
Janne har fått strikta order från NORDIC GLIDING att berätta om dessa flygningar – i 2 artiklar – den första artikeln som fokuserar på 2 rekordflygningar i Sverige kommer här.
10. februar 2026/af Jens Trabolt

Termik til 5400m; Eventyr i en brændende varm sommer i Australien

Matthew Scutter, manden bag SkySight, vandt det nylige australske mesterskab med forrygende hastigheder. Planerne om at rejse hjem efter mesterskabet blev dog lagt på køl, da en fantom-vejrprognose materialiserede sig – over 50 grader celsius over en stor del af delstaterne Victoria og New South Wales med termik op til 5400 meter! De bedste forhold skulle være i den øde mineby Cobar, fjernt fra alting, men belejligt beliggende nær enorme områder med fjendtligt terræn…
5. februar 2026/af Jens Trabolt

AK-11: 20 m og 2-sæder med revolutionerende dobbeltflap-system

En moderne vinge er et kompromis mellem ønsket om lav modstand ved høj fart og at bevare en lav stall-hastighed for at komme igennem certificeringskravene.  Men hvad hvis man nu kunne have en dynamisk profil som ændrer sig alt efter opgaven? Må vi præsentere projekt AK-11 med dobbeltflap-system.
3. februar 2026/af Jens Trabolt

Pas på canopy!

Låses canopy ikke, kan det åbne sig under starten med åbenlyse risici for både svævefly og slæbefly. Den norske Seilflyseksjon har undersøgt flere hændelser – ovenikøbet flere tilfælde med samme fly – og tilråder nu, at man maler canopyrammen orange.  Problemet er ikke bare isoleret til Norge, men ses også i Sverige og Danmark hvert år.
30. januar 2026/af Jens Trabolt

Hjælp med at gøre svæveflyvning sikrere: Ny undersøgelse om pilotskader

I dag eksisterer ingen centraliseret viden om hvordan piloter kommer til skade under havarier, og hvordan konstruktion og design af svævefly kan reducere omfanget af kvæstelser.  Svæveflyvningens teknisk-videnskabelige organisation, OSTIV, har lanceret en anonymiseret undersøgelse for, at vi som sport skal kunne få sikrere fly. Deadline for deltagelse er 30. Juni
28. januar 2026/af Jens Trabolt

Polarer: Skolefly og klub 20 M: Er glidetal vigtigt?

Ja og nej. Det er en diskussion med nuancer. NORDIC GLIDING fortsætter her serien med uafhængige glidetalsmålinger fra tyske IdaFlieg og DLR. Nu skal det handle om målinger af de klassiske 2-sædede fly de fleste kender fra klubberne; ASK 21, Twin Astir, Duo Discus og DG1000.
21. januar 2026/af Jens Trabolt

”Jeg har nok brugt over 1000 timer på det norske landskab”.      

Arne Martin Güettler er manden bag det nye landskab til Condor 3: Hans tidligere landskab til Norge var meget populært, og denne gang har han udnyttet alle muligheder for at give liv til det avancerede Condor 3. ”Jeg har ikke ført regnskab, men jeg har nok brugt over 1000 timer”, fortæller han.
15. januar 2026/af Jens Trabolt

Seilfly-Norge satser endnu engang på Grand Prix-succes

I 2024 var Seilflyseksjonen og Ole Reistad Senter vært for det første internationale event i Sailplane Grand Prix-formatet. Det blev som ventet en stor showcase for Norges herligheder. I juni går det løs igen i Norge.
13. januar 2026/af Jens Trabolt

Medicals op på minister-niveau    

Kan det nytte noget at sætte fokus på myndighedernes fejlagtige lovtolkning i medical-sager? Ja, måske. Den danske Transportminister er nu blevet involveret i medical-problematikken på baggrund af kritikken i en NG-artikel, og Trafikstyrelsen iværksætter nu en undersøgelse af egen sags-praksis. Det løser nok ikke hele problemet på en gang, men er måske et skridt i den rigtige retning for at komme tættere på en mere hensigtsmæssig anvendelse af EASA-regelværket.
12. januar 2026/af Jens Trabolt

Midtsjællands SFK bliver grøn nordisk spydspids med million-støtte fra Nordea-fonden

Elektrisk spil, solceller og ny certificeringsordning skal gøre svæveflyvning 100 % CO₂-neutral – og vise vejen for andre klubber, potentielt i hele Norden.
6. januar 2026/af Jens Trabolt

Kometen Ingeborg på rekordjagt i Sydafrika

På trods af sine bare 19 år har danske Ingeborg Andersen sat ambitionsniveauet højt. Hun printede samtlige danske nationale kvindelige rekorder ud på en liste, før hun rejste på flyve-safari i Sydafrika, og 100 km FAI rekorden ser allerede ud til at være i hus. Hold øje med Ingeborg!
1. januar 2026/af Jens Trabolt

Flygande klenoder på Ålleberg

Svenska Flygvapnet fyller 100 år 2026. Och det kommer naturligtvis att uppmärksammas med böcker, artiklar och flygdagar. På Ålleberg finns de äldsta (?) flygande (ex)militära flygplanen i Sverige. Två av dem är segelflygplan och det ena är byggt av ett företag som senare blev en del av SAAB.
26. december 2025/af Jens Trabolt

Glædelig jul ønsker NORDIC GLIDING

Endnu et år i logbogen! NORDIC GLIDING ønsker alle læsere, samarbejdspartnere og annoncører en glædelig jul og godt nytår
22. december 2025/af Jens Trabolt

Första Twin Shark i Norden!

Ulf och Martin Andersson från svenska Feringe SFK har fått Nordens första HpH Twin Shark levererad – ett extremt välflygande val i 20 m-klassen.
22. december 2025/af Jens Trabolt

EGU kunngjør viktig utvikling for lisenser og medisinske kontroller for seilflyging i Europa

Den europeiske seilflyunionen (EGU) har samarbeidet med andre luftsportsaktører og EASA om viktige utviklingstrekk og strategiske beslutninger for fremtiden til seilflyging og annen luftsport i Europa. Her kommer en julestatus fra norske Arild Solbakken, President i European Gliding Union (EGU).
22. december 2025/af Jens Trabolt

Købes: One Man rigging kit

Jeg søger et kit til min nyligt indkøbte LS1-f Neo OY SMX, som til dagligt skal stå opspændt i traileren.
18. december 2025/af Jens Trabolt

Erik solgte IT-virksomheden og startede flyværksted

Danske Erik Schultz fra Nordsjælland har i mange år haft interesse og ikke mindst talent for at opbygge havarerede svævefly ved siden af sit direktørjob i en IT-virksomhed. Nu har han solgt virksomheden og er gået ”all in” med drømmen om eget svævefly-værksted: Må vi præsentere Glider Service APS.
18. december 2025/af Jens Trabolt

Læserbrev: EU-regelforenkling og “Projekt Rekreativ- og sportsflyvning”

"De forslag vi kommer med, har størst chance for at blive til noget, hvis vi prøver at forstå det nuværende regelværk.
I det følgende vil jeg forsøge at se problemstillingen fra forskellige synsvinkler i håb om, at det kan inspirere til ”gode” forslag til regelforenkling. Her kommer en svæveflyvepilots tanker og drømme i forbindelse med EU’s opfordring til regelforenkling.
16. december 2025/af Jens Trabolt

100 km hjemmefra og 45 minutter til solnedgang? Intet problem!

Lørdag den 22. november satte 8 danske svæveflyvere kursen mod Veronica i Namibia for i 12 dage at prøve kræfter med verdens bedste termik i stort set frit luftrum.
15. december 2025/af Jens Trabolt

Leder: Året 2025 – en resumé

Julhälsning från Robert Danewid. "Ännu ett år att lägga till handlingarna. Hur var 2025 då? För mig personligen var det eländes elände när det gäller vädret. Under de 57 år jag flugit har jag aldrig flugit så lite och det beror helt på vädret. Men det dåliga vädret bör inte överskugga många av årets höjdpunkter, tx verksomhets-rekord på Ålleberg-skolen, ny Eurofox-bogserkärra och mange lyckade events som ELSKÅ 2 og Unga Talanger."
12. december 2025/af Jens Trabolt

Pipistrel Taurus giver kollektiv flyveglæde

Man ligger sjældent i front på slutgliddet med den særprægede Pipistrel Taurus, men til gengæld giver den uforfalsket og social flyveglæde for den norske ejergruppe bestående af Ole Petter Nyland, John Maxfield Steineger og Roar Johansen. Ud på tur, aldrig sur!
9. december 2025/af Jens Trabolt

Flyveklub: Afbureaukratisér medical-systemet

EASA, det europæiske flyvesikkerhedsagentur, har åbnet op for, at "vi i flyvemiljøet" kan give input til fremtidige regelforenklinger, som kan omfatte hele spektret af vores aktiviteter. Deadline er 31. december. Vi løfter her sløret for nogle af de første besvarelser. Ikke overraskende handler det om medicals!
8. december 2025/af Jens Trabolt

Världens bästa simulatorstol?

Mikael "Lillebror" Engström visade upp sin hembyggda 2-sitsiga simulatorstol på Segelflygets årliga konferens i Falköping. Stolen är resultatet av mer än 15 års evolution och är helt fantastisk. Du kan också väcka din inre nörd och bygga den själv!
3. december 2025/af Jens Trabolt

10 år efter: Holder FES-teknikken i Mini LAK?

I 2016 tog Norske Trygve Rushfeldt levering – som første i verden – på en Mini LAK FES. Nu er der næsten gået 10 år med flytypen som presser FES-teknologien til det yderste med selvstart. Fungerer motor og batterier fortsat?
28. november 2025/af Jens Trabolt

Første selvstartende MiniLAK i Danmark

I Norge findes der 2 styk af den lette selvstartende variant, men Jørgen og Stine Hansen fra Øst-sjællands Flyveklub er de første danskere som satser på ”13,5 m og elektrisk selvstart”.
27. november 2025/af Jens Trabolt

DG viser officielt DG1001RES

For næsten et år siden kunne NG som det første medie præsentere nyheden om, at DG arbejder på at implementere det elektriske selvstartende RES-system i DG1001. Nu viser DG flyet på hjemmesiden.
26. november 2025/af Jens Trabolt

Från paraglider till självstartande LAK       

Peter Jubel från Stockholms SFK är den första nordiska kunden att beställa en LAK 17 C FES. Han hoppas kunna ta sitt flygcertifikat nästa säsong!
21. november 2025/af Jens Trabolt

”We made this before Elon went crazy”

I hangaren står et startspil drevet af Tesla-batterier og -motor, og for at gøre det endnu mere vanskeligt med sofistikeret sensor-setup og styring af wiren. Er Tesla gået ind i svæveflyvningen? Nej, det er bare resultatet af rå power i et klubmiljø. NG skrev første gang om Herning SFKs vilde spilprojekt i 2022, og nu er det på tide gøre status; Har de opgivet? Nej, tvært i mod, for projektet tager form som planlagt.
18. november 2025/af Jens Trabolt

AS 35 flyver: Nyt kortvinget åbenklasse-fly

På ryggen af en kongeørn: Med jomfruflyvningen i denne uge af AS 35 understreger Schleicher deres bud på et nyfortolket åbenklasse-fly med præstationer i den absolutte topklasse.
14. november 2025/af Jens Trabolt

Luftfartsjurist: ”Trafikstyrelsens fortolkning af loven er samlet set ikke overbevisende”

For nyligt gjorde en NG-læser opmærksom på GDPR-problematikken i, at den danske trafikstyrelse nu rutinemæssigt kræver fuld journalindsigt ved medical-ansøgninger. I det følgende svar forklarede styrelsen, at der var fuld lovhjemmel for kravet. Så er spørgsmålet; Kan styrelsens fortolkning af lovgivningen klare et "serviceeftersyn"? Svaret er nej, når man spørger en ekspert i luftfartsjura og EU-ret.
13. november 2025/af Jens Trabolt

NG-læser: Er journal-indsigt under medical-ansøgninger på kant med GDPR-lovgivning?

Læserbrev: Hvor meget data behøver en myndighed for at vurdere en pilots egnethed? Må en myndighed frit botanisere i fulde journaler med dybt private og ofte irrelevante sundhedsoplysninger? Hvad sker der med disse data og hvem har adgang til dem? En NG-læser er bekymret over retssikkerheden for piloterne. Trafikstyrelsen, derimod, svarer her, at der er lovhjemmel for kravet om fulde lægejournaler.
11. november 2025/af Jens Trabolt

NG tester HpH Twin Shark FES

NG fløj prototypen med benzin-selvstart i 2017. Dengang konkluderede vi, at Twin Shark var blandt de fineste 2-sædede fly, vi havde prøvet. Nu har HpH monteret det succesfulde el-turbokoncept FES i næsen på hajfisken, og efter 2 testflyvninger i både svensk CU-termik og på et turbulent hang i Tjekkiet, er det bare at konkludere, at Twin Shark med FES er den bedste version.
6. november 2025/af Jens Trabolt

306 starter på en skolings-uge!

Inspireret af Øst-Sjællands Flyveklub besluttede de tre jyske klubber – Silkeborg, Herning og Vestjylland at arrangere og gennemføre fælles skolingsuge i uge 42. Det blev en bragende succes med i alt otte deltagende klubber, 14 elever og seks instruktører, og Herning Svæveflyveklub lagde faciliteter til arrangementet.
30. oktober 2025/af Jens Trabolt

Test: Schempp-Hirth Ventus 3E Sport edition

Schempp-Hirth er den sidste af de store producenter til at tilbyde en elektrisk selvstartende 18 m-variant. Har det været værd at vente på? NORDIC GLIDING blev det første medie til at testflyve den opdaterede Ventus. En begejstret Øjvind K. Frank rapporterer her om et meget vellykket koncept.
28. oktober 2025/af Jens Trabolt

Grounded i Danmark – flyvende i Australien!

Jørgen Thomsen fra Danmark havde kortvarigt hjerte-rytme-forstyrrelse en dag på flyvepladsen. Det groundede ham i flere måneder og kostede over 10 000 kroner i medical-regninger. Snart rejser han til Australien og har på en hjemmeside sat X ved, at han overholder kørekorts-standarderne. Så er han flyvende, self-declaration-style.
22. oktober 2025/af Jens Trabolt

Leder: Dags att byta namn till Svenska Veteransegelflygförbundet?

De flesta av oss kommer att flyga samma flygplan 2050 som vi flyger idag, och som vi flög med år 2000. Men vad innebär det för segelflygets image?
20. oktober 2025/af Jens Trabolt

Kim fik syn som en rovfugl, men mistede orienteringen i medical-junglen

Svæveflyve-piloten Kim Christiansen fra Danmark fik sidste år nye linser i øjnene. Synet er nu som en 18-årig, og han bruger ikke længere briller. Til gengæld har det været ekstremt tids- og energikrævende at finde vej i myndigheds-og regeljunglen. Konsekvensen? ”Jeg har nu valgt at stoppe som aktiv pilot”, fortæller Kim til NORDIC GLIDING.
9. oktober 2025/af Jens Trabolt

Polarer: Bang for your bucks i klubklassen del 2

Klubklassen er den prisbillige indgang til konkurrenceflyvning. Takket være handicap-kvotienter kan selv fly med et stort performance-spænd kan få en fair chance i et mesterskab. Men hvordan performer disse fly egentlig? Her er del 2, hvor vi gennemgår Idafliegs målinger af LS4, LS7, DG-300, Discus A/B, Standard Cirrus samt SZD-55.
2. oktober 2025/af Jens Trabolt

En medical-turists bekendelser

Kan man få sin medical i et andet land? Ja, det kan man. En dansk svæveflyvepilot prøvede det selv og blev hverken skadet på krop eller sjæl. EASA får skyld for meget i luftsportens deroute, men netop muligheden for trans-europæiske medicals er en god idé.
26. september 2025/af Jens Trabolt

Medicals: Tyskerne er sure!

På få dage har over 11000 tyske piloter deltaget i en underskriftsindsamling mod unødvendigt bureaukrati i medical-systemet. Nytter det mon?
24. september 2025/af Jens Trabolt

Polarer: Bang for your bucks i klubklassen: Del 1

Klubklassen er den prisbillige indgang til konkurrenceflyvning. Men hvordan performer disse fly egentlig? NORDIC GLIDING har i samarbejde med DLR og Idaflieg kompileret en liste over videnskabelige polar-målinger gennem tiden for de seneste flytyper ved klubklasse-VM. Her er del 1 som omfatter ASW 20, ASW 24, LS1 og LS3. Måske på tide at revidere opfattelserne?
22. september 2025/af Jens Trabolt

En Weihe kommer hem

DFS Weihe var det bästa och mest använda segelflygplanet i svenska tävlingar under 40- och 50-talen. De flesta SM plus två VM, ett världsrekord och flera svenska rekord under denna tid vanns av (svenska) piloter i Weihe. Weihe byggdes även i Sverige och nu ser det ut som om en av de svenskbyggda hittar tillbaka hem efter 65 år i diasporan.
17. september 2025/af Jens Trabolt

Unik chans for flygande Weihe i Sverige

Vill du vara med och stötta inköp av unik flygande Weihe till vårt museum på Ålleberg?
I juni blev vi varse att det fanns en svenskbyggd nyrenoverad flygbar Weihe till salu i Tyskland. Därför startar vi nu en gemensam insamling
17. september 2025/af Jens Trabolt

Første opdaterede ASK 21 B-model i Norden?

Danske Kolding Flyveklub har allerede en ASK 21, men for 3 år bestilte de en ekstra. ”Vores medlemmer vil gerne have et ukompliceret fly som de kan flyve, selv med lav rutine”, forklarer klubbens Thomas Dantoft. Nu er flyet leveret. Det ligner en ASK 21, men forbedringerne er talrige.
16. september 2025/af Jens Trabolt

VGC Rally 2025 i Hosin: Ett kaleidoskop av färger

I Vintage Glider Club är den stora höjdpunkten det årliga VGC-Rallyt man arrangerar, ofta med 40-100 deltagande veteransegelflygplan och flera hundra deltagande entusiaster. Fjärran från tävlingshets, här härskar upplevelser utan krav och att ha kul bland gelikar. Det sociala är påtagligt och viktigt. Nästan lika viktigt som att flyga. Bernt Hall rapporterar från det 52. Vintage Glider Rally i Hosin, Tjeckien.  
15. september 2025/af Jens Trabolt

Unga talanger är Segelflygets framtid

Under fem dagar i slutet av augusti, 22-26, samlade Segelflyget 15 av Sveriges unga talanger på Ålleberg. I fem dagar hade vi föreläsningar, presentationer, diskussioner och flög en massa.
11. september 2025/af Jens Trabolt

Peter Sommerlade 1957 – 2025

En gæv ven og klubkammerat er ikke hos os mere. Vores lune og altid hjælpsomme klubkammerat i Nordsjællands Svæveflyveklub og min ven og makker i flere svævefly, Peter Sommerlade, har forladt os. Mindeord af Jan Walther Andersen.
10. september 2025/af Jens Trabolt

OLC 1999-2025

OLC, Online Contest, har siden 1999 været en dynamo i udviklingen af svæveflyvningen. Nu nedlægger OLC virksomheden fra 22. september 2025. Den unge og frække afløser WeGlide står klar i kulissen, og man kan nu overføre sine OLC-flyvninger til den nye platform.
8. september 2025/af Jens Trabolt

Vi flyver den da hjem fra Polen!

Danske Carsten Lindberg var på sommerlejr med Nordsjællands SFK i Leszno. Da lejren var slut, besluttede han sig for at flyve klubbens Duo Discus hjem til Danmark.
3. september 2025/af Jens Trabolt

Oldtimer Rally er farve-fest på himlen

Et VM er en ørken af hvid komposit og teknisk monokultur. Retro-svæveflyvningen er den diametrale modsætning med enorm variation i konstruktion, farver og former. Både danske, svenske og tyske deltagere kunne fejre den levende svæveflyvehistorie under årets Oldtimer Rally på Arnborg. Endda i knald-vejr.
1. september 2025/af Jens Trabolt

ELSKÅ 2: Et generøst event

Onsdag og torsdag afholdt Segelflyget og NORDIC GLIDING ELSKÅ 2-eventet på Ålleberg og Falköping flyveplads. Gennem foredrag og konkrete testflyvninger fik de 40 deltagere mulighed for at lære mere om fremtidens startmetoder.
29. august 2025/af Jens Trabolt

Løsning på vej til groundede JS3 RES-ejere

Den 25. juni blev det forbudt at bruge det elektriske motorsystem på JS3 RES efter flere tilfælde af motorstop. Efter meget analyse og troubleshooting kommer producenten nu med en plan for at fikse problemet, som bl.a. handler om elektromagnetisk interferens.
26. august 2025/af Jens Trabolt

Kanon-program for Ålleberg-festival 27-28. august.      

Man kan opleve den spritnye elektriske TwinShark, FES-opfinderen Luka Žnidaršič, et dansk elektrisk spil, demo af AS 33 Me, Shark E, Dynamic 915 og Eurofox 915 og meget, meget andet. Temaet er enkelt – det er fremtidens startmetoder som gælder.
19. august 2025/af Jens Trabolt

Elektrisk TMG sætter ny verdens-højderekord

Den 12. august satte den schweiziske eksperimentelle TMG SolarStratos rekord med en flyvning helt op i 9521 m. Ambitionerne er dog endnu højere.
15. august 2025/af Jens Trabolt

”Ladies first”

Et kvinde-VM er et helt andet show end ”standard VM”. Her udkæmpes ikke direkte den 3.verdenskrig i luften af piloter med kniv mellem tænderne. Men tag ikke fejl, det er ingen feriekoloni når det skal afgøres, hvem som er verdens bedste kvindelige piloter.  
14. august 2025/af Jens Trabolt

Steen Peitersen 1963-2025

"Min gode ven og makker jeg delte fly med – Steen Peitersen er fløjet mod vest", skriver Mikkel Skold Hansen i dette mindeord om sin klubkammerat Steen Peitersen som gik bort alt for tidligt 31. juli efter kort tids sygdom.
8. august 2025/af Jens Trabolt

Termikens historie – del 2

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut? Här är del 2 af artikelserien.
6. august 2025/af Jens Trabolt

Termikens historia

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor. Visst finns det andra energikällor som hang och våg, men det är trots allt termik som är vår primära och viktigaste motor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut?
4. august 2025/af Jens Trabolt

Nordens nok ældste ASK 21 fylder 45 år

Den danske Værløse SFK var den første klub i Norden til at få leveret en ASK 21 i 1980. Det var første generation af skolefly i glasfiber, og det resulterede i mange bekymringer i miljøet; Hvordan skulle man dog lære eleverne at flyve, når flyet nærmest fløj sig selv og ikke kunne gå i spin? 45 år senere kan vi dog konkludere, at ideen med glasfiber-fly vist er kommet for at blive.
31. juli 2025/af Jens Trabolt

“Psykiska problem som pilot borde inte vara tabu”

Svenske Stefan Björnstam, 53, fick en begränsad medical trots att han mådde bra. Problemet är att tidigare flygläkare inte hade deklarerat Stefans antidepressiva medicin för nästan 20 år sedan.
25. juli 2025/af Jens Trabolt

Til salg: Grob 102 Astir Cs og Cobra-trailer

Grob 102 Astir Cs og Cobra-trailer til salg
21. juli 2025/af Jens Trabolt

Upside down – downside up: Kom til Aerobatic træningslejr.

Kalundborg Flyveklub organiserer en kunstsvæveflyvnings-træningslejr fra 23. august til 7. september 2025. Alle piloter, der ønsker at træne eller opnå tilladelse til grundlæggende og/eller videregående kunstsvæveflyvning, er hjerteligt velkomne til at deltage, skriver klubben i denne invitation.
21. juli 2025/af Jens Trabolt

DASK – nu med motor!

”Der faldt en sten fra mit hjerte, da jeg så flyet komme på vingerne igen efter 11 års stilstand”, forklarer Erik Jensen, som har doneret sin ASK 14 til DASK.  Efter et team af dedikerede DASK-medlemmer har efterset flyets motor kører den perfekt, og den 22. juni fløj den elegante OY-XGA sin anden jomfruflyvning.
15. juli 2025/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstartende Ventus 3 har fået typecertifikat

Schempp-Hirth var den sidste af de ”store producenter” til at præsentere et elektrisk selvstartende 18 m-fly, men fabrikken brugt tiden i designfasen på at tænke sig grundigt om. En stor og langsomt-roterende propel, større motor og opdateret kølesystem er nogle af hovedpunkterne i det modne design, som nu har fået EASA-typecertifikat.
9. juli 2025/af Jens Trabolt

”Medical-fornyelse blev næsten så dyrt som certifikatet”

For den danske pilot Michael Mix kostede et 3 år gammelt notat i lægens journal et besøg hos en psykiater og en gigantisk regning for en medical. Dette er ikke noget enkeltstående fænomen for flere casehistorier viser, at piloter ofte tvinges ud i unødvendige undersøgelser for at få fornyet medicals. ”Ude af proportioner” er vurderingen fra en ekspert.
1. juli 2025/af Jens Trabolt

Spilstartskursus på Arnborg aflyst

Det danske Svedanor-spilstartskursus på Arnborg 17-20 august er desværre aflyst. Der var en lille håndfuld tilmeldinger, som blev trukket tilbage grundet ændringer i jobsituation.
30. juni 2025/af Jens Trabolt

Motorsystem på JS3 RES grounded

2 incidents, hvor det elektriske motorsystem på Jonker JS3 RES, har svigtet i forskellige grader, fører nu til, at man grounder systemet, indtil man har løst problemet.
27. juni 2025/af Jens Trabolt

Henrik og Ålleberg-crewet fik Segelflygets Eurofox i luften

Segelflygets nye Eurofox 915 på Ålleberg kom i luften i går efter en omfattende byggeproces. Erfaringerne fra søster-flyet i Norge viser, at flytypen er både billigere, kraftigere og mindre støjende end de klassiske slæbefly som de erstatter.
26. juni 2025/af Jens Trabolt

Efter årets VM: Vilket flygplan ska man flyga om man vill bli världsmästare idag?

Det 39:e VM:et, i ”småklasserna” klubb, standard och 15 meter, har precis avslutats i tjeckiska Tabor. Det kan därför vara på plats med några spaningar och funderingar.
23. juni 2025/af Jens Trabolt

VM: At flyve mod de bedste i verden

VM for klub-, standard- og 15-meterklassen i Tabor, Tjekkiet, er slut. 7 danske og svenske deltagere fløj mod de bedste piloter i verden.
23. juni 2025/af Jens Trabolt

Nyt liv til gammel åbenklasse-legende

Nimbus 4 var konstruktøren Klaus Holighaus’ vision for et åbenklasse-fly med ekstrem performance. Nu har LZ Design og en række andre slovenske firmaer opdateret den gamle åbenklasse-legende med FES-motor og spicy interiør.  Med en stor batteripakke er over 100 km turbo-rækkevidde mulig.
18. juni 2025/af Jens Trabolt

Steffen er Arnborgs nye “Mr. Fix-it”

Steffen Ejstrup Kousgaard er ny centerchef på Svæveflyvecenter Arnborg. Han er 41 år gammel og har været svæveflyver siden han var 14 år gammel. Her er hans personlige historie.
13. juni 2025/af Jens Trabolt

There is no substitute for span – eller?

Hur står sig gamla öppna klassens superskepp mot de nya 18m flygplanen? Vi har ju sett vilka fantastiska prestanda JS 3, AS 33 och Ventus 3 har. Den stora skillnaden, förutom spännvidden, är att de flyger med avsevärt högre vingbelastning än öppna klassen. Men någon gång ska man ju kurva. Hur klarar sig JS 3 mot eta, ”kejsaren” i öppna klassen med 31 m spännvidd, när det gäller kurvprestanda? Läs bare denna artikel om du är en riktig nörd!
6. juni 2025/af Jens Trabolt

Polarer: Ældre åbenklasse-fly

Åben klasse er klassen stort set uden begrænsninger. Her kan konstruktørernes fantasi og ingeniørkunst få frit løb, og traditionelt har den åbne klasse altid fascineret svæveflyve-piloter overalt i verden. Der er noget majestætisk over disse fly med ekstreme spændvidder. Men hvor godt performer disse fly egentlig? NORDIC GLIDING fortsætter her polar-serien med et blik på den åbne klasse, hvor profiludviklingen bestemt ikke har stået stille.
6. juni 2025/af Jens Trabolt

NM: Klar, parat, flyv!

Der var NM på Starmoen I perioden 24-31. Maj. Perioden blev indledt med dårligt vejr, men så kom vejrguderne på bedre tanker og gav 3 flotte dage med lange opgaver.
4. juni 2025/af Jens Trabolt

Rhönsegler i luften på ny

Danmarks ældste Ka6 ”Rhönsegler” blev den 20. maj 2025 prøvefløjet efter mange års pause og en nyligt afsluttet hovedrenovering i Dansk Svæveflyvehistorisk Klub. Da flyet var nyt var det utvivlsomt det mest moderne og ydedygtige svævefly i landet – og med denne renovering kan DASK-medlemmerne fremover også nyde godt af Ka6’erens sublime flyveegenskaber.
30. maj 2025/af Jens Trabolt

Tom Erik Hole – 50 år med gyldigt certifikat

Tom Erik Hole (65) er norsk instruktør og "fast inventar" i Drammen Flyklubb. Til sommer fejrer han 50 år med gyldigt certifikat.
26. maj 2025/af Jens Trabolt

På langfart med et DM

Årets DM fejrede 60-års fødselsdag. Det blev fejret med masser af god, og ikke mindst udfordrende svæveflyvning for de 5 klasser. DM 2025 viste desuden en klar langfarts-trend: Vi flyver længere og på steder vi ikke har været før.
22. maj 2025/af Jens Trabolt

Ledare: Gliding 2050

Hur ser segelflyget ut 2050, om 25 år? Hur såg det ut år 2000, alltså för 25 år sedan? Själv tycker jag inte det är så väldigt länge sedan, och i det perspektivet är ju 2050 inte så långt borta. Så det är dags att börja spåna om framtiden.
19. maj 2025/af Jens Trabolt

Cirrus STD for sale

Cirrus STD fra 1975. serie 550B selges.
18. maj 2025/af Jens Trabolt