Siden jeg begynte med denne herlige sporten en varm sommerdag i 2008, har jeg med flere lenge tenkt at terskelen for å fly strekk-NM er skyhøy. Konkurranseflyging må være noe for de aller beste? De som har alle appene på tableten installert, kan XCsoar i blinde, har stålkontroll på MacCready-bruken, har svart belte i meteorologi og som synes det er like naturlig å fly med vann som oss som flyr uten. Som rookie i forsetet under NM i juni var vi flere som fikk våre øyne «opplyst» og som etter hvert tenkte: «men, dette går jo an!»
Rebbecca Hansen og Martin Bjørnebekk gjør sig klare for dag 2.
Tekst: Rebecca Hansen, Seksjonsleder S/NLF & pilot i Gardermoen Seilflyklubb / Foto: Kristyna Kachtikova.
Det er mange spørsmål som reiser seg når man ser på en stillestående eller nedadgående statistikk i seilflynorge. Hva skal til for at vi blir flere? Hva skal til for at vi klarer å rekruttere flere til å fly konkurranse? Hva skal til for at våre piloter forbli aktive livet ut?
En smart ting er å bli venn med realitetene, anerkjenne det man selv har «i huset» og så tenke kreativt med det man har av tilgjengelige ressurser.
Seksjonens «rookie»-prosjekt var et slikt påfunn som ble til på slutten av et styremøte med mål om at en strekk-newbie skulle få mulighet til å teste ut konkurranseflyging med en mentor og instruktør i baksete. Vil vi kunne på sikt se flere ta neste steg i sin pilotutvikling og senere bli å se på startlisten?
Kato Kvitne, en av våre beste strekkinstruktører meldte seg sporenstreks til tjeneste som rookie-instruktør og ikke lenge etter hadde rookiene Jon Sletvold, Einar Engelien, Tom Arne Melbostad og Lars Fostvedt meldt seg på til SportsNM (B-NM) og var klare for å pushe grenser og lære seg å fly oppgaver.
Rookie-instruktør Kato Kvitne. Kato gjorde en fantastisk flott jobb og Loset og coachet rookiene trygt gjennom blåtermikken.
Rookiepøs: Jon Sletvold la ikke skjul på at han er en nybegynner i dette faget!
Selv hadde jeg tatt ansvar for å praie Martin Bjørnebekk som strekkinstruktør og co-pilot til norgesmesterskapet på Starmoen klubbens Duo Discus.
Undertegnede og Martin Bjørnebekk klar i GSF.
Sølvrookie fra venstre: En meget fornøyd rookie Rebecca Hansen med Sin rookie-instruktør Martin Bjørnebekk, gullvinner Per Morten Løvsland og bronsevinner Henning Lassen.
Teamfølelse og positiv «kniving
Jeg er jo et konkurransemenneske og hadde sett for meg «hard kniving» fra målstart til målpassering etter en del historiefortelling fra mesterskap i utlandet hvor jeg fikk et inntrykk av at enkelte utøvere tok dette blodseriøst – at her skulle det satses om så med livet som innskudd! Det som skulle vise seg for min del var noe helt annet(!).
Konkurransen som kontekst satte heller en spennende ramme rundt flygingen som fikk oss heller til å prestere bedre og selv om vi fløy individuelt så føltes det som at vi var et stort lag som heiet på hverandre. «Der er Güettler igjen! Vent, hvor ble han av? Ser du han? Kom han seg opp igjen? Hva er det Svein driver med? Hvorfor går han den veien?
Noen ganger var det like spennende å følge med på konkurrentenes veivalg som seg selv de gangene man svettet over terrenget. Når vi hørte at enkelte meldte utelanding oppstod det en blandet følelse av «Yes!» og «Å nei, så dumt for han!»’
Hur minskar vi risken för ”midairs”? I Polen har man funderat en hel del på detta och jobbat med nya grepp. Sedan ett par år använder man ett helt nytt startförfarande plus att man förbjuder tracking i realtid
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/09/IMG_6989-FLARM-med-cirkler-udvalgt-Mid-air.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-09-20 14:03:352023-09-20 14:12:46“Polish Start”: Hur minskar vi risken för ”midairs”?
För nionde gången var jag steward på ett VM eller EM. Den här gången på junior EM i Danmark, där Arnborg, danska segelflygets center, tog emot 56 juniorer från 16 nationer, 36 i klubbklassen och 20 i standard, i början av augusti. JEGC är årets stora segelflyghändelse i Norden.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/09/IMG_5454-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-09-05 14:17:322023-09-05 14:23:25JEGC 2023: I huvudet på en gammal steward
Det blev Arne Martin Güettler som gik med sejren i det 2. FAI Virtual Sailplane Grand Prix som er en del af IGC og FAIs lovende Esports-koncept.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/09/IMG_9524-Arne-Martin-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-09-04 11:44:472023-09-04 12:00:30Norsk verdensmester i Virtual Sailplane Grand Prix
De europeiska mästerskapen för juniorer i segelflyg hölls i år på Arnborgs flygfält i Danmark. Drygt 50 piloter deltog och fyra tävlande piloter var kvinnor. Detta är en högre siffra än vad det brukar vara på tävling och motsvarar nästan 10% kvinnliga piloter!
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/08/371145858_1384840262245660_8344535130515745558_n-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-08-31 11:24:482023-09-01 11:23:38Kvinnorna som går emot stereotypen!
Deltagerne og arrangørerne af Junior EM på Arnborg viste klasse og kæmpede sig gennem til et gyldigt mesterskab trods svære vilkår. Men vigtigst af alt; havari-trenden blev brudt – ingen skader eller havarier.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/08/Glad-pilot-Jokubas-Motuza-Litauen-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-08-14 16:14:052023-08-15 12:09:29Junior-EM: Alle fly og piloter intakte
Uvejr, ekstremnedbør og vind har givet piloter og arrangører af mesterskaber i Europa en hård omgang.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/08/Foto-tom-jørgensen-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-08-09 15:43:042023-08-09 16:06:35Og så til sommervejret…
”Jeg skal lige ned til ham hver dag for at sige hej”. Det siger slæbepiloten Jannie Krogsdal om ”sin” kære Pawnee Yankee Yankee som nu står parkeret under en presenning på Arnborg. Flyets aktive karriere fik en brat opbremsning ved mødet med et læhegn nær Arnborg d. 7. juli. Skaderne betyder, at Yankee Yankee har nok desværre fløjet sit sidste slæb i en alder af 57 år.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/08/361406931_10232839559355672_4013829248211179285_n-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-08-03 12:18:252023-08-14 16:02:19Junior EM uden trofast slæbehest
Que? Trods fantastisk terræn og exceptionelt kraftig termik er Spanien stort set ukendt som svæveflyve-nation. Det forhindrede dog ikke en gruppe lokale entusiaster i at afholde kvindernes 12. verdensmesterskab i Soria.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/07/IMG_3938-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-07-26 10:18:592023-07-26 14:59:18Outsider-VM i Spanien
Junior-EM er lige om hjørnet på Svæveflyvecenter Arnborg. Sverige og Danmark stiller op med en stærk nordisk repræsentation, og specielt for Danmark skal det blive interessant at se om en eventuel hjemmebanefordel viser sig i resultaterne. ”Vi har det stærkeste Junior-team i årevis”, lyder det fra den danske Team Captain Emil Dalboe forud for Junior EM.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2023/06/BeFunky-collage.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2023-06-29 12:02:492023-06-29 14:35:22”Det stærkeste junior-team i årevis”
Einar Engevoll drømmer om å bli god på å fly strekk og konkurranser. (foto Kato Kvitne)
Lagånd og samarbeid
Som individualist fant jeg ut at jeg likte veldig godt dette samspillet i cockpit. Det var noe fint å ha en å diskutere strategier med, spekulere høyt sammen, gi tilbakemeldinger til, «sitte i samme båt» og eie beslutningene vi tok sammen selv om jeg ikke var fartøysjef og bare en «rookie». «Nå går vi!», «Hvis vi ikke får noe bedre, så tar vi neste boble!», og «En boble til så går vi rett på finalegliding!».
Martin måtte lide seg gjennom et par visdomsord når det så litt mørkt ut. «Hvert øyeblikk har noe unikt i seg – kunsten er å gripe det! Alt kan skje!» Og mye fikk man kjenne på i kroppen – alt fra kaldsvetting til sterke sommerfugler i magen. Veldig godt var det å sammen holde oss ansvarlig for de safety-marginene vi hadde satt oss.
Man kan ikke bli annet enn glad over å tilbringe en uke med disse dyktige og hyggelige folka!
Rune Hovda
Jo Inge Bjørø
Martin var utrolig god på å inkludere meg i alle veivalg og jeg opplevde at jeg var like ansvarlig og med på alt som han. Jeg opplevde vi klarte å maksimere flygingen i de rammene vi hadde.
Mitt beste minne fra NM-flygingen var uten tvil den vanskelige racing tasken som hadde vendepunkt på Tretten midt imellom to skarpe fjellsider. «Finner vi ikke noe her så må vi ut i dalen og starter motor, sa Martin og vi begge kikket bestemt på et skrått og gressgrønt landingsjorde.
Plutselig får vi øye på GLA som sirkler over åsen. Hvorfor sirkler Svein der? Hva er å finne på lesiden av hanget?! Takket være Svein Larsens termikksøk som merkelig nok ga løft i levinden foran oss, så slapp vi å lande nede i dalen. Martin klarte å kore oss opp tilbake i arbeidshøyde. Den dagen ledet vi som nr 2 sammenlagt og det hadde vi Svein Larsen å takke for!
To blide rookies fra Vestlandet deltok med sin dio discus: Thomas Spengler og Thomas Aas.
Takk til sponsoren vår Milvus!
Arne Martin Güettler fikk akkurat tørket flyet sitt ferdig til NM (efter kammeraten Øystein Bjørklunds vandlanding ved Notodden tidligere på året, red.). Han hang på oss og vi hang på Svein Larsen!
Mestring og læring i blåtermikk
Etter et vellykket NM på Starmoen gikk SportsNM av stabelen og Kato teamet opp med fire rookies fordelt på de ulike konkurransedagene.
Som første rookie uttalte Tom Arne Melbostad: “Jeg gledet meg helt vilt til en ordentlig strekktur, det å sette seg nye mål og lære seg hvordan utnytte forholdene”.
Etter krevende flyging i blåtermikk og sommervarmen, spør Kato hva Melbostad føler om første dag som rookie og han svarer blid og svett inn i kameraet: “I dag har jeg strukket mine grenser i marginale, men sikre forhold. Det går mye mer fremover enn jeg hadde trodd og kunsten er å tørre å pushe seg selv og jobbe mer med taktikk, fart og utnytte værvinduet”.
Einar som nettopp har fått sertifikatet sier at hans motivasjon er å lære seg å fly og fullføre oppgaver, mens Lars tilbringer for det meste tiden i baksetet med begrenset utsikt og tid til egenflyging. Han synes rookie-flygingen er en flott mulighet til å utvikle seg: “Jeg er instruktør i Gardermoen Seilflyklubb og det bli mye instruksjon og liten tid til strekk. Mitt mål er å kunne fly langt og legge bak meg nye distanser”.
Kato er enig i at rookie-flygingen har bydd på mye læring og mestring for rookiene selv om han skulle ønske seg bedre vær som læringsarena: “Litt krevende forhold, så når man selv må jobbe hardt med å forstå termikken er det utfordrende for en nybegynner, men det er mye læring og mål som er nådd. Rent pedagogisk ville jeg hatt mer forutsigbart vær”. Været får vi ikke gjort noe med, men er det ikke i nettopp krevende vær man blir god til å fly?
Sølvrookies! Her fra venstre Einar Engevoll, Lars Fostvedt og gullvinner Ingar Pedersen og bronsevinner Edoardo Jacucci
Uslåelige Per Morten klarte vi dessverre ikke å vinne over…
.., men Erlend Sørbye var gøy å slå i sin legendariske og langvingede GDM.
Rookie-flyging ga sølv!
Selv om læring og mestring er målet og er det viktigste, er det gøy å få pallplassering. Det var kjempestas å få sølv i NM og ikke minst se at rookiene med «team Kato» tok andreplassen i SportsNM i en krevende konkurranseuke med masse blåtermikk!
En ting er sikkert, og det er at det er stor sannsynlighet for at samtlige har blitt bitt av strekk-basillen i en eller annen form og at konkurranseflyging og strekkflyging ga mersmak. Neste år håper jeg og seksjonen å se flere rookies og klubbfly påmeldt til samtlige cuper og norgesmesterskap. Hvem vet – kanskje en rookie etter hvert klarer å gi våre dyktige gullvinnere hard konkurranse i toppen?
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/IMG_3694-udvalgt-1200-x.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2020-02-26 11:11:352020-04-03 15:50:47Bog:”Flyg som svalor, tranor eller Gööken”
12. juni 2016, Vidar Stener Ingebretsen og 1026 kilometer mellom regn, snø og haglbyger i ASH 31 Mi.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2016/12/IMG_1254-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2016-12-25 12:51:242022-11-24 13:27:151000: The big one
"Petras drar på full gas med klaffen infälld och vi börjar skörda och mala säd. Till slut ser man inget framåt. Jag stirrar förtvivlat på fartmätaren som tycks fastnat på 60 km/h."
Interessant? Jo, här är Robert Danewids berättelse om en ekstrem utelandning under Baltic Cup i 1989, hvor Litauen forfarende var Sovjet-okkuperad.
https://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2022/04/665077680.101531-udvalgt.jpg6301200Jens Trabolthttps://nordicgliding.com/wp-content/uploads/2020/02/nordic-gliding-logo-invert.jpgJens Trabolt2022-04-21 15:16:192022-04-21 15:18:12Litauisk utelandning – Nedslag i loggboken
Nordic Gliding bruger cookies til at forbedre din oplevelse af websitet. Du accepterer vores cookies, hvis du fortsætter med at bruge nordicgliding.com Cookie indstillingerOK
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.