Test: Schempp-Hirth Duo Discus FES

Duo-Discus, en av de vanligaste tvåsitsarna i Danmark, Norge och Sverige, är ett populärt och fantastiskt segelflygplan. Nu har man tagit det naturliga steget och försett även Duo-Discus med FES. Och då kallas den rätt och slätt Duo FES. Naturligtvis har Duo FES stått högt upp på NGs ”test bucket list” i mer än ett år. I mitten av maj fick vi tillfälle att resa till Slovenien och både besöka FES-fabriken och flyga Duo FES. Det ultimativa klubb 2-sitsar?

Tekst: Robert Danewid / Fotos: Jens Trabolt, Robert Danewid

Luka Žnidaršič provkör FES-motorn.

Link to automatic translation

Duo-Discus, en av de vanligaste tvåsitsarna i Danmark, Norge och Sverige, är de facto ett ”gammalt” flygplan. Det flög första gången 1993 och har hittills byggts i mer än 730 exemplar och i flera versioner. NG har skrivit om Duo-Discus tidigare. Senast i en stor jämförelse med DG-1000;

NG tester: Duo Discus vs i DG 1000 – Showdown i 20-meterklassen.

Duo-Discus har ju dessutom funnits i många år som turbo med Solo motor. Schempp-Hirth har alltid varit visionära. SH var de första att anamma Oehlers turbo-system i sina flygplan på 80-talet. De var även en av de första tillverkarna att anamma FES systemet (LAK var dock först).

Man kan få både Discus 2 C och Ventus 3 med FES. Och Discus 2 C FES har blivit populär. Discus 2 C FES och AS 34 Me är i samma segment, d v s elektriska motorer och ”klasslösa”, men säljer ändå bra. Inget för den inbitne tävlingspiloten, men för sträckflygaren, den som flyger OLC och RST, är de perfekta flygplan. Alltså flygplan för ”vanliga” segelflygare. Sådana behöver vi!

Test: Discus 2c FES

Duo-Discus är ett populärt och fantastiskt segelflygplan, vilket ju framgår av antalet byggda flygplan. Nu har man tagit det naturliga steget och försett även Duo-Discus med FES. Och då kallas den rätt och slätt Duo FES. FES systemet i Duo FES är samma som i DG-1001 e neo, som NG testade 2020 (link til test)

Duo Discus med FES

FES systemet utvecklades av Luka Žnidaršič och hans firma LZ Design i Slovenien. Första flygplanet med FES, en LAK 17, flög 2009. FES står för Front Electric Sustainer. Enligt Luka kom namnet till under en kväll på puben med segelflygkompisar. LZ Design bildades 2010 och idag, våren 2022, flyger mer än 300 segelflygplan med en FES motor. FES är ett turbo system, men lätta segelflygplan kan självstartas, t ex Silent och Mini-LAK.

Læs fabriks-portrættet af LZ Design og hele historien om FES-konceptet her 

Motorkonceptet från LZ design är alltså väl utprovat. Det väger ca 10 kg inklusive motor, propeller och bladinfällning. Motorn har företaget konstruerat själv (egentligen Lukas far). De två, seriekopplade, Li-Po batterierna kommer från företaget Kokam, är på ca 40 Ah vardera och ger en effekt av ca 22kW eller nästan 30 hk. Båda batterierna innehåller 4,2 KWh energi och opererar mellan 90-116 V. De väger 15.7 kg stycket. Hela systemet väger alltså drygt 40 kg. Det är ungefär vad en ”Solo-turbo” med full bensintank väger. Propellern har en diameter av 1.02 m.

Eftersom Duon är en tung tvåsitsare, max flygvikt är 750 kg, är nuvarande batterikapacitet inte optimal. Nya batterier med energi på 8.9 kWh är på gång. Vikten ökar då till ca 20.5 kg per batteri. De ger en dramatisk ökning av effekten. De nya batterierna väger alltså 25% mer och ger en fördubbling av energin. De är också fysiskt större. LZ Design jobbar med dessa batterier, som även kommer att användas i DG-1001 e.

Motorn i sig kostar ca 3 500 € och de små nuvarande batterierna, två stycken 8 000 €. Och så ska det byggas in med kablar, instrument etc.

Hela FES-systemet (motorfundament, elmotor och propeller med spinner) utom batterier i testbänk. Större än så här är det inte

Test-teamet in action med Duo Discus FES på Lesce.

Duo FES prototypen flög redan i början av 2021 på Hahnweide i Tyskland. Därefter togs den till Logatec i Slovenien där LZ Design huserar. Vårt intryck är att Duo FES togs fram på initiativ av Luka Žnidaršič, han har flugit den regelbundet sedan den kom till Slovenien.

Duo FES fick rubriker när Luka med co-pilot i januari 2022 flög 1 300 km i våg längs adriatiska kusten med flygplanet. Start i slovenska Postnoja och brytpunkter i Kroatien och Bosnien. Sedan vann Luka FCC i slovakiska Prievidza i början av maj. Att Duo-Discus har fina prestanda visste vi och nu vet vi också att FES pappan Luka är en duktig segelflygare.

Duo FES. Notera att noshjulet är borta. Man kan fundera över vilket som ger mest motstånd – noshjulet eller propellern.

Propellern i infällt läge ger så klart ett större motstånd än en ”ren” nos. Det finns flera mätningar och LZ säger själv att man får en reduktion i prestanda som motsvarar en glidtalsförsämring av 1.3 enheter. Är det mycket? Som jämförelse ger en öppen ventilationslucka i huven en försämring av ca 0.5 glidtalsenheter. I Duo FES har man tagit bort noshjulet. Och frågan är vilket som ger mest motstånd? FES-propellern eller noshjulet? I min värld är prestandaförsämringen helt försumbar. Mer om det längre fram.

FES-systemet är alltså ett riktigt smart system. Men så har Luka Žnidaršič också vunnit, förutom flera industripriser, OSTIV Prize 2017, en av segelflygets högsta utmärkelser för tekniska och vetenskapliga innovationer, för FES systemet.

Naturligtvis har Duo FES stått högt upp på NGs ”test bucket list” i mer än ett år. I mitten av maj fick vi tillfälle att resa till Slovenien och både besöka FES-fabriken och flyga Duo FES. FES-fabriken och FES systemet beskrivs noggrannare i en separat artikel.

Steg upp klockan halv fyra på morgonen för att flyga till Venedig via München. Efter 1.5 tim försening i München och efter 200 km i en Fiat 500 anlände vi till FES-fabriken i Logatec vid halvtretiden. Vi trodde vi skulle flyga från Postojna nära Logatec. Men Duon stod parkerad och klar för flygning i Lesce-Bled, nordväst om Ljubljana. Så ytterligare en timme i Lukas BMW 530 (något bättre än Fiaten…).

Alpski Letalski Center Lesce, d v s alpina segelflygcentret Lesce

Lesce-Bled var ett kärt återseende för mig. Här var jag i september 1970 under VM i fallskärmshoppning (min far höll på med sådant). Bled var och är en stor segelflygklubb i Slovenien. Då var Slovenien en del av Jugoslavien. 16 år gammal fick jag flyga med en Blanik och minsann, stod inte just den Blaniken i hangaren!

Luka hade säkrat batterierna med en lastrem i bilens bagageutrymme. “Om man råkar ut för en olycka eller välter med bilen vill man inte få de tunga batterierna i huvudet”, var hans resonemang.

Luka lyfter upp ena batteriet med förvaringsbox. Batteriet väger 15.7 kg

De två batterierna på plats i kroppen med sina låsningar. Nu ska kablar för ström och systemkontroll kopplas in.

Vi förberedde Duon för flygning. Batterierna, som förvaras i speciella lådor monterades och kopplades till. De är placerade i det som är motorrummet i turboversionen. Men luckan är avsevärt mindre än motorluckorna i turboversionen. Det är en del saker att tänka på och kontrollera när batterierna ska kopplas in. Luka hade uppenbarligen respekt för systemet när han kopplade till alla kablar och checkade dem.

Överlag kan man konstatera att FES systemet är enkelt att använda (precis som alla elektriska drivlinor) men det ligger mycket ”tänk” bakom speciellt batterisystemet och kraven på säkerhet (och då speciellt brandrisken – thermal runaway). I ”vanliga” turbosystem är det ju tvärtom. Här är systemet enkelt men det är ganska komplicerat att använda. En smart detalj är att man kan inte starta FES motorn med öppen huv.

 

Flight Control Unit byggs av LX NAV och har en riktigt bra UI (user interface). En smart detalj är att man kan inte starta FES motorn med öppen huv. Man får en varning om öppen canopy skriven i rött.

Vi bogserade efter en Pawnee med Bostjan Pristavec, Sloveniens bäste segelflygare och VM-pilot, som bogserförare.

Luka rekommenderar att man alltid provkör motorn på marken för att säkerställa att allt fungerar. En fördel jämfört med ”vanliga” turbo, där det ju inte är möjligt.

På flygfältet skolade man intensivt med en ASK 21 och även några DG-101 G var i luften. Starterna skedde, förmodligen av ren lathet, i medvind på asfaltbanan. Vädret var inte det bästa och Bostjan drog oss ”aggressivt” för att hitta lite termik. Och minsann inne i en gryta bland fjällen steg det lite, där det inte borde stiga (se video). Vi kom fram till att det var en rotor. Vi kopplade på 800 m och kurvade upp oss till 1800 m QFE (fältet ligger på 500 m MSL).

Duo FES flyger som vilken Duo-Discus XL som helst, d v s väldigt fint. Och det har vi skrivit om många gånger. Jag kunde konstatera att Slovenien är ett vackert land även från ovan.

Propellern ligger väl an längs nosen. Kopplingen är flyttad längre ner under nosen. Hålet i spinnern där den brukar sitta fungerar istället som luftintag för kylning av elmotorn.

Duo Discus FES på Lesce.

FES är enkelt att använda

Så till FES systemet. Det är alltså väldigt enkelt att använda. Man börjar med att slå till FES Master Switch, som är en stor röd brytare. Detta kan man givetvis göra tidigare, t ex om man riskerar utelandning. Då är systemet klart att starta upp direkt. Man kan också redan i förväg slagit till brytaren på FCU (Flight Control Unit), den kan alltid vara tillslagen.

Därefter vrider man ”gasreglaget” till höger och motorn startar och varvar upp direkt, propellern fälls ut av centrifugalkraften (fast det är väl brist på centripetalkraft). Max varvtal är ca 4800 rpm (då blir varvtalsindikatorn på FCU gul). Max effektuttag är ca 20 kW. Men, som vi beskrev i vår test av DG-1001 e, flyger man annorlunda med FES än med en Solo-turbo. Med FES använder man motorn för att ”förlänga” sina glid. Läs mer om det i DG-1001 e artikeln. Eftersom systemet är samma som i DG-1001 e är också prestanda desamma.




FES under gång. FES Master Switch, den röda brytaren till höger, är tillslagen. FCU visar 3700 rpm, 7 kW, 104 V i batteriet och ett strömuttag på 69 A.

Med ca 3 700 rpm och ett effektuttag runt 7 kW kan man hålla höjden. Vid full gas, 4800 rpm, stiger Duon som vilken turbo som helst, d v s inget upphetsande! När vi testade DG-1001 e var det lugn luft och vi flög i planflykt till batteriet var tomt. Alltså med ett effektuttag av 7 kW. Gångtiden var då 29 minuter och ca 50 km distans. Och det finns ingen anledning att tro något annat än att Duo FES har samma kapacitet. Med de nya batterierna blir kapaciteten avsevärt högre.

Ljudnivån är behaglig, hörselskydd behövs ej. Men man får höja rösten om man vill prata med kollegan. Motorn värms upp under drift. Vi kom upp i knappt 50 grader. Det innebär att man faktiskt har lite kabinvärme i främre sitsen!

När man ska slå av motorn vrider man gasreglaget fullt till vänster och motorn stannar direkt. Därefter vrider motorn automatiskt propellern till rätt läge (aligning propeller), som man får information om på FCUn. Detta tog flera försök. I den DG-1001 e vi testade gick det fortare. Förmodligen är detta en fråga om intrimning av systemet. D-KXLF är ju en prototyp.

När man ”vrider av” motorn får man meddelande om att propellern ställs i rätt läge.

FES FCU kan via CAN bus dupliceras till en LX9xxx för större och bättre display. Men det ger egentligen inget mervärde.

Lowpass längs banan i Lesce-Bled med motorn på.

Flygning 2 var dagens sista flygning och under mycket svaga förhållanden. Luka och NG-redaktör Jens flög 1,5 timme och använde cirka 30 % av batteriets kapacitet för att stödja flygningen. Utan FES hade det blivit en betydligt kortare flygning.

Lite kvelds-sightseeing for FES-motor i planflykt. Jugoslaviens ex-præsident Titos palads ligger vid sjön!

Jag startade motorn fyra gånger och så en gång på slutet för en photo session. Det var turbulent i luften, rotorer, hang och termik. Allt i en enda blandning som gjorde att det inte var enkelt att segelflyga. Det gjorde också att det var svårt att testa effektbehov vid planflykt, som när vi testade DG-1001 e. Men, som beskrevs ovan, det finns ingen anledning att det skiljer sig från DG-1001 e.

Barogrammet från vår testflygning. Rödmarkerade delar är när vi körde motorn, alltså vid fem tillfällen. Vid ett tillfälle var det för att testa stighastigheten och vid tre till fällen för att se effektbehovet vid planflykt, vilket inte gick p g a turbulens. Sista tillfället var för ”photo session”.

Det positiva?

FES systemet är, enligt min uppfattning, det enklaste och mest användarvänliga ”turbo-systemet” på marknaden. Dessutom det säkraste och det mest miljövänliga. Men så var det det här med prestandaförsämringen. Jag menar att det inte har någon betydelse. Som vanlig dödlig segelflygare flyger man mer avslappnat med FES om det börjar luta åt utelandning, som ju alltid är adrenalinhöjande.

Med en FES kan jag slå på masterswitchen i god tid och när det är dags att ”ge upp” startar jag motorn och puttrar iväg. Ingen höjdförlust. Jag kan alltså flyga betydligt mer avslappnat. Hur räknar man ut prestandatillskottet av det?

Naturligtvis måste man räkna med felfunktion här med. Men FES har avsevärt mindre rörliga delar än ett Solo-system, så sannolikheten för någon felfunktion är väldigt låg.

Med en Solo-turbo ser startförfarandet i princip ut så här (worst case, det finns ju bättre varianter, som t ex Schleichers Es system); motor ut, propellerbroms av (om sådan finns), tändning till, dekomprimera, släpp dekomprimeringen när propellern snurrar, när motorn tänder ta ner farten. Man förlorar, om man är vältränad, i bästa fall 50-70 m på hela ”övningen”. Puh!

När man ska ta in propellern så är det lika enkelt med FES som vid motorstart. Vrid ”av” gasreglaget. Punkt slut. Man kan alltså lägga all koncentration på att svänga in och centrera i en termikblåsa. Med en Solo turbo ska man slå av tändningen, propellerbroms till när propellern stannat (om sådan finns), milla propellern i rätt läge och fälla in den. Och samtidigt ska man kanske försöka kurva in i en termikblåsa.

Intet negativt? Jo, selvklart

Nu har jag skrivit mycket om hur fantastiskt FES är. Finns det inget negativt att säga? Jo självklart. Men det har mer med eldrift att göra. Att hantera batterier och höga strömstyrkor är ju i sig själv potentiellt farligt. Något som vi inte är vana – än – att hantera i segelflyget. Batterierna måste hanteras mer varsamt än ”Biltemas blyackar”, som vi normalt använder för avioniken. Det är alltså viktigt att noga läsa och förstå driftsanvisningar och manualer samt att förstå vad som kan gå fel.

Men som jag skrev har ingenjörerna tvingats att designa systemen med hög säkerhet och ta hänsyn och påvisa många fler faktorer än vid en Solo motor. För piloten är det mycket enklare att använda en elektrisk drivlina än en ”otto-motor” medan ingenjören har fått ”tänka till” betydligt mer och lägga mer krut på systemdesignen. Och så ska det ju vara! Men lik förbannat kan det ju gå fel, och kommer att gå fel. På samma sätt som vi såg en hel rad nya sätt att haverera när vi började flyga SSG/SLG på 80-talet, kommer vi säkert att ”uppfinna” en rad olika ”elektriska haverier”.

Det finns nu två kompetenta tvåsitsare med FES, DG-1001 e neo och Duo FES. Och nyligen har det även presenterats en PW-6 med FES, en ren skolkärra. Fler lär komma. Enligt den jämförelse vi gjorde förra året mellan Duo och DG-1000 är DG ett mer mångsidigt flygplan. Men, då Duon används nästan uteslutande till sträckflygning, är potentialen i detta segmentet för Duo FES större än för DG-1001 e.

Vi har funderat varför Duo FES ännu inte finns med som en variant av Duo-Discus på Schempp-Hirths hemsida, den flög ju för ett och ett halvt år sedan. Det troligaste svaret är att man väntar på att de nya större batterierna ska bli certifierade och installeras. När detta väl är gjort är jag säker på att Duo FES kommer att vara en storsäljare. Men tyvärr tar det säkert minst ett år till.

Eldrift, och framförallt FES i klubbdrift, är en del av framtiden!

Data Schempp-Hirth Duo Discus (prototype)

Spændvidde 20 m

Vingeareal 16,40 m2

Sideforhold 24.4

Længde 8,73 m

Tomvægt ca 495 kg

Maks. Vægt 750 kg

Vingebelastning ca 34,5 – 45,7 kg/m2

Vne 250 km/h

Bedste LD 46 (med foldet propel ca. 45)

Propel  LZ Design

Motor LZ Design Brushless

Max power 22 kW

Continuous power 18 kW

Voltage range 90 – 116 V

Batterier (for protoypen) LZ “Gen”2” Li-Ion total 4.2 kWh

Pris for flyet Ikke endnu publiceret

Flere test-artikler

NG tester HpH Twin Shark FES

NG fløj prototypen med benzin-selvstart i 2017. Dengang konkluderede vi, at Twin Shark var blandt de fineste 2-sædede fly, vi havde prøvet. Nu har HpH monteret det succesfulde el-turbokoncept FES i næsen på hajfisken, og efter 2 testflyvninger i både svensk CU-termik og på et turbulent hang i Tjekkiet, er det bare at konkludere, at Twin Shark med FES er den bedste version.
6. november 2025/af Jens Trabolt

Test: Schempp-Hirth Ventus 3E Sport edition

Schempp-Hirth er den sidste af de store producenter til at tilbyde en elektrisk selvstartende 18 m-variant. Har det været værd at vente på? NORDIC GLIDING blev det første medie til at testflyve den opdaterede Ventus. En begejstret Øjvind K. Frank rapporterer her om et meget vellykket koncept.
28. oktober 2025/af Jens Trabolt

Test: Dynamic WT9.16: “Kan du be han slepe lavere, så jeg får med Lifjell i bakgrunn?”

I fjor testet NORDIC GLIDING en Dynamic med 143 hk Rotax 915 mot en Super Cub, og det nye flyet viste betydelig bedre ytelse som slepefly. Men hvis power er bra, så er mer power enda bedre; Nå er Dynamic tilgjengelig i en "ekstra hot" versjon med 160 hk! 11. mai var det et samarbeid mellom Nome Flyklubb og Sportsfly.no som gjorde det mulig å besøke Aerospool sin demo slepefly WT9.16 Dynamic. Dette flyet har en Rotax 916 installert, med 160hk, og er i skrivende stund det eneste i sitt slag.
14. juni 2024/af Jens Trabolt

NG tester Dynamic WT9.15 GTi

Med Pawnee og Super Cubs som nærmer sig pensionen, er jagten er gået ind på det næste slæbefly. Ikke mindst hos forbundene i Norge og Sverige som har købt Eurofox med 141 hk Rotax. Men Dynamic WT-9 leveres også med samme kraftige motor. Du’r den? NORDIC GLIDING har testet det mod den på papiret mere motorstærke 180 hk Super Cub fra Ålleberg. Resultatet imponerer.
12. oktober 2023/af Jens Trabolt

Eurofox med store muskler – erstatning for Pawnee?

En delegation fra Seilflyseksjonen rejste til England i starten af maj måned. Missionen var klar – at vurdere om slæbeflyet Eurofox med den stærke 141 hk-motor er nogen værdig erstatning for den gode gamle Pawnee.
17. maj 2023/af Jens Trabolt

Test: AS 33 Me – “Dreamglider”

Nordic Gliding har skrivit flera artiklar om Schleichers ”Me-koncept”. Mest av den anledningen att segelflygets framtid är elektrisk och Schleicher ligger långt framme i elektrifieringen av segelflyget. Nu har vi - som första media, testat AS 33 Me som är Schleichers nyaste produkt. Den sofistikerade tekniken i drivlinan och den eleganta integrationen är summan av fabrikens erfarenhet av elektrifiering hittills. AS 33 Me är en fröjd att flyga, rapporterar Robert Danewid.
27. april 2023/af Jens Trabolt

Test: LAK 17C FES – banbrytare med FES, nu med självstart från marken!

Man unnar verkligen de litauiska entusiasterna i LAK all framgång. Möjligen att de tre 3:orna i 18-m klassen - Ventus 3, AS 33 och JS 3 - är marginellt bättre. Men bara ytterst lite. Speciellt de som kanske inte aspirerar på VM-titlar får här ett mycket gott och väl fungerande alternativ till en mer överkomlig kostnad.. Och produkten vi testat, LAK17C FES ger verkligen mycket glädje för pengarna kan vi säga redan från början.
2. marts 2023/af Jens Trabolt

Test: ASW 28 B – Nygammal standardkärra i ny tappning för klubbruk

Den första ASW 28 B levererades i slutet av juli till Rhönflug Fulda (RFF). I början av oktober besökte jag Poppenhausen. Nordic Glidings chefredaktör hadegett mig i uppdrag att flyga 28 B. För hur man än vänder och vrider på det är ASW 28 B det första som hänt i standardklassen på mer än 20 år, även om flygplanet inte saluförs som ett ”standardklassflygplan”. Frågan är så klart; vem köper ett sådant flygplan?
28. oktober 2022/af Jens Trabolt

Test: ASH 25 vs Nimbus 4D – “There is no substitute for span”

Långa vingar har alltid fascinerat segelflygare. Robert Kronfelds Ku 4 Austria (med öknamnet Elefant) från 1931 hade 30 m spännvidd. Det rekordet stod sig till 2000 då eta med 30.9 m spännvidd flög. Jag tror att de flesta segelflygare någon gång drömt om att få flyga, och kanske äga, ett flygplan i öppna klassen. Det är ju det bästa av det bästa.
Denna artikel handlar om två av de mest byggda och populära flygplanen i öppna klassen, tvåsitsarna ASH 25 och Nimbus 4D. Vad ska man köpa?
3. oktober 2022/af Jens Trabolt

Test: Schempp-Hirth Duo Discus FES

Duo-Discus, en av de vanligaste tvåsitsarna i Danmark, Norge och Sverige, är ett populärt och fantastiskt segelflygplan. Nu har man tagit det naturliga steget och försett även Duo-Discus med FES. Och då kallas den rätt och slätt Duo FES. Naturligtvis har Duo FES stått högt upp på NGs ”test bucket list” i mer än ett år. I mitten av maj fick vi tillfälle att resa till Slovenien och både besöka FES-fabriken och flyga Duo FES. Det ultimativa klubb 2-sitsar?
1. juni 2022/af Jens Trabolt

Test: Grob 109 B ”Able” Rotax

Grob 109 B er et populært motorsvævefly, bygget i cirka 300 eksemplarer. Det er drevet af en 2,5-liters Grob 2500EA 1-motor på 95 hk. De fleste af disse motorer er gamle, og reservedelssituationen er kritisk. Selve flyvemaskinen har masser af liv endnu, så hvad gør man så? Man får producenten Grob til at designe et retrofit af den fuelinjectede Rotax 912IS 100 hk motor med ny MT constant-speed-propel. Vi har prøvet prototypen.
19. november 2021/af Jens Trabolt

Test: Lange Antares 21 E

Antares är en starkt lysande röd superjättestjärna på himlen. I det här sammanhanget även en starkt lysande stjärna när det gäller elektrifierat segelflyg i toppklass. Antares var första el-SLG (Self Launch Glider) i serieproduktion 2004 och firman är fortfarande ledande vågar vi påstå, här i den uppdaterade 21-meter versionen.
11. oktober 2021/af Jens Trabolt

Test: AS 34 Me: ”Man tager vad man haver”

AS 34 Me är den första serietillverkade elektro-seglaren från en av de stora tillverkarna; Härlig att flyga och en drivlina som är det enklaste jag använt och som har goda prestanda, säger NORDIC GLIDINGs testpilot Robert Danewid.
30. september 2021/af Jens Trabolt

Test: Discus B vs LS-4: Standardklasse på budget

Det er ikke alle som har et par millioner i overskud til køb af fly. Vi kigger derfor her på budget-fly konstrueret til datidens standardklasse og som nu flyver i klubklassen: Må vi præsentere 2 evergreens i svæveflyvehistorien; Rolladen Schneider LS4 og Schempp-Hirth Discus B
21. juni 2021/af Jens Trabolt

Test: Duo-Discus vs DG-1000: Showdown i 20-meterklassen

Vilken är bäst? Vad är skillnaden? De ska vi titta närmare på. Att båda flygplanen fortfarande är i produktion efter 28 respektive 21 år och att de egentligen inte har någon konkurrent i sin nisch indikerar ju att det är fina flygplan.
16. juni 2021/af Jens Trabolt

Test: Ventus 3 vs JS 3 – mer lika än olika

Vilken är bäst? Vilken skall jag köpa eller drömma om att jag hade? Svaret är att det beror mer på vem Du är, vilka primära användningsområden du prioriterar, än skillnader i prestanda eller flygegenskaper! Största skillnaden som grund för dina val ligger nog i olika motoralternativ.
11. maj 2021/af Jens Trabolt

Test: AS 33: State of the art i 18 m-klassen?

AS 33 fick sitt typcertifikat för 18m versionen den 29 september och den 1 oktober fick NGs ”utsände”, som första utomstående, tillfälle att flyga AS 33.
11. december 2020/af Jens Trabolt

Test: DG-1001 e neo

Vad är räckvidden? Första 2-sitsaren med FES! Nu har DG lanserat en ny version av DG-1001, nämligen DG-1001e neo med FES och nya neo-vingspetar. DG-1001e neo är den första tvåsitsaren med FES-systemet. Nordic Gliding fick som det första segelflygmagasin prova flygplanet.
8. december 2020/af Jens Trabolt

Test: SH Arcus Turbo 2020-edition

Storsælgeren Arcus fra Schempp-Hirth fejrer 10 året med flere opdateringer som kompletterer en i forvejen yderst vellykket konstruktion. Vi prøver den "lette" turbovariant Arcus T.
23. oktober 2020/af Jens Trabolt

Test: SZD 54-2 Perkoz

NG tester SZD 54-2 Perkoz. Er den alternativ til ASK 21 og co.?
28. december 2019/af Jens Trabolt

Flere nyhedsartikler

Ledare: “Back to basics”

Att bara göra en start och glida omkring, träna svängar, landning etc eller ligga och skava på lågan i halvtaskig termik, det gör man sällan. Men det borde man nog. Jag har flera tusen fler flygtimmar än starter. Så var det ju inte när jag var 15-16 år, då var man ju flygtokig och flög i alla väder! Jag har tänkt en del på detta; Hur hittar vi tillbaka till våra rötter? Ut och flyg!
21. oktober 2026/af Jens Trabolt

FAI: ”Luftsporten tilbage i fokus”

Danske Peter Eriksen er blevet valgt til ny præsident for det internationale luftsportsforbund, FAI. Han vil forny organisationens fokus på kerneproduktet luftsport, samtidig med at vigtige områder som flyvesikkerhed og bæredygtighed ligger ham på hjerte.
20. oktober 2026/af Jens Trabolt

En tillgång inom svensk segelflygning: Peter Dorbell får Paul Tissandier-diplomet

Paul Tissandier-diplomet, uppkallat efter FAI:s förste generalsekreterare, delas ut till personer som gjort en anmärkningsvärd insats inom flygsporten. Peter Dorbell från Borås SFK är en värdig mottagare.
19. oktober 2026/af Jens Trabolt

Duo-Discus FES: Det perfekta klubbplanet på väg till Västerdalarnas FK

Västerdalarnas FK har några av det bästa termik i Sverige, men bara ett fåtal av medlemmarna flyger riktigt långt. Inför säsongsstarten 2027 blir klubben först i Norden med att få en Duo Discus FES. Det finns nog inget bättre verktyg för att komma igång med sträckflygning.
15. oktober 2026/af Jens Trabolt

Är segelflygning på väg rakt in i en “dead end” – och vad kan vi göra?

Vi har aldrig haft bättre flygplan än nu. Ändå kämpar klubbarna med minskande medlemsantal. Hur hänger denna paradox ihop, och vad kan vi egentligen göra åt det?
Tysken Jan Odenwald från Rhönflug Fulda kommer att vara på Segelflygets konferense i november för att presentera sina tankar om klubbutveckling. Här är en förhandstitt.
12. oktober 2026/af Jens Trabolt

Power to the people: Eurofox 160 i Västerdalarnas FK

"Den outperformer Pawnee – när som helst", säger Johan Gustafsson om klubbens nya Eurofox 160. Den ersätter den trogna Pawnee och avlastar klubbens befintliga Dynamic 100 hk. Med den nya Rotax 916-turbomotorn har flygplanet gott om power och sparar bränsle.
7. oktober 2026/af Jens Trabolt

Brug ikke vand på flyet!

Korrekt vedligeholdelse med voks og minimal vand kan over tiden spare klubben eller privatejeren for mange penge. Et lokalt forsøgsprojekt i en flyveklub skal forlænge tiden mellem omlakeringer.
5. oktober 2026/af Jens Trabolt

SkySight maxer helt ud på prognosen

SkySights nye 100 meter vind- og hangmodel er nu tilgængelig i alle SkySight-produkter. ”Det er den mest detaljerede prognose nogensinde og et produkt af massive investeringer i datakraft”, siger manden bag SkySight, Matthew Scutter til NORDIC GLIDING.
30. september 2026/af Jens Trabolt

Luftbremser – et overset aktiv?

Når du ligger på finale og kan nyde den stressfri luksus at trinløst justere din anflyvning, så det hele passer, så send venlige tanker til konstruktørerne - og ikke mindst regelværket. Af gode grunde findes der nemlig ret strenge krav til, hvad luftbremser skal kunne holde til i moderne svævefly.
24. september 2026/af Jens Trabolt

Maxi kan fikse dit fly!

I en verden af mænd – ofte ældre – er danske Maxi Pielmeier noget så eksotisk som en ung, kvindelig flytekniker. Hun hører til den første generation af nye flyteknikere, som er blevet ”produceret” under den nye danske ordning, hvor DsVU selv er ansvarlig for træning og eksaminering. Men Maxi lader sig ikke forstyrre af irrelevant snak om køn og alder – der er jo fly som skal fikses!
22. september 2026/af Jens Trabolt

Nu kan vi selv uddanne fremtidens flymekanikere

Gennem et enormt stykke arbejde fra frivillige har DSvU sikret, at man også i fremtiden kan uddanne materielkontrollanter internt i svæveflyvningen. Det giver en øget flyvesikkerhed, lavt omkostningsniveau og høj ”oppetid” på de 400 danske fly – og for en gangs skyld er der roser til den danske Trafikstyrelse som har leveret ”eksemplarisk” rådgivning undervejs. I Sverige håber man på, at ordningen kan inspirere Transportstyrelsen til at tillade det samme.
18. september 2026/af Jens Trabolt

Kom til Segelflygets konference 13-14. november

Inspiration, mingling, nye gadgets og prisuddeling er faste elementer, når Segelflyget holder sin store og traditionsrige konference i Falköping.
15. september 2026/af Jens Trabolt

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt