Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien. Det var Ernst Steinhoff i en Rhönadler, Rudolf Oeltzschner i en Condor, Otto Bräutigam i D-B 10 och Hans Heinemann i en Rhönsperber.

Text: Robert Danewid

De fyra 50-mila flygarna fotograferade framför Heinemanns Rhönsperber. Fotot taget i Brno efter flygningarna. Fr v Hans Heinemann, Ernst Steinhoff, Otto Bräutigam och Rudolf Oeltschner.
(VGC News)

Link to automatic translation

Året innan hade Wolf Hirth blivit den förste att segelflyga mer än 300 km. 1935 infördes E-diplomet, eller guld-C, som kräver just en 300 km flygning som ett av delmomenten. I sin mäktiga Moazagotl flög Hirth från Wasserkuppe till Görlitz, 352 km, under den 15:e Rhöntävlingen. Men det skulle dröja till 1949 innan FAI införde diamant-C, där ena momentet är en sträckflygning över 500 km. Det säger kanske lite om hur stor prestationen att flyga 500 km 1935 var.

I Rhöntävlingen 1935 var 22 av de deltagande 52 flygplanen Rhönadler, 12 var Condor och 10 var Rhönsperber. Akaflieg Dresden D-B 10 var en ”one-of-a-kind”.

De fyra 50-mila-flygarna flög från Wasserkuppe till Brno helt ovetande om varandra. Vädret var minst sagt blåsigt. Men på den tiden var det just det man ville ha. Man flög i regel sträckor i medvind, det var ju distansen man var ute efter, hastighetsflygningar kom efter kriget. Vinden denna dag var nordvästlig, enligt somliga källor blåste det 60 km/h. På morgonen var det dimma över Wasserkuppe, det som på ”Kuppe” språk kallas ”Knofe”.

Bästa glidtal är angivet nedan för de fyra flygplanen. Idag har bästa glidtal ingen större betydelse för ett segelflygplans prestanda. Men detta var före man började flyga enligt ”sollfahrt-teori” och nästan 20 år innan MacCready ringen blev varje segelflygares bästa hjälpmedel. Å andra sidan utfördes långa sträckflygningar i medvind och vill man komma så långt som möjligt, ja då är ”best-speed-to-fly” ungefär fart för bästa glidtal. Speciellt om man har 60 km/h medvind! Se bilden nedan.

Symbolisk polarkurva. Bästa glidtal vid medvind (t ex 60 km/h) får man genom att dra tangenten från 60 km/h till vänster om y-axeln. Då ser man att ju mer det blåser och om man vill komma så långt som möjligt så ska man inte flyga fortare än bästa glidtal. Förhållandet blir det motsatta i motvind. Då ska man flyga fortare än bästa glidtal. Och det var ju därför man flög i medvind med de ”gamla holkarna”.

I FAIs världsrekordlistor står enbart Oeltzschner som rekordflygare. Den 1 augusti flygsläpade han tillbaka till Wasserkuppe från Brno. Det var väldigt turbulent och över Bayern bröts Condoren sönder i flygsläp. Man tror det berodde på att flygplanet var undermåligt byggt. Oeltzschner förolyckades. För att hedra sin kamrat avstod de andra tre från världsrekordet.

Barogrammet från Otto Bräutigams flygning. De 500 km tog bara 5.5 timmar. Men om man tänker på att det blåste 60 km/h i ryggen så fick han ju 300 km ”gratis”. Wasserkuppe, startpunkten, ligger på 980 m MSL och Brno ligger på 237 m MSL. Det indikerar att högsta höjden var drygt 2 000 m MSL

I tidskriften Der Deutsche Sportflieger, februari 1937, beskrev Steinhoff rekordflygningen. 1967 intervjuade Doc Slater Steinhoff för VGC News. Nedan är ett samlat referat av dessa berättelser. Det var en tämligen sanslös flygning. Steinhoff startade i gummirep innan dimman lättat på Wasserkuppe (!), hamnade på rygg i moln (!) och hade ingen karta med sig (!). Så under det mesta av flygningen vet han inte var han är. Det är inte bara tekniken utan även flygsäkerhetsmedvetandet som utvecklats under de 90 år som gått! Det ska sägas att vissa delar i berättelsen från 1937 (t ex det om molnflygningen på rygg) har utelämnats i versionen från 1967. I 1937 års version har han ingen karta, i 1967 års version har han karta till Prag. Att han flög på 3 000 m över WaKu (d v s 4 000 m MSL) nämns inte i versionen från 1937 och stämmer dåligt med Bräutigams barogram.

Det blåste bra den aktuella dagen. Här ett foto från startplatsen på västhanget, notera vindstruten
(ur Wunder des Segelfluges, 1935)

Steinhoffs berättelse

”Det var en dag som många andra på Wasserkuppe. Dimman (Knofe) låg över berget med gluggar så solen bröt igenom. I Herrman Göring Hallen gjordes flygplanen i ordning. Sedan parkerades de utanför. Heinemanns lag var först med att dra ut deras Rhönsperber till startplatsen. Och det blev signalen till alla andra. Vad kommer dagen att medföra? Hoffmanns flygning i en Rhönsperber (anm 475 km veckan innan) fanns i allas medvetande. Är det möjligt att överskrida denna distans? Då ska det vara en dag som denna. Vindstruten står rakt ut (anm 60 km/h enligt vissa källor).

Medan mina kamrater transporterade Rhönadlern till startplatsen tänkte jag genom möjligheterna för en lång sträckflygning. Wasserkupe-toppen låg i moln och en frisk vind blåste bland segelflygplanen som stod uppradade för start. Ingen hade lämnat in sitt startkort före klockan tio, även om molnbasen kunde ses stiga gradvis och solen bröt igenom då och då.

Jag bestämde mig för att förhållandena skulle förbättras avsevärt inom den kommande halvtimmen, och skickade in mitt startkort – den första tävlande att göra det – och bad mitt lag att göra flygplanet klart för start snabbt. Mitt exempel startade en rush för att få igång starterna, och många plan började ställa sig i kö för start.

Startplatsen (anm gummirepstart) låg på västhanget, på grund av vindriktningen, och det dröjde bara några sekunder innan jag slukades av molnen, eftersom starten var mycket mjuk med lite turbulens. Jag började cirkla stadigt i molnet för att öka höjden. Jag måste ha varit på 200-300 meter när jag märkte skuggor som korsade min flygväg genom molnet. För att undvika en kollision, vände jag västerut och fortsatte att stiga så länge det fanns något stig. Eftersom stiget fortsatte, svängde jag sydost igen för att följa vinden och få så mycket distans som möjligt från Wasserkuppe för att öka min höjd ovanför marken nedanför. Jag kom ut ur molnet ungefär 10 km sydost om Wasserkuppe och såg Ludwig Hofmann (i Rhönsperber) nära mig och han sökte efter stig.

Snart cirklade jag igen under mörka moln och var återigen på höjd. Endast en liten del av marken var solbelyst och kunde möjligen producera termik. Jag gick in i moln igen för att ta mig över bergstopparna som fortfarande var dolda i dimma så långt jag kunde se. Jag försökte klättra
så högt som möjligt innan jag återigen svängde mot sydost. När jag kom ut ur molnen igen noterade jag att jag var nära Coburg sydväst om Thüringer Wald.

Molnbasen var nu högre, men visade fortfarande inte tecken på goda flygförhållanden. Det fanns ännu ingen verklig termisk utveckling, och allt stig orsakades mer eller mindre av topografisk konvektion. Jag flög vidare mot sydost, förlorade mer och mer höjd och det blev snart så lågt att det verkade osäkert om jag kunde korsa nästa låga bergsrygg precis framför mig. Jag hittade inget riktigt stig på dess vindsida, korsade den mot öster och gjorde mig redo att landa på en potatisåker.

Plötsligt hittade jag svagt stig och började svänga försiktigt med mycket svag lutning i hopp om att stiga (anm i versionen från 1937 anger Steinhoff höjden till 50 m över potatisåkern!). Faktum är att efter ett eller två varv vann jag mer höjd än jag förlorade. Även om stiget inte var mer än 0,3 m/sek kände jag att det var värt att fortsätta och flög min cirkel så långsamt och försiktigt jag kunde för att inte offra någon höjd, när jag till sist märkte att stiget blev gradvis starkare. Jag kunde observera höjdvinst genom att titta på de närliggande åsarna. Mirakulöst nog var potatisfältet fortfarande solbelyst. Det fanns ett vetefält på andra sidan den smala dalen i västersluttningen på nästa ås. Efter att jag fått lite mer höjd, försökte jag försiktigt nå vetefältet i hopp om att att hitta starkare termik där, och samtidigt vara beredd på att återvända till potatisfältet. Faktum är att jag fann stiget mycket starkare ovanför vetefältet och fick snart ett stig på 1 m/sek.

Från början över potatisfältet tog det nästan en timme innan jag nådde molnbasen igen, och en kraftig ökning av vindhastigheten med höjd som förde mig snabbt mot sydost. Snart flög jag över Bayreuth, Wagners stad. Den tidigare nästan totalt mulna himlen gav vika för en väl utvecklad cumulus himmel som lovade bra stig. En av dessa cumulus låg rätt framför och dess skugga på marken såg ganska svart ut. Jag hittade blåsan på dess södra sida precis ovanför det solbelysta området. När jag nådde molnbasen la jag märke till att cumulusen längre söderut hade ungefär samma bredd
men var mycket längre, deras huvudaxel sträckte sig nordväst till sydost. Jag noterade också att jag drev mot Tjeckoslavakien. Jag följde en molngata söder om mig i max fart och jag måste ha flugit
i den hastigheten i ungefär 45 minuter när jag nådde slutet av molngatan.

Det blåste 60 km/h och jag visste inte hur långt jag flugit. Över 300 km? Jag hade ingen karta med mig mig. Men så passerade jag ett flygfält där det stod Pribislav på hangartaket och jag förstod att jag var i Tjeckoslovakien.

Det var helt blå himmel med några isolerade cumulus i sydost. Min höjd var cirka 3 000 meter över Wasserkuppe (anm det verkar mycket om man jämför med Bräutigams barogram). Så jag bestämde mig för att fortsätta glida mot sydost tills jag hittade en blåsa igen. Efter ungefär ytterligare en timmes flygning, jag var ganska lågt, men såg ett gult vetefält på västra sluttningen av en ås. Som väntat fann jag starkt stig och följde med hela vägen upp till molnbasen. Den genomsnittliga stighastigheten låg mellan 1 och 3 m/sek. Därefter var det fina molngator som jag följde i hög fart, upp till 150 km/h.

Efter att ha upprepat detta flera gånger upptäckte jag att jag närmade sig ett skogsområde utan några öppningar i det. Jag såg också att jag närmade mig en stor stad med en flygplats. Flygande över flygplatsen, fortfarande cirka 3 000 meter över marken, läste jag de fyra bokstäverna BRNO. Jag bestämde mig för att landa trots min höjd, vilket hade gett mig ytterligare 50–70 minuter flygtid.

Det var nu flera åskväder i närheten. För att öka min sjunkhastighet, gjorde jag en hel del aerobatic, för att till slut landa framför hangarerna på västra sidan av flygfältet där det redan stod ett segelflygplan. Efter några minuter anlände flera militärfordon och frågade om jag behövde hjälp. Besättningarna på dessa fordon studerade mitt plan och ville särskilt veta “vad är det lilla hålet i nosen av flygkroppen till för”? (pitotröret).

Med soldaternas hjälp blev jag snart bogserad till plattan och när jag lämnade cockpit såg jag ett välkänt ansikte bland åskådarna. Det var Otto Bräutigam, som måste ha landat en kort stund före i sin D-B 10. Han frågade mig om jag kände till avståndet mellan Brno och Wasserkuppe. Jag sa att jag inte var säker, men att det borde vara mellan 400 och 500 km.

Medan vi diskuterade hur man ringer till tävlingledningen, såg vi en Condor flyga lågt över fältet och landa bredvid våra segelflygplan. Det var Oeltzschner och han var lika förvånad att se oss som jag varit att se Bräutigam. Han ville också veta hur långt avståndet var till Wasserkuppe, och vi berättade att vi just hade bestämt oss för att ringa Wasserkuppe.

Vi gick sedan vidare till flygledningskontoret för att ordna telefonsamtalet. Medan vi väntade på det såg vi en Rhönsperber landa. Då flera Rhönsperber deltog i tävlingen var vi osäkra på vem piloten var. Det visade sig vara en av de yngsta tävlingspiloterna, Hans Heinemann.”

Ernst Steinhoff framför sin Rhönadler efter 50 milen. Hans lag har försett flygplanet med en krans. Rhönadlern har registreringen D-Oberst Reinhardt (VGC News).

Piloterna

Ernst Steinhoff (1908-1987) var en tysk flygingenjör, som efter kriget emigrerade till USA (i samband med Operation Paperclip – USA:s ”kidnappning” av tyska ingenjörer och vetenskapsmän). Steinhoff pluggade på tekniska högskolan i Darmstadt där han 1940 tog examen i flygteknik, meteorologi och tillämpad fysik. Han blev expert på styrning av ballistiska missiler. Bl a var han med och utvecklade styrsystemet i V-2. Hans kunskaper kom senare till användning i USA där han jobbade med amerikanska missilsystem. 1967, 30 år efter 50 mila flygningen, tog Steinhoff sitt diamant-C.

Otto Bräutigam (1912-1941). Segelflyglärare och konstruktör (designade D-STURM, en super tvåsitsare med 25 m spännvidd tillsammans med sin bror 1932). Bräutigam ingick i den tyska segelflygexpedition som besökte Sverige och Norrköping 1938. Blev sedermera lastglidarpilot och flög bl a under luftlandsättningen på Kreta. Omkom 1941 vid en flygning med en Messerschmitt 321 Gigant, världens största lastglidare.

Rudolf Oeltzschner (1899-1935). Tysk segelflyglärare från Merseburg. Innehavare av silver-C nr 18. Oeltschner vann postumt den 16:e Rhöntävlingen.

Hans Heinemann besökte Sverige både 1935 och 1937. Jag har inte kunnat hitta fler uppgifter om honom. Kanske förvann han in i historiens mörker efter flygningen till Brno?

Flygplanen

Akaflieg Dresden var en av de ursprungliga Akaflieg grupperna. Den bildades 1922. Med de nya makthavarna och förstatligandet av segelflyget 1933 kom studenterna i Akaflieg Dresden på kant med både makthavare och det nya tyska flygsportförbundet, de gillade inte nyordningen i Tyskland. Gruppen upplöstes därför 1933 för att återbildas 1998. D-B 10 var deras sista konstruktion innan upplösningen. D-B står för Dresdner Baumuster. Till skillnad från de flesta andra segelflygplan från denna tiden har D-B 10 en kropp bestående av ett fyrkantigt tvärsnitt uppbyggt av fackverk i trä och relativt tjock plywoodbeklädnad. Spännvidden var 20 m och bästa glidtal 30. Det byggdes bara en D-B 10 och den flögs flitigt i början av 30-talet av Otto Bräutigam. Bräutigam var den första att anlända till Brno den 29 juli 1935.

Rhönadler blev den självlärde flygplansbyggaren Alexander Schleicher och den utbildade ingenjören och geniet Hans Jacobs första riktigt gemensamma projekt. Alexander Schleicher insåg att det fanns ett ökat behov av högvärdiga segelflygplan, nu när man ”upptäckt” termiken och börjat sträckflyga i den fria atmosfären, fritt från hangen. Resultatet blev Rhönadler, med ett bästa glidtal på 20, och två exemplar var färdiga till Rhöntävlingen 1932. 1934 vann Ludwig Hoffmann Rhön tävlingen i en Rhönadler. Efter en rad modifieringar, bl a minskades spännvidden från 18 m till 17,4 m och stabben placerades högre upp på fenan, gick Rhönadler 32 i produktion. 1935 gjordes ytterligare en rad förbättringar, bl a större huv, och resultatet blev Rhönadler 35.
Totalt byggde Schleicher 65 Rhönadler (dessutom byggdes ett antal av olika klubbar) och den var i produktion till 1940. Rhönadler anses vara det första serietillverkade högvärdiga segelflygplanet. Detta exemplar är en replika och finns på segelflygmuseet på Wasserkuppe (foto R Danewid)

1936 inledde Schleicher ett samarbete med Heini Dittmar. Dittmar blev den förste världsmästaren 1937 och sedermera chefsprovflygare för raketjaktflygplanet Messerschmitt 163. Schleicher byggde hans konstruktion Condor, som efterföljare till Rhönadler, i 22 exemplar. Efter kriget byggde man 1953-54 sju exemplar av Dittmars tvåsitsiga Condor IV. Condor fanns i flera versioner, den på bilden är Condor I med vingstöttor, som Oeltschner flög. Spännvidd 17.2 m, glidtal 26. (detta foto är ett välkänt vykort, till höger syns Fliegerdenkmal)

Rhönsperber, också konstruerad av Hans Jacobs. Den flög första gången i början av 1935 och blev ett omtyckt flygplan för sträckflygning. Rhönsperber är det första seriebyggda segelflygplanet med luftbromsar. Schweyer i Ludwigshafen byggde ca 100 Rhönsperber. Spännvidd 15.2 m och bästa glidtal 20. Detta exemplar finns på Wasserkuppemuseet
(foto R Danewid)

Hans Heinemann strax efter start från Wasserkuppe den 29 juli 1935. Rhönsperbern har registreringen D-Nobel II (ur C Wills Collection)

Dimma (Knofe) över Rhön i modern tid. Fotot taget i våg över Wasserkuppe från en ASH 30 Mi. Det var något liknande det såg ut när Steinhoff startade (foto R Danewid)

”Haltemannscaft” vid gummirepstart av en Condor under 16:e Rhön (ur Wunder des Segefluges, 1935)

Ett foto ur boken Wunder des Segelfluges från Rhöntävlingen 1935 med titeln ”Mittagsruhe”. Det närmaste flygplanet är en Rhönbussard. Alla flygplan under den 16:e Rhöntävlingen var märkta med de olympiska ringarna inför Olympiaden i Berlin året efter. Där var segelflyg en demonstationssport.

Segelflyg och politik

Rhöntävlingen 1935 har gått till historien som en milstolpe i det tidiga segelflygets historia. Förutom fantastiska flygningar, redan första dagen den 21 juli flög Ludwig Hoffman 475 km i en Rhönsperber, nytt världsrekord, och sedan de fyra flygningarna över 500 km, så var den 16:e tävlingen den första i en ny anda. Tysklands makthavare sedan 1933 hade nu ”tagit över” även segelflyget. Segelflyget hade fram till nu alltid haft en öppen, kamratlig och inbjudande anda. Men nu skulle det vara en massa ceremonier och alla deltagare, piloter och lag, skulle bära uniform. Något som inte gillades av alla, men, det måste sägas, gillades av många. Och värre skulle det bli när den nationalsocialistiska flygkåren bildades två år senare. Oskar ”Rhönvater” Ursinus, pappan bakom segelflygets utveckling sedan 1920, speciellt på Wasserkuppe, vägrade bära uniform, segelflyg var inte politiskt eller militärt enligt honom. Resultatet av denna protest blev att Ursinus gjorde sig omöjlig bland makthavarna och fick något år senare sparken och blev helt utfrusen ur segelflyget.

Uppställning i uniform under 16:e Rhön. Här är det Lufthansas lag, piloter och marklag, som står i givakt. Mannen i mitten är välkände Peter Riedel, som var anti-nazist och som emigrerade året efter
(ur Wunder des Segefluges, 1935)

Oskar ”Rhönvater” Ursinus (1878-1952), andra från höger, vägrade bära uniform och för det blev han utfrusen ur segelflyget (internet)

Under den 16:e Rhöntävlingen 1935 var segelflyg en publiksport. Under tävlingen
1937 var det t ex 30 000 besökare sista dagen (ur Wunder des Segelfluges, 1935)

Flere historiske artikler

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Polarkurva SG 38: världens sämsta segelflygplan?

Idaflieg har mätt mer än 400 olika flygplan genom åren, och bland alla de polarkurvor från Idaflieg NG fått ta del av finns även flera ”retro gliders". Ett av de äldsta (och sämsta) flygplanen Idaflieg mätt är skolglidaren SG 38. Att mäta SG 38:ans prestanda är ju riktigt nörderi och ett uttryck för ”onödigt kunnande”. Och förmodligen var det detta som var drivkraften för mätningarna.
18. maj 2026/af Jens Trabolt

Flygande klenoder på Ålleberg

Svenska Flygvapnet fyller 100 år 2026. Och det kommer naturligtvis att uppmärksammas med böcker, artiklar och flygdagar. På Ålleberg finns de äldsta (?) flygande (ex)militära flygplanen i Sverige. Två av dem är segelflygplan och det ena är byggt av ett företag som senare blev en del av SAAB.
26. december 2025/af Jens Trabolt

En Weihe kommer hem

DFS Weihe var det bästa och mest använda segelflygplanet i svenska tävlingar under 40- och 50-talen. De flesta SM plus två VM, ett världsrekord och flera svenska rekord under denna tid vanns av (svenska) piloter i Weihe. Weihe byggdes även i Sverige och nu ser det ut som om en av de svenskbyggda hittar tillbaka hem efter 65 år i diasporan.
17. september 2025/af Jens Trabolt

Unik chans for flygande Weihe i Sverige

Vill du vara med och stötta inköp av unik flygande Weihe till vårt museum på Ålleberg?
I juni blev vi varse att det fanns en svenskbyggd nyrenoverad flygbar Weihe till salu i Tyskland. Därför startar vi nu en gemensam insamling
17. september 2025/af Jens Trabolt

VGC Rally 2025 i Hosin: Ett kaleidoskop av färger

I Vintage Glider Club är den stora höjdpunkten det årliga VGC-Rallyt man arrangerar, ofta med 40-100 deltagande veteransegelflygplan och flera hundra deltagande entusiaster. Fjärran från tävlingshets, här härskar upplevelser utan krav och att ha kul bland gelikar. Det sociala är påtagligt och viktigt. Nästan lika viktigt som att flyga. Bernt Hall rapporterar från det 52. Vintage Glider Rally i Hosin, Tjeckien.  
15. september 2025/af Jens Trabolt

Oldtimer Rally er farve-fest på himlen

Et VM er en ørken af hvid komposit og teknisk monokultur. Retro-svæveflyvningen er den diametrale modsætning med enorm variation i konstruktion, farver og former. Både danske, svenske og tyske deltagere kunne fejre den levende svæveflyvehistorie under årets Oldtimer Rally på Arnborg. Endda i knald-vejr.
1. september 2025/af Jens Trabolt

Termikens historie – del 2

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut? Här är del 2 af artikelserien.
6. august 2025/af Jens Trabolt

Termikens historia

Termik, vår motor, är ju en osynlig kraft i naturen, som gör att vi kan segelflyga långa sträckor. Visst finns det andra energikällor som hang och våg, men det är trots allt termik som är vår primära och viktigaste motor.
Teorierna om hur termik bildas, hur den ser ut och hur den kan utnyttjas är många. Men hur ser historien bakom vårt (kanske bristfälliga) kunnande om termik ut?
4. august 2025/af Jens Trabolt

DASK – nu med motor!

”Der faldt en sten fra mit hjerte, da jeg så flyet komme på vingerne igen efter 11 års stilstand”, forklarer Erik Jensen, som har doneret sin ASK 14 til DASK.  Efter et team af dedikerede DASK-medlemmer har efterset flyets motor kører den perfekt, og den 22. juni fløj den elegante OY-XGA sin anden jomfruflyvning.
15. juli 2025/af Jens Trabolt

Rhönsegler i luften på ny

Danmarks ældste Ka6 ”Rhönsegler” blev den 20. maj 2025 prøvefløjet efter mange års pause og en nyligt afsluttet hovedrenovering i Dansk Svæveflyvehistorisk Klub. Da flyet var nyt var det utvivlsomt det mest moderne og ydedygtige svævefly i landet – og med denne renovering kan DASK-medlemmerne fremover også nyde godt af Ka6’erens sublime flyveegenskaber.
30. maj 2025/af Jens Trabolt

Vokseværk på ”Flyfabrikken”

De bygger retro-fly og hverver nye medlemmer på livet løs. DaSK, Dansk Svæveflyvehistorisk Klub, vokser – både i medlemsantal og i størrelsen på fly-flåden. 2025 og 2026 markerer desuden 2 store projekter, bygning af kæmpe-hangar nummer 2 og værtskab for Vintage Glider Rally 2026 på Arnborg. Formand i DASK, Klaus Degner giver her en status over Nordens største klub.
18. februar 2025/af Jens Trabolt

Bulltofta skrönor del 5: Den stora flygdagen

"Det var RAF som skötte trafikledningen på Kastrup och när vi landat uppvaktades vi genast av en engelsk militär som, högröd i ansiktet, med darrande stämma önskade veta" from which bloody funny-farm we had escaped"?! När vi, fullständigt oförstående, undrade vad det var frågan om, förklarade han, under nedkallande av många och detaljerade engelska förbannelser över oss, att vi i 25 minuter hade dillat ikring på baslinjen, och stoppat upp all annan flygning och att han önskade oss ett par tusen mil (engelska, varav det går sex på en svensk) in i gehenna!" Detta är den femte och sista av B S Bulltofta skrönor.
3. januar 2025/af Jens Trabolt

Motorseglaren som skulle stoppa de flygande fästningarna

Messerschmitt Me 163 Komet: Världens första, och enda, raketjaktflygplan i operativ tjänst är egentligen ett segelflygplan med raketmotor, alltså en självstartare. Den är ett fascinerande flygplan ur många olika aspekter. Hälften segelflygplan, hälften raket, otroliga fart- och stigprestanda för sin tid, dödligt farlig för sina piloter, men samtidigt fin att flyga som segelflygplan.
13. december 2024/af Jens Trabolt

D-30 Cirrus: Det första ”superskeppet”

Wasserkuppemuseets verkstad har nyligen börjat bygga framdelen till en D-30 Cirrus. Ritningar på D-30 finns bevarade. Kroppen ska användas för rena utställningsändamål i museet. Projektet är i sin linda och man har precis monterat kroppsspanten i en jigg. Vågar man hoppas att man med tiden bygger en hel D-30, 30-talets superskepp? Det vore ju super!
8. november 2024/af Jens Trabolt

”En udsigt man ikke vænner sig til”

Sidste weekend var der hang-flyvning i Lønstrup med veteran-svævefly fra Dansk Svæveflyvehistorisk Klub. En af deltagerne var 17-årige Jonathan Langborg Gødgaard. Selv om det var hans anden gang til Lønstrup-træf konstaterer han ganske rigtig her, at ”kombinationen af hang, sand, vand, fyrtårn og svævefly er ikke et ”normalt” syn”!
3. oktober 2024/af Jens Trabolt

“En hyllning till flygglädjen”: Oldtimer week på Arnborg

"DaSK är något enastående unikt och fantastiskt. Det är utan konkurrens den största flygande samlingen av äldre segelflygplan i världen. Att lyckas hålla denna flygplanpark flygande och i toppskick är ju något helt fantastiskt och innebär massor med arbete. Jag lyfter på hatten och bugar!", rapporterar Robert Danewid.
26. august 2024/af Jens Trabolt

Den första 1 000 km flygningen för 60 år sedan

Den 31 juli 1964, i dag för 60 år sedan, blev Alvin Parker den förste att segelflyga över 1 000 km i en Sisu 1A. Från Odessa i Texas till Kimball i Nebraska, 1042 km. Här är berättelsen om flygningen.
31. juli 2024/af Jens Trabolt

George Moffat 1927-2024

George Moffat in memoriam. Amerikanen George B Moffat Jr var den förste att bli dubbel världsmästare i öppna klassen.
28. juni 2024/af Jens Trabolt

Bulltofta-skrönor del 4: Om olika landningsteknik

"Jag var nu på ungefär 150 m höjd och i en svag plané. Då händer det, mitt framför nosen, planets och min, slår en 2 m bred, röd fallskärm ut, svischar till vindrutan och försvinner bakåt, uppåt. Linan som är av stål, hamnar över vänstervingen ungefär en och en halv meter från flygkroppen, där den börjar såga sig igenom vingnäsans fanér."
10. april 2024/af Jens Trabolt

C-diplomet fyller 100 del 2: Sverige visar vägen till DK-skolning

I del 1 av denna artikelserie fick vi höra historien om hur C-diplomet har format och fortsätter att utgöra grundmodellen för segelflygutbildning. Men visste du att det var segelflyget i Sverige som vi idag kan tacka för de pedagogiska framstegen med 2-sitsiga plan? Den historien kommer här i sista delen av "C-diplomet fyller 100 år".
2. april 2024/af Jens Trabolt

C-diplomet 100 år Del 1: Segelflygutbildningen växer fram

Måsmärket, eller C-diplommärket, fyller 100 år i år, 2024. Under större delen av 1900-talet var märket en välkänd symbol för segelflyget. Man bar det med stolthet och speciellt om man fått det utökat till silver-C eller ännu häftigare till guld-C, kanske även med diamanter. Idag förefaller det som att måsmärkenas status är låg och att de rentav fallit i glömska. Men idag, 100 år senare, utgör ideen fortfarande hela grunden för all segelflygutbildning.
27. marts 2024/af Jens Trabolt

Bulltofta-skrönor del 3: “Hangflygning”

"När planet var rakt över vinschbilen utlöste Gamil saxen och klippte wiren. Annalisa flög ett litet stycke, svängde 180 grader och kom ännu en gång över bilen, nu med 150 m wire i nosen. Den
svepte som en pisksnärt och vi på marken kastade oss undan. På vägen in mot hanget snodde wiren sig några varv kring ett taggtrådsstängsel, rycke upp en staketstolpe på var sida och drog planet nedåt i nästan negativ vinkel varefter brottstycket i nosen brast."
7. marts 2024/af Jens Trabolt

Bulltofta-skrönor del 2: En vinschstart med Baby

En vinschstart med Baby: Man kanske borde haft djuphavsdykning som hobby istället? Höjdmätarens visar 275 m. Då avbryts plötsligt mina funderingar av ett ryck, som handgripligt påminner mig att det är tid att koppla ur. Innan jag hinner göra detta får jag ett nytt ryck, som förvandlar min hals till en giraffdito och sänder denna tanke genom min skalle:  "Detta här har jag t o m betalt pengar för."!
12. februar 2024/af Jens Trabolt

Bröderna Hütter – pionjärer och innovatörer

Bröderna Hütter har nog gått under radarn inom segelflyget, men de är upphovsmän och medskapare till några av segelflygets viktigaste innovationer. Nästa gång du monterar ett flygplan med automatiska roderkopplingar eller tar ut luftbromsarna på finalen, skänk bröderna Wolfgang och Ulrich Hütter en tanke. Och deras samarbete med Eugen Hänle gav oss några av de första och epokgörande ”plastflygplanen”.
9. januar 2024/af Jens Trabolt

Hütter H17: världens minsta segelflygplan?

När undertecknad guidar grupper i vårt Segelflygmuseum på Ålleberg berättar man gärna om de lite mer udda segelflygplan som finns där. Ett av dessa är den dimunitiva Hütter H17 SE-SAD med knappt 10 m spännvidd, världens minsta segelflygplan. Just det kanske inte är helt sant men i varje fall inte långt ifrån….
H17 var bröderna Hütters första ”riktiga” konstruktion 1934 som sedan följdes av många epokgörande flygplan t.ex H 301 Libelle
9. januar 2024/af Jens Trabolt

Bulltofta skrönor del 1: Att rutscha

I segelflygaren och flyghistorikern Knut Ullers (1929-2018) donerade samling hittade vi fem ”skrönor” om segelflyg under kriget och från Bulltofta i Malmö. Författaren til skrönorna är signaturen BS. Bakom BS står Bengt Serwe (1919-2002). Bengt var arkitekt och sedermera även lärare på Pauli skolan i Malmö (Sveriges äldsta tekniska läroverk) där han undervisade i bl a byggteknik. Här kommer första delen: "Att rutscha"
27. december 2023/af Jens Trabolt

Kystinspektion i Bergfalke

DASK, den danske svæveflyvehistoriske klub, leverede på sidste dag i september endnu en af de eksotiske Lønstrup-træf ved den danske Vestkyst. Vindretningen var perfekt, men det blæste helt sindssygt. Det gav både fordele og ulemper…
8. november 2023/af Jens Trabolt

För 50, 40 och 30 år sedan

Fem jubileum - PIK 20, Smirnoff Rally, VM i Hobbs, VM i Borlänge och tidningen Segelflygsport
16. oktober 2023/af Jens Trabolt

Træt af den kedelige ASK 21? Så prøv 1930’ernes 1-sædede skolekoncept!  

I gamle dage måtte eleverne i en svæveflyveklub tåle meget. De pædagogiske værktøjer og forholdet mellem flyvning og havari blev forbedret kraftigt, da der kom 2-sædede skolefly hvor instruktøren faktisk kunne flyve med. NORDIC GLIDING har været ”elev for en dag” og prøvet nogle af datidens skolefly under ”Oldtimer Rally” hos DASK på Arnborg.
26. september 2023/af Jens Trabolt

Varför har amerikanska segelflygplan så dåliga prestanda?

I Europa är ASK 21 ett vanligt skolflygplan, kanske det vanligaste. ASK 21 har ett glidtal på 34. Många i Sverige menar att det är alldeles för dåligt för ett skolflygplan. I USA är Schweizer 2-33 det vanligaste skolflygplanet. Den har ett glidtal på 22. Varför har amerikanska segelflygplan överlag så dåliga prestanda? Kan inte jänkarna bättre?
30. juni 2023/af Jens Trabolt

Kvinnliga segelflygare i världsklass

Alla skandinaviska segelflygkvinnor inbjuds till det första, av många hoppas vi, Scandinavian Women Meet, 26 aug – 2 sep 2023. Lidt inspiration före detta: Ett galleri över några kvinnliga segelflygare, som satt avtryck i den mansdominerade segelflygvärlden.
23. juni 2023/af Jens Trabolt

Långt före sin tid – SZD 8 Jaskolka – ikonisk pärla från 50-talet

Jaskolkan (Svalan) var först med många delar vi idag tar för självklara och en viktig del i ett paradigmskifte för vad som ansågs vara viktiga parametrar i ett modernare segelflyg. NG:s Bernt Hall har flugit det polska segelflygplanet med karisma och ”racing vibbar” - 50-talets Jonker JS3?
14. juni 2023/af Jens Trabolt

Över Öresund från Sverige till Kastrup flygplats – 90 år senare.

Den 12 augusti 1933 blev Edmund Sparmann i ESG-31, SE-ADP, den förste att segelflyga, eller rättare sagt glidflyga, över Öresund. 1983 var jag involverad i återskapandet av flygningen 50 år senare. Nedslag i loggboken
1. juni 2023/af Jens Trabolt

Alexander Lippisch – ett rastlöst geni

Alexander Martin Lippisch (1894-1976) var en tysk flygplanskonstruktör, som konstruerade segelflygplan på 20- och 30-talet, byggde stjärtlösa motor- och segelflygplan och är en av skaparna av deltavingen.
Även om Lippisch förefaller ha varit en rastlös själ med en oförmåga eller ovilja att avsluta sina projekt, det fick andra göra, var han under mer än 10 år den mest inflytelserika konstruktören av segelflygplan under den, förmodligen, viktigaste perioden av segelflygets utveckling.
13. februar 2023/af Jens Trabolt

Flere nyhedsartikler

Ledare: “Back to basics”

Att bara göra en start och glida omkring, träna svängar, landning etc eller ligga och skava på lågan i halvtaskig termik, det gör man sällan. Men det borde man nog. Jag har flera tusen fler flygtimmar än starter. Så var det ju inte när jag var 15-16 år, då var man ju flygtokig och flög i alla väder! Jag har tänkt en del på detta; Hur hittar vi tillbaka till våra rötter? Ut och flyg!
21. oktober 2026/af Jens Trabolt

FAI: ”Luftsporten tilbage i fokus”

Danske Peter Eriksen er blevet valgt til ny præsident for det internationale luftsportsforbund, FAI. Han vil forny organisationens fokus på kerneproduktet luftsport, samtidig med at vigtige områder som flyvesikkerhed og bæredygtighed ligger ham på hjerte.
20. oktober 2026/af Jens Trabolt

En tillgång inom svensk segelflygning: Peter Dorbell får Paul Tissandier-diplomet

Paul Tissandier-diplomet, uppkallat efter FAI:s förste generalsekreterare, delas ut till personer som gjort en anmärkningsvärd insats inom flygsporten. Peter Dorbell från Borås SFK är en värdig mottagare.
19. oktober 2026/af Jens Trabolt

Duo-Discus FES: Det perfekta klubbplanet på väg till Västerdalarnas FK

Västerdalarnas FK har några av det bästa termik i Sverige, men bara ett fåtal av medlemmarna flyger riktigt långt. Inför säsongsstarten 2027 blir klubben först i Norden med att få en Duo Discus FES. Det finns nog inget bättre verktyg för att komma igång med sträckflygning.
15. oktober 2026/af Jens Trabolt

Är segelflygning på väg rakt in i en “dead end” – och vad kan vi göra?

Vi har aldrig haft bättre flygplan än nu. Ändå kämpar klubbarna med minskande medlemsantal. Hur hänger denna paradox ihop, och vad kan vi egentligen göra åt det?
Tysken Jan Odenwald från Rhönflug Fulda kommer att vara på Segelflygets konferense i november för att presentera sina tankar om klubbutveckling. Här är en förhandstitt.
12. oktober 2026/af Jens Trabolt

Power to the people: Eurofox 160 i Västerdalarnas FK

"Den outperformer Pawnee – när som helst", säger Johan Gustafsson om klubbens nya Eurofox 160. Den ersätter den trogna Pawnee och avlastar klubbens befintliga Dynamic 100 hk. Med den nya Rotax 916-turbomotorn har flygplanet gott om power och sparar bränsle.
7. oktober 2026/af Jens Trabolt

Brug ikke vand på flyet!

Korrekt vedligeholdelse med voks og minimal vand kan over tiden spare klubben eller privatejeren for mange penge. Et lokalt forsøgsprojekt i en flyveklub skal forlænge tiden mellem omlakeringer.
5. oktober 2026/af Jens Trabolt

SkySight maxer helt ud på prognosen

SkySights nye 100 meter vind- og hangmodel er nu tilgængelig i alle SkySight-produkter. ”Det er den mest detaljerede prognose nogensinde og et produkt af massive investeringer i datakraft”, siger manden bag SkySight, Matthew Scutter til NORDIC GLIDING.
30. september 2026/af Jens Trabolt

Luftbremser – et overset aktiv?

Når du ligger på finale og kan nyde den stressfri luksus at trinløst justere din anflyvning, så det hele passer, så send venlige tanker til konstruktørerne - og ikke mindst regelværket. Af gode grunde findes der nemlig ret strenge krav til, hvad luftbremser skal kunne holde til i moderne svævefly.
24. september 2026/af Jens Trabolt

Maxi kan fikse dit fly!

I en verden af mænd – ofte ældre – er danske Maxi Pielmeier noget så eksotisk som en ung, kvindelig flytekniker. Hun hører til den første generation af nye flyteknikere, som er blevet ”produceret” under den nye danske ordning, hvor DsVU selv er ansvarlig for træning og eksaminering. Men Maxi lader sig ikke forstyrre af irrelevant snak om køn og alder – der er jo fly som skal fikses!
22. september 2026/af Jens Trabolt

Nu kan vi selv uddanne fremtidens flymekanikere

Gennem et enormt stykke arbejde fra frivillige har DSvU sikret, at man også i fremtiden kan uddanne materielkontrollanter internt i svæveflyvningen. Det giver en øget flyvesikkerhed, lavt omkostningsniveau og høj ”oppetid” på de 400 danske fly – og for en gangs skyld er der roser til den danske Trafikstyrelse som har leveret ”eksemplarisk” rådgivning undervejs. I Sverige håber man på, at ordningen kan inspirere Transportstyrelsen til at tillade det samme.
18. september 2026/af Jens Trabolt

Kom til Segelflygets konference 13-14. november

Inspiration, mingling, nye gadgets og prisuddeling er faste elementer, når Segelflyget holder sin store og traditionsrige konference i Falköping.
15. september 2026/af Jens Trabolt

Smart Watches og flyve-apps: Supplement til flyets instrumenter?

Flere nordiske udviklere har kastet sig over flyve-aps til fx Garmin-ure. De kan nok ikke erstatte en fastmonteret LX-computer eller en Oudie, men tilbyder måske en ekstra dimension på data i cockpittet?
9. september 2026/af Jens Trabolt

AS 35 Mi er typecertificeret

AS 35 Mi, efterfølgeren til den meget vellykkede ASH 31 MI, har fået EASA typecertifikat nu 9 måneder efter jomfruflyvningen.
31. august 2026/af Jens Trabolt

El-spil hvisler tyst i Midtsjællands SFK

Midtsjællands SFK fik tidligere i år 2,5 mio DKK af Nordea-fonden til at gøre klubbens drift markant grønnere. Nu er store dele af klubbens nye energi-system på plads.
27. august 2026/af Jens Trabolt

Shark får ny 18 meter vinge

Et helt nyt 18/20m-profildesign fra en aerodynamiker, som har designet transsoniske modelsvævefly. Hvad er nu det? HpH Shark har fået en omfattende vinge-opdatering i forventning om et ordentlig performance-løft. NG har været på fabrikken for høre hvad der er op og ned på den historie.
25. august 2026/af Jens Trabolt

Gewittermaxe – 100 år sedan första femmilen

Den 12 augusti var det 100 år sedan Max Kegel blev den första att segelflyga längre än 50 km. Kegels flygning är en milstolpe i segelflygets historia och utveckling. För första gången blev det påvisat att det finns uppvindar i den fria atmosfären. Men sett med dagens ögon var Kegels flygning i CB en dumdristig och livsfarlig flygning.
20. august 2026/af Jens Trabolt

Junior VM og medaljer i svæveflyvningens mekka:

De 7 piloter fra Sverige, Danmark og Norge gav den fuld gas til et særdeles spændende Junior-VM, hvor meget jævnbyrdige piloter dystede om podiepladserne. I toppen sluttede Lasse Edslev med dansk VM-bronze og Jacob Bøgelund Lassen med en flot 4.plads – begge i standardklassen. Det var dog ikke de eneste toppræstationer blandt de nordiske piloter.
18. august 2026/af Jens Trabolt

EGC 2026 från en stewards horisont

Svenske Robert Danewid var FAI Steward under årets EM i Polen sammen med danske Øjvind Frank. Her kommer et spændende insider-view fra EM-maskinrummet.
14. august 2026/af Jens Trabolt

Et powerhouse på Arnborg

For 12 år siden var Dansk Svæveflyvehistorisk Klub vært for et legendarisk og ekstremt stort Vintage Glider Rally på Arnborg. Kunne de gode DASK-folk leve op til forventningerne og levere en succes endnu en gang med det netop afsluttede 2026-VGC rally på Arnborg? Svaret er ja, DASK er et powerhouse, som tilsyneladende lykkes med alt, hvad de rører ved.
13. august 2026/af Jens Trabolt

Vad är värdet av en kubikmeter luft?

Grundfrågan är; vem äger luften och vad är den värd? Ska kommersiella intressen, ofta i ”skydd” av flygsäkerhet, äga luftrummet?
11. august 2026/af Jens Trabolt

Neglebidende junior-VM

Junior-verdensmesterskabet i Aalen, Tyskland er godt i gang. Både Norge, Sverige og Danmark er repræsenteret, og specielt i den danske lejr er der grund til intensiv neglebidning; Lasse Edslev og Jacob Bøgelund Lassen ligger henholdsvis på første og andenpladsen i standardklassen. Der er fortsat mange flyvedage endnu, men Jacob og Lasse flyver godt og hurtigt…
10. august 2026/af Jens Trabolt

Junior-DM: Højeste deltagerantal i mange år

Den populære og traditionsrige danske Sun-Air Cup er også vært for Junior DM; I år stillede 20 juniorer op i et rekordstort felt. Det vidner om en langsigtet juniorsatsning som har fungeret.
6. august 2026/af Jens Trabolt

Unga talanger på Ålleberg

I månadsskiftet juli-augusti genomfördes årets Unga Talanger på Ålleberg. 17 av de som ska leda svenskt segelflyg i framtiden deltog under de fem dagarna på berget. Mentorer var Henrik Svensson, Janne Nordh och Robert Danewid.
5. august 2026/af Jens Trabolt

Verdens vildeste flyve-ferie: Norden rundt i Arcus M

Tyske Nicole Lauer og Thomas Wartha har i mange år haft en drøm om at flyve svævefly i Danmark, Norge og Sverige. Takket være de lokale kræfter fik de i sommeren 2026 opfyldt deres nordiske drøm. Her er deres historie som understreger, at vores egne lande byder på flyve-attraktioner i verdensklasse.
4. august 2026/af Jens Trabolt

Nyt elektro-liv til gammel K8

En gruppe af franske studerende er aktuelle med et bemærkelsesværdigt projekt: En elektrificering af en ægte klassiker, K8. Må vi præsentere projekt SOL.AIR.
30. juli 2026/af Jens Trabolt

Elektrisk selvstart til folket

Efter mange års dvale er der tegn på, at elektro-retrofit af klassikeren Libelle bliver muligt. Det er firmaet Streifeneder i Sydtyskland, som har taget projektet op igen.
27. juli 2026/af Jens Trabolt

”Skal du have mad, før du flyver hjem?”

En hellig symbiose; Dan-Glide i Vamdrup er en af de faste leverandører af reparationer til de nordiske svæveflyvere. De nordiske svæveflyvere er til gengæld faste leverandører af skadede fly til Dan-Glide. Sådan har det altid været, og sådan vil det fortsat være. "Men der måtte gerne være lidt mindre bureaukrati og papirer", lyder det fra Mr. Dan-Glide, Morten Habekost.
23. juli 2026/af Jens Trabolt

”Man skal flyve mod de bedste for at udvikle sig”

Lær af internationale toppiloter! Det er kongstanken bag Uppsala Masters som hører blandt de mest ambitiøse og største nordiske mesterskaber. Dette var 7. gang at det store team af frivillige Uppsala-folk bidrog til det store og yderst velorganiserede event, som også dublerede som svensk mesterskab.
21. juli 2026/af Jens Trabolt

Mediestormen på Starmoen

13 internationale toppiloter – herunder 6 nordiske – blev livestreamet, gennemfotograferet og gennemanalyseret under det intensive Sailplane Grand Prix-mesterskab på Starmoen fra 28. juni til 4. juli. I forhold til sidste SGP-event i 2024, var der denne gang skruet voldsomt op for mediestormen, så publikum kunne sidde hjemme og følge med.
16. juli 2026/af Jens Trabolt

Vi minns första 50 milen

1935, under den 16:e Rhöntävlingen, flögs den första flygningen över 500 km. Det var inte en utan fyra piloter som den 29 juli, oberoende av varandra, flög från Wasserkuppe till Brno i dåvarande Tjeckoslovakien.
12. juli 2026/af Jens Trabolt

Når fem minutter ikke er nok – TMG i grundskolingen

Når vi taler om fremtiden for dansk svæveflyvning, taler vi ofte om rekruttering.
Hvordan får vi flere medlemmer?
Hvordan bliver sporten mere synlig?
Hvordan skaber vi interesse?
8. juli 2026/af Jens Trabolt

Seeadler: segelflyg till sjös

Ibland händer det att segelflygplan landar i en sjö. Det är de ju inte byggda för så ofta blir det mer eller mindre skador på flygplanet. Emellertid har det byggts segelflygplan avsedda för start och landning i vatten. Det mest kända är den tyska DFS Seeadler från 1935.
6. juli 2026/af Jens Trabolt

Farverige veteran-svævefly på himlen over Arnborg

Få en kæmpe oplevelse 27. juli – 6. august; Når mere end 100 piloter og deres hjælpere mødes i ferien til internationalt svæveflyve-træf, er det primært for at vise deres flyvende historiske klenodier og have det sjovt sammen med venner og bekendte fra andre lande, der deler denne interesse. Alle er velkomne!
4. juli 2026/af Jens Trabolt

Danmarks bedste piloter i “eksplosiv atmosfære”

Efter en intens og rekord-varm uge på Svæveflyvecenter Arnborg, hvor piloterne i juni fik lov at strække vingerne under Danmarksmesterskaberne for 18-meter- og 2-sædet klasse, er pointene talt op. Af flere årsager blev det et helt specielt DM, og under den varmeste danske dag nogensinde var det flyvning i en ”eksplosiv atmosfære”.
29. juni 2026/af Jens Trabolt

Ållebergs morsa åter i luften

”With proper care and maintenance the T.21B will continue in service indefinitely”. Efter flera års grundöversyn kommer Ållebergsmuseets Slingsby T.21B SE-SMK, som flygs av SVS, åter i luften i sommar.
25. juni 2026/af Jens Trabolt

Trafikstyrelsen frafalder journalkrav ved medicalundersøgelser!

En samlet dansk luftfartsbranche, luftsport og fagpresse, herunder NORDIC GLIDING, har gennem længere tid gjort opmærksom på de urimelige vilkår som gælder medicals i Danmark. Særligt Trafikstyrelsens krav om fulde lægejournaler har givet store problemer og har ofte ført til dyre og belastende ekstra undersøgelser for imaginære eller for længst overståede sygdomsforløb.
Nu ændrer Trafikstyrelsen kravene efter intensiv dialog.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Linus fejler ingenting, men må ikke flyve

Medical-vanviddet fortsætter: 15-årige Linus fra danske Tølløse Svæveflyveklub har klaret teorien og er parat til solo, mener klubbens instruktører. Men et gammel notat fra en email-konsultation i hans lægejournal har fået den danske Trafikstyrelse at erklære ham unfit og kræver nu en belastende og meget dyr psykiatrisk evaluering. Selv ikke erklæringer fra Linus’ skole, familie, klubbens instruktører, en børnepsykolog og hans flyvelæge om, at Linus er åbenlys normal, kan rokke ved styrelsens beslutning.
22. juni 2026/af Jens Trabolt

Svenske Lina blev en af de 6 udvalgte EGU Wings-stipendiater

EGU WINGS er det europæiske svæveflyveforbunds initiativ, som søger at promovere kvinders adgang og deltagelse i svæveflyvningen. Tidligere på året annoncerede man 2026- stipendierne, og i alt 38 europæiske kvinder ansøgte. Det var ikke let at vælge mellem ansøgerne, lyder det fra EGU, men blandt de 6 udvalgte var svenske Lina Kutsche fra Östra Sörmlands FK.
18. juni 2026/af Jens Trabolt

NM 2026 med nye ansigter

Nye Norgesmestre blev de erfarne Arne-Martin Güettler og Ingar Pedersen efter 3 gyldige dage i luften over Starmoen. Men NM 2026 gav også plads til nye talenters debut med den sportslige flyvning. Flere af dem fløj så godt, at det bør vække bekymring hos de eksisterende vindere.
15. juni 2026/af Jens Trabolt